Здолбунівчани не знають коли святкувати день визволення міста

0 421
Здолбунівчани не знають коли святкувати день визволення міста
Здолбунівчани не знають коли святкувати день визволення міста

Кожному Здолбунівчанину відома дата 2-го лютого. І коли молодше покоління цю дату знає швидше тому, що є однойменна вулиця, то старші жителі міста і ті хто цікавляться історією знають, що саме 2-го лютого відзначається дата “звільнення Здолбунова від нацистської окупації”. Про сам нюанс доцільності терміну “звільнення”, який на нашу думку треба було б замінити на “зміну окупанта” ми наразі згадувати не будемо.

Вернемося безпосередньо до дати, коли всі наші чиновники з пафосом промовляють біля пам’ятника НКВДистам (а не фронтовикам) про те «що саме в цей день наше місто було звільнено від ярма тиранії і людиноненависницького режиму Гітлера». Будемо відвертими, до цього моменту редакція нашого сайту теж вірили у дату 2-го лютого. Проте готуючи матеріал про тих, хто наше місто звільняв випадково наткнулись в інтернеті на дату іншу — 3-го лютого. Спершу були впевнені, що це помилка, але після цього така ж дата виникла ще у кількох тематичних джерелах. Тоді нами було вирішено знайти документ безпосередньо тих часів, де б було вказано дату точного звільнення міста. Вдалось нам це зробити на сторінці 112 книги з довгою назвою “Приказы Верховного Главнокомандующего в период Великой Отечественной войны Советского Союза: Сборник.”. Видана ця книга була в Москві видавництвом “Воениздат” у 1975 році. Надалі наводимо цитату з цієї збірки наказів мовою оригіналу:

ПРИКАЗ

ВЕРХОВНОГО ГЛАВНОКОМАНДУЮЩЕГО

Генералу армии Ватутину

Войска 1-го Украинского фронта в результате стремительного удара подвижных соединений и пехоты и умело проведенного обходного маневра овладели городами Луцк и Ровно 15 – крупными областными центрами Украины, а также городом и важным железнодорожным узлом Здолбунов 16.

В боях за овладение городами Луцк, Ровно и Здолбунов отличились войска генерал-лейтенанта Пухова, генерал-лейтенанта Баранова, генерал-лейтенанта Соколова, генерал-лейтенанта Кирюхина, генерал-лейтенанта Глухова, генерал-майора Мансурова, генерал-майора Васильева, генерал-майора Хрусталева, генерал-майора Зубова, полковника Борщева, генерал-майора Павлова, танкисты генерал-лейтенанта танковых войск Новикова, генерал-майора танковых войск Королева, полковника Пушкарева, артиллеристы генерал-майора артиллерии Кубеева и саперы полковника Бараша.

В ознаменование одержанной победы наиболее отличившиеся в боях соединения и части представить к присвоению наименований “Луцких” и “Ровенских” и к награждению орденами.

Сегодня, 5 февраля, в 21 час столица нашей Родины Москва от имени Родины салютует нашим доблестным войскам, овладевшим городами Луцк, Ровно, Здолбунов, двадцатью артиллерийскими залпами из двухсот двадцати четырех орудий.

За отличные боевые действия объявляю благодарность всем руководимым Вами войскам, участвовавшим в боях за освобождение городов Луцк, Ровно, Здолбунов.

Вечная слава героям, павшим в борьбе за свободу и независимость нашей Родины!

Смерть немецким захватчикам!

Верховный Главнокомандующий

Маршал Советского Союза И. СТАЛИН

5 февраля 1944 года [№ 69]

ПРИМЕЧАНИЯ:

  • 15 Города Луцк и Ровно освобождены 2 февраля 1944 г.
  • 16 Освобожден 3 февраля 1944 г.

Власне з цього наказу все стає на свої місця. Уточнення 16 чітко дає зрозуміти, що Здолбунів таки звільнили 3-го а не 2-го лютого. Окрім того це підтверджує і витяг з каталогу звільнених міст на одному з головних воєнних ресурсів на Росії. Подаємо також мовою оригіналу:

ЗДОЛБУНОВ. Оккупирован 28 июня 1941 г. Освобожден 3 февраля 1944 г. войсками 1 УФ в ходе Ровно-Луцкой операции:

13 А – 24 ск (генерал-лейтенант Кирюхин Николай Иванович) в составе: 149 сд (полковник Орлов Андрей Архипович), часть сил 287 сд (генерал-майор Панкратов Иосиф Николаевич).

6 гв. кк (генерал-лейтенант Соколов Сергей Владимирович) -часть сил 8 кд (генерал-майор Хрусталев Петр Алексеевич).

В освобождении города участвовали: Соединение №1 партизанских отрядов Ровенской области (Бегма Василий Андреевич) и Соединение №2 партизанских отрядов Ровенской области (Федоров Иван Филиппович).

Войскам, участвовавшим в освобождении Здолбунова и других городов, приказом ВГК от 5 февраля 1944 г. объявлена благодарность и в Москве дан салют 20 артиллерийскими залпами из 224 орудий.

Так що святкуємо 2-го лютого, шановні?
[stextbox id=”info”]УВАГА! цей матеріал не є науковою працею, а являється аматорським аналізом тих чи інших подій. Якщо у вас є претензії чи зауваження до нього, висловлюйте їх в коментарях.[/stextbox]

Коментарі
Завантажується...