Декомунізація по-здолбунівськи: у місті перейменують дев’ять вулиць

0 365

IMG_2283Завершується термін, протягом якого місцевими радами має бути виконано норми Закону України “Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їх символіки”, більш відомого як «закон про декомунізацію». І хоч у Здолбунові вулиць і місць, пов’язаних з комуністичним режимом, майже не залишилося ще з початку дев’яностих, все ж деякі рецидиви імперського минулого ще були.
Саме тому на розгляд комісії з найменувань та пам’ятних знаків у місті Здолбунів було винесено і це питання.
IMG_2296Як підтвердив відомий рівненський історик, наш земляк Андрій Жив’юк, безумовно підлягають перейменуванню вулиці Жовтнева, Ватутіна і Миколи Приходька. Щодо Жовтневої і Ватутіна, то ці найменування є в переліку Інституту національної пам’яті, а що стосується Миколи Приходька, то відповідна рівненська комісія подавала до ІНП відповідний запит (у Рівному теж була така вулиця), і відповідь прийшла однозначна – підлягає перейменуванню.
Тому було вирішено запропонувати перейменувати вулицю Жовтневу на вулицю Покровську, вулицю Ватутіна на вулицю Бориса Возницького, вулицю Приходька – на вулицю Василя Жука. Коротко зауважимо, що Борис Возницький – Герой України, багаторічний директор Львівської галереї мистецтв, наш земляк. Прізвище загиблого минулого року на східному фронті Василя Жука навряд чи потребує додаткових пояснень.
Інші вулиці, назви яких викликали сумніви, віддані на розсуд депутатів і комісії. Після тривалої дискусії було рекомендовано депутатам перейменувати такі вулиці:
– Миколи Максися на Бориса Магеровського (полковник армії УНР, похований на цвинтарі на вулиці Віли – хоча досі на ВІкіпедії недостовірна інформація про могилу в Рівному);
– Кутузова на Галини Домбровської (Журби) (українська письменниця, яка тривалий час жила в Здолбунові; її твори окремими літературознавцями вважаються навіть кращими за твори Уласа Самчука);
– Попова на Павла Петренка (загиблий у Іловайському котлі здолбунівчанин);
– Толстого на Олексія Сапожнікова (загиблий навесні минулого року боєць батальйону «Айдар»);
– Ціолковського на Євгена Коновальця;
– Пушкіна на Небесної сотні.
Щодо можливих запитань, чому саме ці вулиці вирішено перейменувати, то коротко інформуємо, що у випадку Миколи Максися дослідник історії Дерманя Андрій Жив’юк підтвердив – це був вигаданий герой-комсомолець-поет, образ якого був створений для того, щоб лякати «звірствами» бандерівців. Реальний Максись не був ні героєм, ні комсомольцем, а те, що його поетичні твори не мали художньої цінності – факт. Деякі з приписуваних йому віршів він узагалі не писав.
Псевдовинахідник радіо Попов жодного відношення до України, не те що до Здолбунова не має. Такі імена створювались російською пропагандою, щоб довести, що все винаходилось у Росії – навіть якщо це й було неправдою, як у випадку з рейковим «винаходом» Поповим радіо.
Щодо Кутузова чи Толстого, то обидва ці діячі знову ж не мають відношення до України, та й симпатій до українців ніколи не виявляли. Щодо Ціолковського, то він був одним з основоположників російського нацизму. Теорія «нижчих рас», які мають «згаснути», належить саме цьому діячу, тому його ім’я на карті Здолбунова цілком недоречне.
І, зрештою, Пушкін. Можна багато говорити про великого російського поета, але в Здолбунові немає вулиць Шекспіра чи Бодлера. А хіба ми знаємо імена геніїв чеської, болгарської чи румунської літератури і вшановуємо їх у назвах вулиць? Скажете, їхні генії не рівень величі Пушкіна? Та хто зна – з Пушкіним ми справді росли, а от за межами «радянського простору» його ім’я відоме не більше, ніж нам відоме ім’я найвидатнішого поета Угорщини Шандора Петефі. І ще одне: Пушкін – імперіаліст. Не з примусу, а за станом душі. Лише два рядки з «Кавказского пленника»: Поникни снежною главой, Смирись, Кавказ: идет Ермолов!
На противагу, в Шевченка було «Борітеся – поборете! Вам Бог помагає», звернене до народів Кавказу.
Отже, рекомендації прийнято. Щодо трьох вулиць, що підпадають під обов’язкову декомунізацію, достатньо підпису міського голови. Щодо інших – рішення будуть приймати депутати.

Коментарі
Завантажується...