В лісах Здолбунівщини виготовляли гранати для УПА

0 355
В лісах Здолбунівщини виготовляли гранати для УПА
В лісах Здолбунівщини виготовляли гранати для УПА

Наразі більшість людей переконані, що воїни УПА воювали лише за допомогою “трофейної” зброї, яку вони здобували у боях з ворогом. Проте нещодавно історик Ігор Марчук в інтерв’ю газеті “Експрес” розказав, що умільці УПА мали зброярні й робили навіть гранати.

— Тепер це вже незаперечний факт, — розповідає “Експресу” історик. — Задокументовані докази мені пощастило знайти в архівах СБУ. Відомо, що у зброярнях УПА переважно модернізували та переоснащували вогнепальні трофеї. Наприклад, із дул старих рушниць майстрували пістолети. Не раз доводилося чути і про гранати власного виробництва. Але жодних офіційних документів про це не збереглося. Точніше, їх надійно сховали від науковців. Коли ж із багатьох судових справ гриф “таємно” було знято, ми змогли відтворити об’єктивну картину діяльності УПА. Опрацьовуючи архіви СБУ, я випадково натрапив на кримінальну справу Кирила Парфенюка-Комара. Під його орудою діяла зброярня у лісі, що поблизу села Дермань Здолбунівського району. Цей майстер робив із малокаліберних мінометних мін гранати власної конструкції. “Комарівки” поповнювали арсенал вояків Південної військової округи УПА під командуванням “Енея”.

У спогадах Миколи Андрощука-Вороного, командира УПА, саморобні гранати Парфенюка-Комара описано так: “Спереду до запалу дороблено спеціальний забезпечник, подібно як у звичайної гранати. З задньої сторони крильця у мінометної міни відтято та старанно обточено на токарському станку, дороблено подвійну дерев’яну ручку, що одна в другу всувалася. Перед вжиттям гранати витягаєте забезпечник, а з другої сторони — ручку, яка стає на 30 сантиметрів довша”. Важила саморобна граната до кілограма. Тож можна було далеко її кидати. До слова, незаперечні докази про існування так званих “комарівок” Ігор Марчук знайшов аж у трьох інформаційних джерелах: у підпільних спогадах Миколи Андрощука-Вороного, датованих 1947—1948 роках, у повстанчих документах та кримінальній справі проти Кирила Парфенюка-Комара.

Працювала підпільна зброярня у Дермані майже рік. Але в лютому 1944 році СМЕРШ викрив її, а Парфенюка-Комара заарештували.

За матеріалом Володимира Ісаєва у газеті „Експрес” № 2 (6138) 12-19 січня 2012 року.

Коментарі
Завантажується...