Чи готові здолбунівчани святкувати Різдво 25 грудня?

0 441

Щороку, святкуючи Різдво, ми замислюємося, чому наше свято 7 січня, а весь світ відзначає його 25 грудня. Насправді жодного Різдва 7 січня немає. Ми так само святкуємо його 25 грудня, але за Юліанським календарем, за яким живуть наші українські церкви. Водночас світ і ми з вами (в цивільному житті, не в релігійному) живемо за Григоріанським календарем.

Суть різниці між так званим старим і новим календарем полягає не у релігії, а в астрономії.

Старий, або ж Юліанський календар, якого дотримуються українські православні церкви і греко-католицька церква, був запроваджений римським імператором Юлієм Цезарем у 46 році до Нашої ери – тобто до народження Ісуса Христа.

Імператорові радив грецький астроном Созіген, який трошки помилився з тривалістю року – а саме на 11 хвилин і 15 секунд.

У житті однієї людини така помилка нічого не означає, але за півтора тисячоліття Юліанський календар не відповідав реаліям (а саме циклу  руху сонця) аж на 10 днів.

Виправити становище взявся Папа Римський Григорій XIII, який за порадою астрономів та математиків реформував календар, і 1582 року після 4-го жовтня настало одразу 15-те.

Реформу одразу запровадили італійські держави, яких тоді було кілька, а також католицькі Іспанія і Португалія, але, наприклад, Англія чекала майже 200 років.

На українських землях, що входили до складу Речі Посполитої, Григоріанський календар у цивільне життя був запроваджений одразу ж 1582 року, але ті території, які згодом стали частиною Російської імперії, офіційно послуговувалися Юліанським календарем до 1918-го року.

Коли в 1918 році влада ввела григоріанський календар і в Радянському Союзі, церква такого рішення не схвалила.
Результатом такого рішення церкви стало те, що  7 січня свято Різдва Христового відзначають Українська, Грузинська, Російська, Єрусалимська і Сербська Православна Церкви, а також католики східного обряду (зокрема, Українська Греко-Католицька Церква) та частина російських протестантів.

Всі інші 11 Помісних Православних Церков світу святкують Різдво Христове 25 грудня: це зокрема  Константинопольська, Антіохійська, Александрійська, Кіпрська, Болгарська, Румунська, Албанська й Грецька церкви,Тому неправильно вважати, що 7 січня святкують православні, а 25 грудня – католики. Все і простіше, і складніше водночас.

Календар усе одно доведеться уніфіковувати, бо вже в 2101 році (менше як за сто років) церкви, що живуть за Юліанським календарем, мають святкувати Різдво 8 січня. А за кілька тисяч років і до весни дійде… Не вірите? Але в шістнадцятому столітті різниця між календарями становила десять днів, а зараз  тринадцять! Ми нічого не знаємо про святкування Різдва 5 чи 6 січня лише тому, що окупована Російською імперією Україна і в світському житті послуговувалася Юліанським календарем і святкувала Різдво 25 грудня. А потім, у 1918, утворилася  ця розбіжність світського і церковного календарів, плоди якої ми пожинаємо досі.

Отже, жодної політики, лише астрономія.

Водночас поки що невідомо, чи готове суспільство до переходу на новий календар.

До речі, якби ми уніфікували календарі, то багато що б стало на свої місця. Зокрема, відсвяткувавши Різдво 25 грудня, відколядувавши донесхочу, ми б 31 грудня мали Щедрий вечір зі щедрівниками на вулицях наших міст. І тоді було б легко і логічно дочекатися півночі, щоб весело зустріти Новий рік. Бо зараз  посиденьки в очікуванні нічного поїдання олів’є виглядають геть невмотивовано. А вранці б посівальники потішили нас новорічними побажаннями. Ну й шостого січня Водохреща – і по святах) І до праці!

Скажете, люди можуть не зрозуміти й не сприйняти? То що, в шістнадцятому столітті (п’ятсот років тому!) люди розуміли необхідність календарної реформи, а наші тепер такі недалекі, фізики-астрономії не вчили – не зрозуміють?! Тоді це ганьба і ми точно заслуговуємо жити найбідніше в Європі.

Зрештою, зараз нас цікавить думка мешканців Здолбунівщини: чи повинні українські церкви перейти на Григоріанський календар, щоб святкувати Різдво 25 грудня? Пропонуємо вам проголосувати!

[poll id=”11″]

 

 

Коментарі
Завантажується...