Дорого і без смаку: черговий надмогильний пам’ятник “прикрасив” Здолбунів

0 479

Про проблему пам’ятників у Здолбунові я вже писала, і не раз. Та й не тільки я. Проте ми знову й знову примножуємо несмак і убогість, які ніякого відношення до пам’яті не мають.

Тиждень тому в місті з’явився пам’ятник «афганцям». Юридично це пам’ятник загиблим на територіях інших держав військовослужбовцям, фактично ж ми називаємо їх «афганцями». Молодше покоління не пам’ятає, але часи радянського вторгнення в Афганістан були страшними часами. Тоді в армію йшли всі. Ну чи майже всі. І ніхто не питав, куди ти хочеш і що ти хочеш. У випадку з Афганістаном не те що не питали, а часто й не повідомляли. Кожен з призовників боявся: тільки не в Афган! Там була страшна кривава війна, в якій радянські солдати були окупантами на чужій землі. У хлопців вибору не було – або воюй і намагайся вижити, або під трибунал за зраду «батьківщини», а це довгий тюремний термін або й розстріл.

Мотивацією, чому в Здолбунові має бути пам’ятник «афганцям», було «бо в усіх райцентрах області є». Доля цього пам’ятника проста: раз на рік приходитимуть «афганці», влада, бюджетними, кластимуть квіти, говоритимуть про пам’ять, і знову на рік забуватимуть… Сюди не підійде випадковий перехожий, ніхто не приведе сюди своїх гостей з інших міст. Бо там немає емоційної складової, там немає пам’яті. Там є надмогильна плита, як і у випадку з катастрофічно невдалим пам’ятником «чорнобильцям». Трошки естетичніша, але така ж понура й нецікава. Жодних символів пам’ятник не несе. Мати, що плаче за синами? Картинки з війни? Зараз теж війна, тільки  для України справедлива, за своє. Плачуть матері… А вже відеоряд з сучасного Донбасу точно потужніший за ті зображення. То який сенс у саме таких акцентах? Поспівчувати загиблим? Для цього не треба окремий пам’ятник – є могили. Нагадати?… А про що нагадати? Про те, що це була страшна трагедія, коли хлопці з примусу воювали на чужій землі, там не говорить нічого. Тобто вчитель, який приведе діток, про що буде говорити? Про героїзм і звитягу? Чи про окупацію і безкінечну імперську політику нашого одвічного ворога – Росії? Яка є таким самим ворогом і для Афганістану… А от і буде говорити, на що вистачить його історичних знань… Бо в самому пам’ятнику немає символів і сенсів, що говорили б про окупацію Афганістану, що звинувачували б Росію в смертях наших хлопців і сльозах не лише наших, а й афганських матерів…

На сесії Здолбунівської районної ради на пам’ятник має бути профінансовано 90 тисяч гривень. Міська рада має додати ще п’ятдесят. Чи не задорого нам обходиться множення примітивного несмаку в місті?

 

Коментарі
Завантажується...