У Здолбунові успішно стартував проект використання альтернативного палива

0 292
У Здолбунові успішно стартував проект використання альтернативного палива
У Здолбунові успішно стартував проект використання альтернативного палива

Цементний гігант ПАТ «Волинь-Цемент», німецька компанія FFK та ТОВ «Укрекоіндастрі», м. Рівне, успішно перейшли до фінального етапу впровадження проекту використання альтернативного палива при виробництві цементу. Деякі абсолютно не причеті до проекту, але охочі попіаритись на чужому імені люди в черговий раз спробували підняти надуману проблему забруднення повітря та шкідливих викидів від такого виду палива. Ми ж зацікавились технологією використання побутового сміття як палива, про що раніше дізнавались лише із закордонної преси. Чим вигідна така технологія та чому у Європейських країнах вона не викликає такого резонансу?

Представники ПАТ «Волинь-Цемент» люб’язно надали усю необхідну інформацію щодо нового проекту. Суть його полягає у наступному: німецька компанія FFK та рівненське ТОВ «Укрекоіндастрі» збудували сміттєсортувальний завод на околицях Рівного. Вже із назви зрозуміло, що його завдання – сортування, тобто розділення сміття для подальшої його обробки. Таким чином, на заводі розділяється побутове сміття Рівного та Здолбунова (згідно з домовленістю із Здолбунівською міськрадою, де становище із сміттєзвалищем у с. Здовбиця не менш плачевне). Продукт переробки твердих побутових відходів, який має відповідну калорійність, транспортується на ПАТ «Волинь-Цемент» у м. Здолбунів для використання у процесі випалу клінкеру – напівфабрикату цементу. Відходи переробки сортувального підприємства, які не піддаються утилізації, типу металів,скла, каменю тощо підлягають подальшій переробці або захороненню.

Альтернативне паливо автотранспортом надходить до бункерів прийому на ПАТ «Волинь-Цемент» та подається на пальник обертової печі. Безпідставно називати альтеративне паливо сміттям, оскільки це – продукт переробки і складається в основному із пластику та паперу, подрібнених для використання у печах. При необхідності паливо підсушується та додатково подрібнюється вже перед його подачею на пальник. Складування та будь-яка обробка палива на території цементного заводу повністю виключені. Система автоматизована та працює на пряму «з колес». Продукт переробки твердих побутових відходів дозволяє знизити собівартість готової продукції – цементу – через часткове заміщення основного палива – вугілля.

До того ж експерти ПАТ «Волинь-Цемент» дають офіційний коментар щодо екологічної безпеки такого проекту:

  • відсутність діоксинів та фуранів (токсичних забруднюючих речовин) у викидах зумовлена високою t? випалу клінкеру (1350-1450?С). Науково доведено та підтверджено у законодавчих актах Європи, що при таких високих температурах дані речовини розкладаються. Шлаки, що утворюються після випалу використовуються у виробництві того ж таки клінкеру;
  • витік сторонніх запахів повністю виключений через повторне використання повітря від підсушування альтернативного палива для процесу горіння в обертових печах;
  • негативний вплив на довкілля виключається також завдяки встановленню нового фільтра виробництва Італії. Ступінь очистки відхідних газів = 99,99%.

Сама ідея використання сміття як палива на Рівненщині була радо прийнята Рівненською та Здолбунівською міськими радами, оскільки вона істотно зменшує проблеми із сміттєзвалищами, які за останні роки сильно надокучили і жителям, і владі.

А от в Європі та інших розвинених країнах світу такий досвід вже є звичним. Перший у світі сміттєспалювальний завод був побудований в 1874 році у місті Нотінгем (Англія). Згодом подібні заводи зводять у США, Німеччині та в інших розвинених країнах. Масове будівництво таких заводів припадає на XX століття. Рівень спалювання побутових відходів у різних країнах суттєво різниться. Так, із загальних обсягів твердих побутових відходів частка спалювання становить в Австрії, Італії,Франції, Німеччині від 20 до 40%; Бельгії, Швеції — 48–50%, Японії — 70%;Данії, Швейцарії — 80%; Англії та США — 14%; Україні, Росії — 2%.

У Парижі, наприклад, працюють 11 сміттєспалювальних заводів. Лондонський завод потужністю 420 тисяч тонн твердих побутових відходів на рік розташований у двох кілометрах від історичного центру міста. А в невеликій за площею, проте густонаселеній Японії лише в Токіо діють 22 заводи. У Канаді працюють 17сміттєспалювальних заводів, у США — 168, в Японії — 1900, у Франції — 170, у Швейцарії та Англії — по 30, у Німеччині — 73, в Італії — 94, у Данії — 38.

А от самих способів спалювання сміття є декілька і, звичайно, деякі з них несуть екологічну загрозу. Відмінність полягає у технології спалювання і температурах згорання альтернативного палива. Як альтернатива спалюванню за температур 700–800 °С за кордоном сьогодні інтенсивно ведуться науково-технічні розробки зі створення процесів і агрегатів високотемпературної переробки (1350–1600 °С).1 Оскільки у даному випадку спалювання проводитиметься на цементному заводі, то для загального заспокоєння підтвердимо слова екологів цитатою із наукового джерела: «обертова цементна піч є, на сьогодні, однією з найкращих установок для безпечного спалювання та утилізації відходів, в якій можна знешкоджувати навіть найбільш стійкі до розпаду органічні сполуки. Температура процесу спалювання сягає ~2000 °С, а тому, на відміну від сміттєспалювальних заводів, обертова цементна піч довкілля не забруднює ні викидами парникових чи токсичних газів, ні хлорвуглеводнів (у тому числі діоксинів). Спалювання проходить у кисневій атмосфері».2

Що ж, такі факти можуть лише радувати зниженням екологічної загрози через сміттєзвалища Рівненщини та викликати гордість тим, що і ми навчились використовувати передові технології, які передбачають не лише економічну вигоду, але й екологічну безпеку.

Коментарі
Завантажується...