У Здолбунові через лід можуть загинути сотні чайок

У Здолбунові через лід можуть загинути сотні чайок

Пізня весна цього року найболючіше вдарила по тваринному світі України. Лелеки, лебеді, качки та навіть річкові чайки не мають жодних джерел для власного харчування. І коли лебеді живуть фактично завдяки людям які регулярно їх підкормлюють хлібом, то лелеки та особливо чайки у випадку продовження температури близької до нуля не витримають і тижня. Ці дещо екзотичні для Рівненщини пташки прилетіли у Здолбунів трохи більше тижня тому. В цей час у них повинен відбуватися період виття гнізд та парування, проте наразі птахи фактично весь день проводять кричучи у повітрі або на кризі. Адже жодних водойм зі стоячою водою, звільнених від льоду у Здолбунові наразі немає. Харчуються чайки переважно комахами та мальком риби і їхній харч наразі у місті відсутній. За нашими спостереженнями у Здолбунові налічується колонія більш ніж у тисячу чайок, а скільки із них доживе до літа наразі прогнозувати важко. Про виснаження пташок говорить те, що нами сьогодні було помічено всього двох самців, які намагались (безуспішно) залицятись до самок. Пропонуємо вашій увазі невелике відео із наших сьогоднішніх спостережень:

 • Юнат

  Читаю і плачу. Шкода двох самців, які марно залицялись втомлені до самок. “Адже жодних стоячи водоєм …”-що це водойми я так і не зрозумів. Наразі важко зясувати звідки такі пізнання у зоології та наразі це не важливо, важливо наразі що людям було чим занятись, щоб нам  було що коментувати.

  • Пізнання із “зоології” є через те, що це цікаво мені. Щодо водойм то справді не точно написав, має бути “водойми із стоячою водою”, вже виправлено. А щодо того, що “читаю і плачу”, то сходіть подивіться, послухайте крик і може, якщо є серце, справді заплачете. 

 • Василь Ільчук

  Пане Ярославе, ситуація на Здолбунівських ставах насправді не є критичною. Птахи завжди прилітають сюди до настання льодостану. Цей вид – мартин звичайний, кількість гніздових пар якого в даному біотопі становить близько трьох тисяч. Наразі лід заважає птахам розпочати процес гніздування, але всі описані вами голоси стосуються саме гніздового періоду. Харчуються мартини різним кормом і не лише на ставах, а й на руслах річок, полях і навіть смітниках, – тому не слід турбуватися про їх виживання.
  Василь Ільчук, голова Рівненського обласного осередку Товариства охорони птахів.

 • Юнат

  Ось і фахова відповідь! Дякуємо пане Василю. Вчіться Зоолог юний, коментарі у фахівців брати. А то два самці, два самці…))

 • Добринський

  Виття гнізд та “ці дещо екзотичні для рівненщини” – оце чувак ти загнався.
  НЕ ЗНАЄШ НЕ ПИШИ, а хочеш написати СПИТАЙ В ТОГО ХТО ЗНАЄ  
   
  Адмін погані коменти – також коменти не потрібно їх видаляти. Якщо ваш Автор – мудак, я не винуватий

  • Видалено було коментар єдиний з нецензурною лексикою. Теоретично я мав би видалити і ваш коментар, оскільки наш сайт не є місцем для образ інших. Вчіться формулювати власні думки без слів “мудак” і подібних. Якщо не здатні – це не наші проблеми і такі коментарі ми надалі будемо видаляти.

 • Світлана Ніколіна

  Добре, що в нас є фахові охоронці птахів, які обгрунтують, що лід у середині квітня не критичний. Але лебедів і лелек по всій країні рятували просто небайдужі люди, а не фахові орнітологи. І не треба іронізувати з приводу тварин. Двісті років тому мільйонні зграї диких мандрівних голубів закривали американське небо – через сто років їх не стало. Комусь це байдуже, бо, виховані радянською версією про людину – царя природи, все ще ведуть себе як дикуни. Але світ живе по-іншому. Коротше, читайте Джеральда Даррела.

 • Добринський

  Фахові орнітологи поділяють Вашу стурбованість долею птахів. І повірте, що жоден з орнітологів Рівненщини (а їх можна порахувати на пальцях однієї руки) нічого поганого для птахів не бажає. В нас викликає стурбованість те, що не фахівці, та ті люди які в принципі не мають жодного поняття з даного питання пишуть статті з заголовками “У Здолбунові через лід можуть загинути сотні чайок“. По-перше це не є фахово в професії журналіста, по-друге – якщо Ви не є  спеціалістом з даного питання – запитайте в фахівця. Ми розуміємо, що Ви є молодим виданням і вітаємо стурбованість долею тваринного світу на сторінках вашого сайту, однак просимо не висвітлювати однобоке бачення проблеми, тим більше з боку звичайного споглядача, який в принципі жодного поняття про те що пише не має.
  Ми раді читати в ваших коментарях стурбованість в хижацькому знищенні тваринного світу, однак роблять це явно не орнітологи, а мисливці та браконєри, а також просто байдужі люди які своєю мовчазною згодою сприяють знищенню природи. 
  П.С. По всій Україні  орнітологи-любителі та професіонали з дня в день досліджують та рятують птахів, жоден з них не проходить осторонь рятування життя будь-якого птаха та прикладають максимум зусиль для цього. 
  Олександр Добринський, член Західноукраїнського орнітологічного товариства та Товариства охорони птахів

  • Дякуємо за культурний коментар та виважену точку зору. Надалі намагатимемось не допускати подібних помилок.

 • Андрій

  Дивна реакція у орнітологів… пів міста всю зиму боролися за життя лебедів, тепер видно неозброєним оком шо чайкам фігово на льоду, а вони кричать шо все нормально… ппц… 

 • Василь Ільчук

  Лебеді-шипуни у невеликій кількості на вашій водоймі залишаються на зимівлю щороку. З ними й лиски, а цьогоріч ще й одна особина пірникози чорношийої. Цей канал  не замерзає  повністю, тому є всі умови для зимівлі а якби він і замерз – птахи мають куди відкочовувати (великі річки. водосховище, морське узбережжя). Птахам, що залишаються зимувати на невеликих водоймах (на ставі біля с. Лідаво також зимувала сімя лебедів-шипунів)  достатньо хоча б невеликої ділянки водяного плеса і вони самі з дна будуть діставати корм – рослинні рештки (лебеді – за допомогою довгої шиї, лиски – пірнаючи). Годуючи хлібом ви навіть можете нашкодити птахам – чорний хліб викликає захворювання шлунку. Найкраще підгодовувати кукурудзою, яку слід розсипати на кригу чи берег, щоб не тонула. Від орнітологів і птахів велике спасибі за турботу і допомогу пернатим! 
  PS. При потребі звертайтеся за електронкою v.ilchuk@ukr.net
   

  • Так, лебеді справді розпочали залишатись у нас років з 10 тому і це не перший раз. Щоправда в перші роки залишалась лише 1 пара і тоді річка не замерзала, очевидно замуленість та сповільнення течії далось цього року взнаки, адже цьогоріч птахам на два чи три тижні прийшлось мігрувати кудись далі, тому що канал у певні періоди був повністю в кризі. Ми коли писали матеріал то прохали кормити білим хлібом чи батоном, про кукурудзу не знали, але й лебеді на берег боялися виходити…

X