Чи заслуговує Тарас Шевченко на пам’ятник у Здолбунові?

0 271
Чи заслуговує Тарас Шевченко на пам'ятник у Здолбунові?
Чи заслуговує Тарас Шевченко на пам’ятник у Здолбунові?

Через рік – двісті років від дня народження Тараса Шевченка. Ім’я національного генія відоме кожному змалечку, немає людини в Україні, яка не здатна процитувати напам’ять хоча б один-два рядки поета, навіть у повсякденні ми зустрічаємося з Шевченком щодня, беручи до рук стогривневу банкноту. Проте насправді ми майже нічого про нього не знаємо. Ще в радянські часи вироблені стереотипи про поета-борця і страждальця висять над нами дамокловим мечем, не даючи побачити за всіма високопарними словами Людину. Велику, але людину. Ще менше ми читаємо Шевченка, в основному користуючись шкільним запасом кількох поезій. Проте ніхто не буде сперечатися, що саме Тарас Шевченко став батьком-засновником модерної української нації. Про це детальніше поміркуємо власне 9 березня.

А сьогодні – про земне і буденне. Куди мешканці Здолбунова понесуть квіти в день народження генія? Пам’ятника Шевченку в нас немає. Є невеличке погруддя на селищі, та й усе. З часу постання Незалежності точаться мляві дискусії, чи потрібен Здолбунову такий пам’ятник? Звісно, не хотілось би звести все до банального спорудження пам’ятників у кожному селі й місті, як колись комуністи робили з Леніним. Проте і Шевченко не Ленін (хай Бог простить за порівняння), і на території нашого району поет таки був. Уже доволі давно існує відповідне рішення районної ради, проте ні районна державна адміністрація, ні міська рада не виявляють жодної ініціативи щодо початку спорудження цього пам’ятника. Немає нічого – ні місця, ні проекту, ні бажання. Що тут скажеш: ми останнім часом багато говоримо про борців двадцятого століття, споруджуємо пам’ятники повстанцям по селах і навіть Степану Бандері. Проте чомусь забули, що чи не кожен повстанець мав у своїх особистих речах “Кобзар”. Тому, як на мене, якщо пам’ятаємо про УПА, але забуваємо того, хто був для повстанців світочем і пророком – десь у чомусь лукавимо.

Зрештою, це якраз і є темою для обговорення: чи потрібен місту пам’ятник Тарасу Шевченку? Де він має бути, якщо потрібен? Яким ми бачимо проект такого пам’ятника? До ювілею ще рік. Саме нам пощастило бути українцями в час святкування двохсотріччя дня народження Кобзаря. Чи будемо гідні такої честі – покаже час.

 

Коментарі
Завантажується...