Здолбунів: музей у будівлі з власною історією

0 233

Історія створення музею в Здолбунові чи не найбільш багатостраждальна з усіх районних центрів області. Відсутність історичного приміщення у власності району була однією з дуже вагомих перешкод. Найбільше підходило приміщення на вулиці Фабричній, 9, бо воно має свою історію, причому доволі цікаву.

Споруда  була збудована 1903 року як поліцейське відділення з камерами попереднього ув’язнення. 1914 року в приміщенні розпочало діяльність секретне жандармське відділення, потім там діяли поліція Польської республіки, райвідділ НКВС УРСР, німецька поліція, райвідділ НКВС-МВС, поліклінічне відділення Здолбунівської райлікарні та станція швидкої медичної допомоги, стоматологічна поліклініка та зубопротезне відділення ЦРЛ, і, нарешті, з 1998 по 2008 рр. – відділ ДСО МВС України в Рівненській області.
Районна влада в різні роки зверталась до Міністерства внутрішніх справ, якому будівля перестала бути потрібною, з проханням передати її району. Проте позитивних відповідей не було. У 2014 році музей таки було створено, і призначено директором Олега Тищенка, відомого краєзнавця. Його призначення не обійшлося без палких політичних пристрастей, але, на щастя, тодішній голова адміністрації Олександр Бухало і більшість депутатського корпусу зайняли правильну позицію, і Олег уже другий рік працює в музеї.

IMG_2260За цей час з занедбаного приміщення вивезено тонни  сміття, розчищено двір, підвали. До речі, пощастило знайти той самий колодязь, про який десятиліттями пошепки  говорили здолбунівчани. Він чекає розкопок, але туди нібито скидали тіла закатованих патріотів московські окупанти. Тищенку вдалось організувати велику кількість людей, які добровільно і безкоштовно допомагають йому в організації справжнього музейного простору. Крім того, підприємці і підприємства міста так само активно долучаються до праці. Допомагають колектив вагонного депо, ТзОВ «Нострадамус», ПАТ «Волинь-цемент», окремі громадяни. Не залишився осторонь і голова обласної ради Володимир Ковальчук, який суттєво допоміг купівлею дошок для облаштування підлоги.

9Але головною проблемою залишалось підпорядкування приміщення – навіть профінансувати ремонт у споруді, що не належить району, неможливо. Відповідні листи до Кабінету міністрів районна влада надсилала неодноразово. І ось нарешті – крига скресла, проблема вирішена одним розчерком пера Арсенія Яценюка. Звісно, для цього було потрібне втручання різних депутатів і посадовців, у тому числі згаданого вже Володимира Ковальчука.  Тепер приміщення на Фабричній, 9 перейшло з державної власності зі сфери управління МВС України у спільну власність територіальних громад Здолбунівського району.

Щиро бажаємо Олегу Тищенку і надалі так само активно працювати над створенням музею! І тоді в травні ми зможемо відвідати першу залу з готовою експозицією. Тим більше що плани в пана Олега справді цікаві, а експонати вже дозволяють невдовзі говорити про повноцінне відкриття музею в нашому улюбленому місті.

Коментарі
Завантажується...