Один громадянин проголосував за об’єднання Здолбунова з іншими населеними пунктами. І це був не ініціатор…

0 369

Нещодавно чотирнадцять депутатів Здолбунівської міської ради ініціювали об’єднання в одну громаду міста Здолбунів, селища Квасилів і сіл Богдашівської сільської ради – Богдашева, Ільпіня, Орестова і Кошетова. Першим стояв підпис депутата Миколи Орлова, що й не дивно – він веде семінари і тренінги щодо об’єднаних громад у різних областях. У самому поданні, що надійшло до міської ради, не було жодних пояснень і розрахунків, чому саме ми маємо об’єднуватися і що це дасть місту у фінансовому вимірі. Що ж, ніхто не хвилювався: адже будуть громадські слухання, тоді й почуємо всі обґрунтування.

І ось слухання відбулися… В більшості присутніх після них було одне питання: що це було? По-перше, не всі депутати-ініціатори були присутні. По-друге, обіцяні експерти або не приїхали, або сиділи в залі мовчки. По-третє, сам Микола Орлов спокійно пішов з залу, не дочекавшись завершення обговорення і голосування…

Результат слухань – один голос «за»… Решта були проти або утрималися.

Сам виступ Миколи Орлова був цілком прогнозовано за об’єднання. Проте коли його запитали про розрахунки, про бюджет наших потенційних партнерів, про те, що ми виграємо, – відповіддю була обіцянка, що от зараз приїдуть експерти, які наразі працюють в іншій громаді, і розкажуть. Як я вже казала, експерти не приїхали… Колишня начальник фінансового управління області Людмила Кушнер, присутність якої в залі оголосив Микола Орлов, також працює в офісі впровадження територіальної реформи, і вона також не сказала жодного слова.

Після запитань і відповідей стало зрозуміло, що консультацій з Квасилівською селищною радою і Богдашівською сільською ніхто не проводив. У Квасилові ініціатори об’єднання розмовляли з групою активних громадян… Знаєте, всі ми десь у чомусь буваємо активними. Ну от це так, якби я завтра приїхала в Рівне, зустрілася за кавою зі своїми друзями, а тоді запропонувала об’єднати Здолбунів і Рівне – бо ж реформа, а нам так хочеться. Щодо Квасилова, то депутат Рівненської обласної ради Владислав Сухляк чітко сказав, що від об’єднання з селищем відмовилися всі його сусіди, бо воно принесе їм лише проблеми. З Богдашевом ситуація дещо краща, там хоч є територія, як правильно зауважив міський голова Ігор Ольшевський.

Отже, весь виступ Орлова був присвячений тезі «наша справа запропонувати, а далі хай обговорюють і приймають рішення потенційні партнери».

Далі надали слово начальнику фінансового управління Володимиру Нечипоруку. І відразу ж з перших слів стало зрозуміло, що нарешті перед нами справді професіонал. Відразу ж Володимир Михайлович пояснив, що ми й так у сенсі фінансів живемо в умовах реформи. Лише зараз гроші надходять частково через міську раду, частково через районну адміністрацію. У випадку об’єднання громад будуть надходити лише через громаду. Але від об’єднання їх більше не стане. Так, Микола Орлов говорив про можливості співпраці з різними грантовими структурами для реалізації проектів, проте й зараз ніхто не заважає міській раді це робити. Те, що не робить, то вже окрема мова. Але об’єднання тут ні до чого. Отже, перший висновок: кардинального збільшення фінансування не відбудеться.

Що ж може принести нам Квасилівська селищна рада? Проблеми і витрати. Відразу кажу,   що названі цифри приблизні, зі слів Нечипорука, але ситуація виглядає так: Здолбунів має бюджет приблизно 26 мільйонів гривень. З них чотири мільйони йде на апарат управління, все решта – дороги, благоустрій, освітлення, інші заплановані депутатами видатки. Щодо Квасилова, то з шести мільйонів гривень вони майже три витрачають на апарат управління, а решта… Ну це навіть і рештою не назвеш. Невеликі доходи селища ускладнюються тим, що видатків там аж забагато – школа, садочок, спортивні секції, «вбитий» і чималий житловий фонд. Навіть міська рада Рівного відмовилася від Квасилова, бо це страшенно дорого і неефективно. Заперечень цим тезам не було ні в Миколи Орлова, ні в інших присутніх.

Натомість Богдашів, хоч теж нічого суттєвого з собою не принесе, принаймні не потребує значних вкладень – там немає шкіл, садочків, будинків культури. Ну майже немає… Це цинічно, але саме так і є. Хоча й у випадку з об’єднанням з Богдашевом немає жодних підстав говорити про користь для міста. Просто це менше проблем…

Отже, голосування відбулося – один голос, відданий за об’єднання, виразно засвідчив результат громадських слухань, де було більше ста людей. Але шкода, що немає відповідальності за неадекватні ініціативи, не підтверджені жодними розрахунками. Бо вийшло, що це лише піар-акція однієї людини, що поставить «галочку» в своїх грантових звітах про виконану «роботу», а насправді за цією ініціативою немає майбутнього. Залишається сподіватися, що принаймні політична відповідальність буде під час наступних виборів, коли треба буде звітувати перед громадою за реально зроблені справи.

До речі, коли два роки тому міський голова Ігор Ольшевський відверто заявив, що об’єднання Здолбунову невигідне,  тому місто не ініціюватиме цих процесів, той же «активіст»-депутат скрізь говорив про ретроградність міської ради і небажання йти в ногу часом. Як показав той самий час, це була усвідомлена правильна позиція, далека від крикливого популізму.

 

Коментарі
Завантажується...