100 років тому на гербі Здолбунова було зображено символ Марсу

0 452
Довоєнний герб Здолбунова
Довоєнний герб Здолбунова

Всім відомо, що сучасний герб Здолбунова було затверджено міською радою міста в 1997 році (автор проекту – Ю. Терлецький). Проте думати, що до того часу районний центр не мав власних регалій як мінімум безглуздо. Герб у Здолбунова був — і він мав свою історію. Яку менше чим 20 років тому знищили створивши “індустріально-соціалістичне” одоробало.

Наш сайт є прихильником збереження автентичної історії міста та району, а саме тому ми зайнялись пошуками оригінального гербу Здолбунова. Варто сказати, що це нам вдалось фактично з першої спроби — довоєнний герб міста було знайдено на польському розділі “Вікіпедії”.

Звісно, що просто пошуком гербу ми не були задоволені. Саме тому було вирішено зробити певний аналіз кольорів присутніх на головному елементі Здолобунова

Фон: основний червоний колір по правилах геральдики являється символом мужності, сили, працьовитості, краси та свята.

Сучасний герб Здолбунова
Сучасний герб Здолбунова

Колір основного елементу: срібний колір символізує чистоту, досконалість світу та взаєморозуміння.

Колір другорядного елементу: золотий колір являється символом величі, міцності, сили та великодушності.

Проте, кольори це лише пів справи. Основним питанням, яке виникло у нас в процесі дослідження геральдичного значення гербу “старого міста”, стало значення елементів та відсутність обрамлення символу міста. І як вдалось нам з’ясувати, основний елемент міського символу — знак Марсу (нині часто використовується як символ чоловічого гендеру).

Марс є вічним втіленням закону війни і кровопролиття. Традиційно виступає як уособлення войовничості. Однак підтекст цього образу не дозволяє трактувати його настільки односторонньо. Спочатку Марс був охоронним божеством громади, і його функції відрізнялися різноманіттям. Саме до Марса зверталися землероби з проханням дарувати рясний врожай, здоров’я і довголіття. В цілому він виступав як захисник мирної праці. А як відомо, саме мирною працею понад 500 років і займалися Здолбунівчани. Другим елементом, що знаходиться вище символу марсу є корона. Після довгих пошуків геральдичного значення цього елементу, нам вдалось з’ясувати, що тризубчату золоту корону з трьома зубчиками на кожному виступі надавали повітовим центрам з населенням не більше 50 000 чоловік. Саме завдяки цій інформації нам і вдалось визначити, що приблизний рік введення герба Здолбунова – 1924, адже саме тоді місто і стало повітовим центром Волинського воєводства.

Чому у 1997 році було вирішено зробити герб “сучасним” для нас залишається загадкою. Адже місто із понад 500-літньою історією заслуговує на герб, який хоч мінімально зберігав традиції предків.

[stextbox id=”info”]УВАГА! цей матеріал не є науковою працею, а являється аматорським аналізом тих чи інших подій. Якщо у вас є претензії чи зауваження до нього, висловлюйте їх в коментарях.[/stextbox]
Коментарі
Завантажується...