Від адміністрації zdolbuniv.com
Даний матеріал жителька Здолбунова Катя надіслала за допомогою «Народної трибуни». Розуміємо, що лист може викликати неоднозначну реакцію читачів, але й сама авторка сумнівається в своїй правоті і шукає поради. Так що розміщуємо його і запрошуємо до обговорення.
Фото користувача igorg.com на www.panoramio.com

Фото користувача igorg.com на www.panoramio.com

«Живу в центрі. Часто буваю в цьому нашому «Колібрісі». Там народ жаліється на нього, а мені магазин як магазин. Але мабуть більше туди не піду. А як піду, то не в касу до однієї продавщиці. Просто вона з усіма говорить по-російськи. І ніколи не переходить на українську, якщо до неї звертаються українською.
Нічого такого, я й сама знаю російську непогано. Але так мене це дратує! Може через цю війну чи ще чогось, бо раніше я так не реагувала.
Може я геть неправа, але вона ж на роботі. Я ж не до неї додому прийшла чай пити, а в магазин. Я ж не зобов’язана знати російську, правда? Вона на публічній роботі, спілкується з людьми, то чого не по-українськи?
Не хочеться нікого ображати, але от якось так я відчуваю…»

 • гость

  Дура ты!!!Вот так из-за таких как ты,и началась эта война….((

  • гость

   Молодець!Всим таким украиномовним яки не розумиють росийську,щоб самим не прийшлось вчити польську мову.

  • kate

   Ти ідіот!!! Через таких , як ти почалася війна. Якби кожен любив і поважав рідну мову, то війни не було б!!!!! Це російськомовні антипатріоти накликали біду на нашу країну..

 • Взагалі-то я згоден з авторкою! Якби вона працювала в США, а балакала по-російськи, то кому потрібна така продавчиня?

 • Пані Катерино, можливо вона просто не знає українську, тут немає нічого поганого. Багато хто соромиться своєї української, або все життя прожив на сході, і вже не змозі її вивчити.
  Основна функція касиру: порахувати товар і отримати за нього гроші. Спілкуватися з касиром в принципі не потрібно. Через це у нього тільки виникають помилки і недостачі в касі.

 • Nata

  Все правильно – людина може знати багато мов, і російську також, може вдома говорити будь-якою. Але вона на роботі серед українців і живе в Україні, тому нехай вивчить українську. Не думаю, що в Польщі чи Німеччині, чи ще інде вона би говорила російською… Старалася б з усіх сил. Це, мені здається, насмішка над нами і зверхність, саме через таких як вона – війна почалась… Дивиться і використовує наше терпіння. А чому не говорить англійською? Занадто розумна і гордовита? Здається, просто обмежена… (якщо навіть мови не може вивчити…чи не хоче)

 • Дмитрий Королёв

  надо адекватно реагировать на такие ситуации… да я перехожу на Украинский, но не все могут Это сделать … даже если и перейдут, то некоторый субъекты начнут критиковать произношение. и тд. в общем Это все не тема для обсуждения, есть дела и поважнее..

 • Nata

  Давайте не будемо і надалі так ставитись до нашої держави і мови. Дозволяти робити що кому заманеться без поваги до стандартів. Тоді ми і дійдемо рівня європейських країн чи Сша. ВДОМА- КОЖЕН ГОВОРИТЬ БУДЬ-ЯКОЮ МОВОЮ, А РОБОТА – НАВІТЬ ЛАМАНА, АЛЕ УКРАЇНСЬКА. це приємніше чути (людина старається), в крайньому випадку :-)

 • Що за брєд. Через таких як ви її напевне звільнять. Половина українців говорить на російській мові. Чому ми маємо цих людей принижувати. Чому вказуємо як говорити? Чому дискримінуємо. В США говорять АНГЛІЙСЬКОЮ а не СШАською. Яка взагалі різниця. Ви ж її розумієте і вона вас. Чому вже корчити з себе таких правильних.

 • Alik

  Ми маємо підстроюватись до всіх, хто говорить російською і не намагається вимовити українські слова? У США державна англійська, тому там і англійською говорять. Маємо боятись зробити зауваження, бо – ВІЙНА? А далі – за бажанням людини – вчити чи не вчити. Нехай нас розуміють, скільки можна дозволяти топтатись по собі? (правильні… брєд)

 • Анжела Рудницкая

  У васщо інших тем немає, хай говорить хоч на китайській, дивіться краще,що ціни в чеку і ціни на ціннику різні, рахує правильно? Хай працює, а замість того, щоб себе тут піарити – займіться справами важливішими, чим, хто на якій мові вам відповів. Ярослав, Ви дурню зробили, що опублікували цей лист, обговорюйте інші теми, з мовною теми і почалося все…

 • Vitaly Tarbeev

  18:03
  а по моему покупатель не идет к тому продавцу потому что она ей просто не нравится. а не от того на каком языке она разговаривает) так бывает!) а вот газета зря дает такой репортаж. понятно что времена другие и цензуры нет и т.д .но в это время я бы не стал подливать масла в огонь. не такая это животрепещущая тема в данный период. Вот я говорю на русском языке и полностью поддерживаю украинскую власть-я вас не раздражаю этим? или вас больше устроит то. что я буду балакати на суто украiнськiй мовi.але буду пiдтримувати тих телепнiв на Донбасi????

 • В мене прохання до автора статті – проконтролюйте, щоб в даної продавчині не виникло проблем з роботою в даному супермаркеті (щоб її не звільнили через несумісність психотипів клієнтів та продавців). Громада, при винекнинні подібних ситуацій потрібно вирішувати питання безпосередньо з тією людиною, яка Вам не подобається з ряду причин (прямо в очі висловити незадоволення), а потім – з її керівництвом.

  І перед тим, як подавати матеріали до редакції добре подумайте про наслідки – люди можуть втратити кошти на існування через якусь дрібничку. Катя, йдіть до тієї продавчині і вибачтесь за те, що погано про неї думали – і Вам буде легше, і, можливо, відкриєте в собі позитивні людські якості.

  • Володимир

   Костя, уяви собі, що я – тупий українець, що не знає жодної мови, крім рідної української. Іду у магазин у рідній Україні, щось там купую, касирша рахує і говорить скільки платити, тільки я ні бельмеса не можу зрозуміти. Бо не українською, блін, вона каже, а якоюсь схожою. Це реальний дискомфорт ! Що мені, перекладача вимагати ? Адміністратора гукати ? Про міжнародну політику думати ? Я плачу українські гривні і будьте ласкаві говорити до мене українською мовою, ось що я думаю. А російськомовній меншині якось допоможемо не відчувати дискомфорту у таких ситуаціях, якщо вже вони подібні до таких, як описано у першому реченні.

   • По-перше, мені не потрібно уявляти незнайомих мені людей геніями своєї справи.

    По-друге, розумні і старанні люди вивчають невербальну мову, частіше посміхаються і користуються банківськими картками (побачив вартість товару на компі – тикнув їй картку – ввів код – подякував і пішов собі…), не напрягаючи інших своїм дефективним мовленням і недосконалим знанням української мови.

    По-третє, спокійна та самовихована людина вибачиться перед продавцем за незнання іноземної мови і перейде до іншої каси, де розмовляють українською, подякувавши потім адміністрації за можливість надання послуг тим клієнтам маркету, які розмовляють не українською мовою (а цей продавець саме для них).

    По-четверте, “чоловік”, якому жінка завдає дискомфорт, давно перейшов на іншу стадію гендерного розвитку, почавши відрощувати цицюльки (щоб відчути себе школяркою старших класів, до якої волохаті мужики залицяються на дискотеці) та фарбуючи нігті жінчиним лаком, поки вона робить гроші на прогодування сім’ї.

    По-п’яте, справжній українець-патріот не піддається нетерпимості, а якісно робить свою справу й допомагає людям, незалежно від національності чи політичних поглядів, якщо це відповідає конструктивному розвитку ситуації.

    • wtf

     Створи свій сайт і там диктуй,що виставляти на друк,а що ні !!!!! Не перший раз бачу, як ти даєш поради адмінам, що інформація не варта уваги…і т.д. Не подобається-не читай.Не вирішуй за всіх!

   • Крістіна

    Шо ти мелеш? 23 роки Україна існує як держава а не 223 щоб так аж усі знали мову. Треба бути людьми і поважати одне іншого, і не важлива мова. Не подобається не ходіть туди, думаєте лише про свої примхи- а ви подумали що в неї можливо є діти, яких потрібно годувати, вдягати, а не мову вчити.

   • Ну якщо касір скаже “тріцать пять грівєн сорак пять капєєк”, думаю це зрозуміє навіть українець якій спустився з гір.

 • Крістіна

  Абсурд!!! А якщо там завтра чорношкірий буде працювати? Як на мене то це майже те ж саме що і расизм. Головне щоб роботу добре робила, Азаров вже вчив українську- скільки довкола було сміху, зневаги- анекдоти та особливий словник Азірова, уявіть якщо, вона приблизно так само балакає, і поставте себе на її місце.Мені соромно, зараз ви нагадуєте Путіна зі своїм захистом “русскоязичних”

 • Дмитрий Др

  Ребят, из=за таких вот высказываний, теперь юго-восток и боится бандеровцев. Тебе сейчас так важна мова, на которой с тобой говорят? У нас война, на нас паРашка напала, ребят гибнут, а её мова не влаштовуе. Я спокойно говорю на 3 языках, но думать и говорить мне легче на русском. Но я первый поеду на Восток, воевать с москалями, если позовут. И что? Не будешь со мной разговаривать теперь?

  • віта

   Та блін, не спекулюйте на цих речах!!! Людина й сама сумнівається, чемно написала, а ви тут зразу у всіх гріхах її звинувачуєте!!! Та говоріть хоч китайською, але не на роботі! Бо якраз через те, що ми такі супертолерантні, Данбас вирішив, що їм усе можна!!!Тепер наші там гинуть, а вони собі далі “услиштє данбас” волають!

 • Саша

  Укрофашисты, чем вы отличаетесь от фашистов Путина? – ничем! Вы такие же тупые, безмозглые, человеконенавистнические собаки.

  • Маша

   От тим і “отличаемся”: вас, нешановний, ніхто не обзивав. Як і кожного, хто говорить російською. До речі, серед п’ятнадцяти слів вашого тексту шість негативно забарвлених. А якщо рахувати слово “Путін”, то всі сім. Майже кожне друге!!! Так що зменшіть свою ненависть, то зменшать і до вас.
   І, до речі, більшість російськомовних жителів Здолбунова – нормальні патріотичні люди. І більшість з них, розмовляючи вдома і з друзями, і ще де там захочеться, російською, на роботі говорять українською. Решта все одно з часом зрозуміють, що так і має бути.
   Так що не бризкайте слиною від злості – зі своїми дрібними проблемами ми самі розберемося. А ваше “украфашисти”, якого в Здолбунові ніхто й не вживає, тільки видає у вас немісцевого провокатора.

  • Володимир

   Саша, ти дуже об’ємно описав сам себе. Тільки собаки тут ні до чого. Ти на роздоріжжі, хоча ментально “русский мир” з тебе пре. Шукай себе, якщо вистачить снаги . Ти злий, але будуть кращі часи.

 • Володимир

  От російськомовні українці дуже потерпають від державної мови, бо їм некомфортно сприймати українську. Не вивчили, бідолашні, у школі. Але українська мова – державна. Чому я, українець, що думає українською, повинен перемикатися на російську тільки через те, що якась касирша не знає державної мови ? Мене це вже також дістало ! Я що, людина другого сорту у своїй країні ? В Росії- російська, в Україні – українська, якому дебілу що не зрозуміло ??? Вважаю, що ця касирша, що не може спілкуватися державною мовою, не у повній мірі спроможна виконувати свої посадові оов’язки і повинна отримувати не більше мінімальної зарплати. Ось така має бути справедливість.

  • Крістіна

   Мені б дуже хотілося поспілкуватися вживу з вами та такими ж розумниками як ви, і послухати вашу солов’їну без жодного россійського слова. 98% нас говорить на русско-украйонскому і нікого не бісить і досі не бісило. А тут бац усі такими завзятими патріотами стали, фу, покажіть куди блювати!

   • Світлана

    Ну от все й стало на свої місця – вам блювати хочеться таки від патріотизму, а не від мовного питання. Ви просто чудово розумієте, що воно є складовою патріотизму. І з чого ви взяли, що нікого не бісить суржик?
    Давним-давно, за радянських часів, я їздила на республіканську олімпіаду з біології. В складі команди була російськомовна дівчинка з Рівного. Без перебільшення – саме вона всього лише за тиждень навчила мене поважати мову. Рідну і чужу. Бо НІКОЛИ не говорила суржиком – або бездоганною рідною російською, або бездоганною нерідною українською. Я, молодша за неї школярка, була просто вражена таким зразком інтелігентного ставлення до того, що і як людина говорить.
    І, до речі, ваші 98% “русско-украйонского” висмоктані з пальця, а ще в такому формулюванні говорять про вашу зневагу до мови, яку ви й українською не називаєте.
    І насамкінець: сьогодні чи не цілий день спілкувалася з відомою в місті людиною, етнічною росіянкою, яка, можливо, російськомовна в побуті (а може й ні – швидше двомовна). Вона справжня патріотка України, але тому й патріотка, що непогано знає українську і завжди на роботі спілкується тільки українською. Так що жодної упередженості до росіян, але до тих, для яких Україна – рідна. Не по крові, а по духу.

    • Крістіна

     Не треба перекручувати мої слова, блювати хочеться с аме від такого як описав пан Володимир. А що до 98% я писала про Здолбунів, ще не зустрічалася мені жодна людина, яка б не розмовляла суржиком.

     • Світлана

      У кожного своє коло спілкування…

   • Володимир

    А мені, Христино, з вами спілкуватися зовсім не хочеться. У моій уяві навколо вас усе оббльовано.

    • Крістіна

     По-перше я не Христина. По- друге погана у вас уява, блювати лише хочеться від таких аж занадто пронаціоналістичних патріотів. Особливо де ви писали про мінімальну зарплату. Ніхто не винен що наші мови такі схожі, і що людина родилпсь в СССР. В мене малому 5 років, і навіть він балакає суржиком, хоча вдома пояснють де слова укр.мови а де рос. Але є вулиця, і що мені тепер його
     закрити та не випускати? У тієї також є діти, і через таких як ви, інші ( такі ж злі як і ви) прочитають та будуть насміхатися. Менталітет у нас такий нажаль, треба не мову вчити в першу чергу, а вчитись жити як люди, а то як в курнику- кожному б вилізти повище, і обісрати тих хто понижче!

 • mdamda

  Ось що відповідає нам на претензії дописувачки Кодекс законів про працю України:

  Стаття 2-1. Рівність трудових прав громадян України

  Україна забезпечує рівність трудових прав усіх громадян незалежно від
  походження, соціального і майнового стану, расової та національної
  приналежності, статі, МОВИ, політичних поглядів, релігійних переконань,
  роду і характеру занять, місця проживання та інших обставин.

  Та Конституція України:

  Стаття 10. Державною мовою в Україні є українська мова.

  Держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в
  усіх сферах суспільного життя на всій території України.

  В Україні гарантується вільний розвиток, використання і захист російської, інших мов національних меншин України.

  Держава сприяє вивченню мов міжнародного спілкування.

  {Офіційне тлумачення частини першої статті 10 див. в Рішенні Конституційного Суду № 10-рп/99 від 14.12.99}

  Таким чином, положення Конституції України зобов’язують
  застосовувати державну – українську мову як мову офіційного
  спілкування посадових і службових осіб при виконанні ними
  службових обов’язків, в роботі і в діловодстві тощо органів
  державної влади, представницького та інших органів Автономної
  Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, а також у
  навчальному процесі в державних і комунальних навчальних закладах
  України.

  4. Відповідно до частини третьої статті 10 Конституції
  України в Україні гарантується вільний розвиток, використання і
  захист російської, інших мов національних меншин України.

  Держава сприяє розвиткові мовної самобутності всіх корінних
  народів і національних меншин України (стаття 11 Конституції
  України).

  Неприпустимість привілеїв чи обмежень, в тому числі і за
  мовними ознаками, закріплена в частині другій статті 24
  Конституції України.

 • Саша

  Пани Катя, из-за таких как вы провинциальных нациков-свинопасов началась война, население Востока стало поддерживать террористов. Террористы для них меньшее зло по сравнению с бандеровцами.

 • Оля

  Як сказала одна освітянка: “Якщо людина за 20 років не змогла освоїти державну мову, то в ній є щось дуже недорозвинене. Хіба ж можна своєю розумовою недосконалістю хизуватися? “

X