100 років тому на місці цементного заводу у Здолбунові був оборонний форт (фото)

0 400
Оборонний форт номер 5 на карті 1916 року
Оборонний форт номер 5 на карті 1916 року

Мало хто знає, що всього 100 років тому навколо Рівного існувала ціла система оборонних споруд, призначених для захисту кордонів Російської імперії. Спорудження системи відкритих фортифікацій відноситься до кінця ХІХ початку ХХ століття. Будівництво фортів відбувалось під керівництвом російських військових інженерів і було частиною польової укріпленої позиції кільцевого типу. Про достеменну кількість фортів наразі, нажаль,не відомо, проте на картах початку минулого століття можна віднайти як мінімум 7 таких оборонних споруд. Одна із них знаходилась у безпосередній близькості від Здолбунова — фактично там, де зараз розташована дорога, що поєднує селище цементників з центральною частиною міста. Зважаючи на те, що площа форту становила 4-5 гектарів, можна достеменно говорити про те, що форт займав частину сучасного заводу “Волинь-цемент”.

Оборонний форт номер 5 на карті 1926 року
Оборонний форт номер 5 на карті 1926 року

Власне при будівництві дороги до селища цементників та самого заводу земляні споруди форту і були знищені. Ще на початку століття у форті могли розміститись до 2-4 стрілецьких рот. на зовнішніх валах можна було розташувати до 20-50 артилерійських гармат. На майданчику форту у внутрішніх валах розміщувались підземні споруди для зберігання пороху, снарядів, амуніції. На зовнішніх валах були розміщені стрілецькі позиції. Як повідомляє сайт rivne-surenzh.com.ua, у зв’язку з розвитком авіації у 20х-30х роках ХХ ст., форти як відкриті системи втратили своє значення уже після І Світової війни. Креслення фортів як інженерних систем – відсутні. Дані про них слід шукати в архівах Росії, Санкт-Петербургу і Москви. Як твори військового інженерного мистецтва свого часу становлять великий інтерес. Включені в список нововиявлених пам’яток історії та культури в межах України та запропоновані до внесення в державний реєстр пам’яток.

Карта розміщення фортів від rivne-surenzh.com.ua/
Карта розміщення фортів від rivne-surenzh.com.ua/

Частина фортів унікальна тим, що розташована на місцях, що використовувалась людьми в давнину. Це можливі місця древніх городищ, святилищ, які потребуют докладного обстеження.

Окрім форту номер 5 у Здолбунові відомо про ідентичні споруди у селі Обарів біля дороги на Луцьк (не зберігся), біля дороги на Млинів, зайнятий господарським двором одного з підприємств (зруйнований, не досліджений), на полях біля рівненського аеропорту (без валів, з траншеями, не досліджений), біля сіл Тинне-Вересневе на об’їзній дорозі м. Рівне (в хорошому стані, збереглися всі фортифікації, не досліджений), в с. Колоденка на урочищі Червоні (древня назва Красні гори, добре зберігся) та біля траси на м. Костопіль (добре зберігся, не досліджений). Крім вказаних фортів подібні структури фортів могли існувати в с. Бармаки, біля с. Великий Олексин і в інших місцях, в тому числі на значній віддалі від м. Рівне.

При підготовці матеріалу використана інформація rivne-surenzh.com.ua

Коментарі
Завантажується...