До редакції звернувся відомий здолбунівський історик Володимир Остапук з проханням розмістити цей текст. У ньому приватні думки і оцінки автора щодо діяльності влади, а зокрема голови Здолбунівської районної державної адміністрації Сергія Кондрачука. Оскільки це не анонімка, ми вважаємо, що такий текст має право на оприлюднення, тому розміщуємо без правок і додатків з усіма наданими автором фото.

Дуже вже полюбляю читати хвацькі дописи пана голови Здолбунівської РДА п. Кондрачука С. Ю. З цього приводу наприкінці серпня написав текст. Вийшов дещо злий… Перечитав на вихідних. Складно пом’якшити, але ж маю класнючі доповнення – здебільшого цитати, зокрема – голови РДА і сайту РДА.

Надзвичайно цікаво простежити розмах обіцянок (з року в рік) і справ реальних. Зробимо лише певні нарізки…

Насамперед, не заглиблюючись у деталі, пригадаємо гучні обіцянки очільника РДА (навесні цього року, як і у роках попередніх) щодо будівництва об’єктів соціальної інфраструктури і доріг, про рекордні мільйонні кошти передбачені з бюджетів усіх рівнів задля реалізації таких проектів.  

19 червня 2018 р. визначено дороги, які цьогоріч ремонтуватимуть на Здолбунівщині. Далі – голосний/галасливий пост у фб: готуємо документи, проводимо тендери… Незабаром на вул. Шевченка (дорога обласна) привезли машину асфальту… Голова РДА дякує голові ОДА. Масштабність вражаюча…

Взагалі голова Здолбунівської РДА, як людина ввічлива, дуже любить дякувати напоказ, особливо вищестоячим/вищесидячим посадовцям: від очільників ОДА до віце-прем’єра Г. Зубка. Складається стійке враження, що він постійно нагадує про себе і просить… Нахамити вміє також, але ж виключно тим від кого дійсно незалежний, адже призначений київськими посадовцями… Наприклад, випускниці ЗОШ №1 м. Здолбунова Ірині Ящук, яка мешкає у Польщі або ж багатодітній мамі з Суймів…

У серпні – з особливим шармом – повідомлено: початок робочого тижня відзначено приїздом у наш край високих посадовців ОДА і облавтодору… Названо число сіл, де передбачено ремонт доріг – 13. Що робили півроку? І так щороку.  

Очевидно в число тринадцяти входить і с. Півче, але я цю дорогу в документах не знайшов. Ще минулоріч у перші дні серпня голова РДА стверджував, що ця дорога буде зразковою 2017 року (роботи ж проводили здебільшого 2018-го). Це відбулося під час дискусії у фб на пост Iryna Yaszczuk від 30.07.2017 p. (чимало «ляпів» там вже видалено): куди там здолбунівській кільцевій розв’язці на Шкільній-Шевченка-Парковій. При цьому кільце вже слугує другий рік і, уквітчане трояндами, стало окрасою мікрорайону та міста.

А що ж дорога у Півче… Нещодавно їхав із Рівного маршрутом. Запитав у двох пасажирів, які туди їхали: як там півчанська дорога? Розлогу відповідь викладу, цитуючи підсумкову фразу: «Такими темпами ще років з десять робитимуть…»

9 жовтня 2018 р. на сайті РДА читаємо: На Здолбунівщині розпочалися ремонтні роботи на дорозі Здолбунів-Глинськ-Стеблівка.

Дозволю собі цитату фб від 27 червня 2017 р.:

Оголосили тендер на ремонт дороги Здолбунів-Глинськ-Стеблівка

17 мільйонів гривень потенційно може бути використано на ремонт автошляху від Здолбунова дло Стеблівки. Конкурс звісно цю суму може зменшити. Середній ремонт 4 кілометрів дороги має бути завершено в цьому році.

Тобто у 2017-му.

Загалом, було б не зле поінформувати платників податків не гучними заявами про наміри, а конкретними метрами/кілометрами і, скажімо, скільки вартує квадрат чи кілометр покриття для скарбниці…

Показовим видається наступний фб-діалог:

Олександр Чумак Доброго вечора,  Пане Голово та команда! Коли планується будівництво дороги [мова про Івачків – В. О.] по Шкільній, Субураївці, Кооперативній….? По факту зазначені дороги в набагато гіршому стані ніж Сільрадська, яку Ви зробили. Інші вулиці не важливі? Чи там не люди живуть… Не розумію.

Сергій Кондрачук Олександр Чумак добрий. Наразі зробили вулицю у Вашому селі, визначену сільською радою. До слова, це перша вулиця в районі, зроблена із запланованих на цей рік. Будь ласка. У інших селах наразі лише плануємо робити…

Це напередодні Покрови?! Геніально-бездарна фраза для жовтня місяця… Пригадується відома байка про втрачене (проспіване) літо.

Інший дописувач уточнює: поклали асфальт в Івачкові метрів з двісті, а вулиця ж значно довша… Інші співрозмовники вказують, що заасфальтували від 20% до «близько половини» вул. Сільрадської. А що звітує РДА… 

Цікаво у цьому сенсі відбувається будівництво спорткомплексу у Здолбунові, який через раз називають об’єктом №1 (подекуди називають №1 – будівництво дитячого садочка у с. Новомильськ). Мабуть таки і той, і той. Адже коли роботи проводять на одному – на іншому, здебільшого, повний штиль. Щоб не вдаватися до описів – подивіться без коментарів фото від 26 червня (фото 1; з сайту РДА) і від 30 серпня 2018 року (фото 2-5). Різниця лише в бур’янах, що виросли за два місяці… А нам пишуть 26.06.2018:

На будівництво двох об’єктів Здолбунівському районі цьогоріч спрямують кошти ДФРР. Йдеться про спортивну залу ДЮСШ Здолбунівської районної ради по вул. Паркова у Здолбунові та ДНЗ у с. Новомильськ. Саме ці два об’єкти будівництва у нашому районі є основними. Нині там тривають роботи. До слова, цьогоріч сума коштів ДФРР, яку має отримати Рівненщина, є безпрецедентною – 214 млн. грн. Ці кошти будуть спрямовані на будівництво 27 об’єктів.

13.09.2018 р. читаємо:

На Здолбунівщині триває будівництво спорткомплексу для ДЮСШ. Роботи розпочалися у 2016 році. За сприяння голови ОДА Олексій Муляренко конкурсна комісія ДФРР виділила додаткових 10 мільйонів на спортивний об’єкт. За ці кошти вдалося закупити сандвіч-панелі, якими обшиватиметься «скелет» спорткомплексу. Я не збагну, що означає «додаткових»?

Зрештою, мешканці (і виборці) вже зробили сумний підсумок діяльності РДА: попередня «злочинна» влада збудувала триповерхову школу в Будеражі, а теперішня спроможна хіба на двоповерховий дитячий садок у Новомильську, де мешкає пан голова РДА…

Інвестиційний бум на Здолбунівщині символізує така собі гута на північ від с. Зелений Дуб. Це символ технологічного поступу краю і вирубки лісів. Отакий ріст реального сектору економіки. 

У вересні стартувала програма «Нова українська школа». Настрій філософсько-сумний. За дописами про нові парти та яскраві гами кольорів загубилася особистість вчителя, його професіоналізм. Або ж їх відсутність… 

Рік тому (26.10.2017) я написав листа на ім’я голови Здолбунівської райради О. Дацюка, голови РДА С. Кондрачука і депутата райради, помічника-консультанта народного депутата України Олександра Дехтярчука В. Тимощука. Мова йшла, зокрема, про вчителя історії ЗОШ №1. Про те, що він злодій і здирник не новина. За деякий час і голова райради О. Дацюк, і депутат райради В. Тимощук, очевидно кожен по своїх каналах, перепровіривши викладені факти, підтримали мої аргументами.

Батько одного з учнів підсумував так: «шороху Ви наробили в адміністрації доброго, але вони [голова] все перевели в площину особистого конфлікту». Як сказав мені колишній директор (нині пенсіонер) однієї з міських шкіл: «С. Кондрачук знає дві думки – його і неправильну». Підсумуємо офіційним результатом ЗНО-2018 з історії України:

Так ось, п. Кондрачук – нулі на вашій совісті. І батьки учнів особисто Вам обов’язково подякують.

До речі, за підсумками навчального року вчитель отримав звання «старший вчитель» (!), а з 1 вересня – класне керівництво. Пенсіонери-ветерани школи не ймуть віри (або ж сприймають як жарт), що таке могло статися, оскільки просто не могло статися. А дійсно: Ви там «зверху» в адекваті… Колеги подейкують – «марить» посадою директора. Масштабність запитів зростає.

Тим часом батьки (точніше мами), які свого часу закінчували ЗОШ №1 із золотими медалями, віддають своїх дітей до сусідньої ЗОШ №4. І діти закінчують її медалістами…

Опікується п. голова РДА ветеранами російсько-української війни. І це нормально. Але без піар-казусів ніяк…

Отож, 20 лютого 2018 р. дивився у фб стрім засідання колегії РДА. Олександр Котюбін поставив, серед іншого, питання про слабкість бібліотечного фонду в Рівненському обласному госпіталі ветеранів війни у Клевані, де проходять лікування і реабілітацію українські вояки. Подумалося: у кожній нормальній родині знайдеться декілька відносно нових прочитаних книг, які можна подарувати… За три тижні цю думку поклали голові РДА у вуха. 

12 березня у фб уміщено пост про геніальність думки очільника РДА, який ініціював надзвичайно важливу акцію по збору книг для шпиталю у Клевані… Щось подібне я читав свого часу про генсека Л. Брежнєва… Щоправда, автор допису народилася вже в роки незалежності… Наступного дня цей пост видалили – поставили більш поміркований, але роль голови РДА в ініціюванні акції беззаперечна.

Чому б такому ініціативному начальнику не виступити з новою ініціативою, рекомендацією, пропозицією…

П’ятий рік триває російсько-українська війна. А у школах предмет «Захист Вітчизни» подекуди викладають люди, які навіть не служили ні в радянській, ні в українській армії. При цьому чимало ветеранів війни (з відповідною освітою) у пошуках працевлаштування, але й просити вони не будуть. Може час щось змінити. І не лише щодо «Захисту Вітчизни». Очевидно, мова ж не лише про Здолбунівщину. Разом трішки «вату» вгамують…

Об’єднані територіальні громади. Наскільки я розумію саме створення ОТГ проголосив своїм пріоритетом нардеп від нашого округу Олександр Дехтярчук. І має результат, але не на Здолбунівщині. Щиро кажучи: далеко не найгірший депутат від нашого округу за чверть століття.

На Здолбунівщині не створено жодної ОТГ. Причини влітку чітко виписав Микола Орлов. Я дозволю собі додати лише один штрих. Ментально-психологічний. Якщо гарну ідею (для широкого загалу маловідому, але ж їх і не надто питають) пропонують люди, які не мають достатнього авторитету, вона приречена. Іншими словами: у математиці «плюс» на «мінус» дає «мінус».

Приклад лише по одному селу, де господарював голова РДА. 28 грудня 2017 р. у Рівненському обласному краєзнавчому музеї відбувалася презентація книги «Гульча Чеська на Волині» в українському перекладі В. Шляхового, уродженця с. Гільча Друга. Прибула чимала творчо-освітня делегація гільчан. У кулуарах балакали про Гільчу. Згадали скандальний ремонт школи 2016 р., «С. Ю. Кондрачука і його підрядників». У серпні 2018 р. побував у Гільчі, де О. Гаврон і І. Паньков знайомили з пам’ятними місцями села і можливостями щодо проведення фестивалю наступного року. (чи обійдеться без ініціативи очільника РДА?). У школі вже технічні працівники, зайняті ремонтними роботами, «згадали» голову РДА.

З такою репутацією тільки на вибори, будь-які – від президентських до ОТГ… Нагадаю, що ще восени 2015 р. на місцевих виборах партія голови РДА (призначений у лютому 2015-го) вчисту програла і Здолбунів, і район, і область. 5 липня в ефірі телеканалу «Рада» народний депутат О. Дехтярчук висловив думку, що чиновники мають бути менеджерами громади, а не начальниками. У нас начальник, адже ні креативу, ні харизми, зрештою, думки немає… Як наступного року підете на вибори?

У вересні в розмові з підполковником СБУ прогнозовано, але й неочікувано, почув у характеристиці на очільника РДА – «слабкий». А на мій погляд («звідки така відвертість?») він лише додав: «Так, так, слабак!»

За 2016-2018 рр. назбиралося скільки негативу, що без зміни керівника, який навіть не наважився балотуватися в районну раду у 2015 році, все залишиться на рівні статистичної похибки… Чи головне «правильно» проводити тендери? А там – трава не рости… Є ж притомні і не галасливі люди, які зможуть не лише «ділити», а й додавати та примножувати. Ті ж заступники…

Насамкінець накидаю ще кілька епізодів з життя…

У межах медреформи в селах Рівненщини розпочнуть будувати нові амбулаторії

25.06.2018  Невдовзі у с. Здовбиця Здолбунівського району стартує будівництво лікарської амбулаторії.

9.07.2018. У приміщенні Здолбунівської РДА віднедавна працюють державні реєстратори, які здійснюють державну реєстрацію речових прав нерухомого майна та бізнесу, реєстрацію земельних ділянок та ін.

Сергій Кондрачук. Я особисто обіцяв поважним людям, що наші реєстратори не зійдуть з шляху законності і правильності. Переконаний, так і буде.

Ферар Ольга заскріню цей комент

А все ж цікаво: які ж це «поважні люди» ще довіряють особистим обіцянкам голови РДА?

9.09.2018. С. Кондрачук. Сьогодні Здолбунів відзначає День міста і я хочу щиро подякувати усім своїм підрозділам, які не просто долучились, а організували ряд заходів на святі для містян та гостей нашого районного центру.

Можна ще пригадати історії із здовбицькими стовбами, боротьбу з московськими попами, або ж автопригоди на минулорічному фесті «Бущапапороть» чи автогонки у перший день цьогорічної літньої відпустки очільника РДА, що закінчилися приїздом поліції до «вражого» кільця на Шкільній-Шевченка-Парковій та евакуацією…

Депутат обласної ради Володимир Ковальчук (комісія з питань екології, природокористування, охорони навколишнього середовища та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи) свого часу заявляв, що «на жаль екологічних проблем у Здолбунівському районі немає». На жаль вже є…

Цьогоріч креативники з відділу культури і туризму розглядали можливість прокладання велотуристичного маршруту Острог-Гільча-Дубно. Тобто, давнім Дубенським (поштовим у 1824-1874 рр.) трактом, яким свого часу проїздили російські імператори Олександр Перший і Микола Перший, Тарас Шевченко, Іван Нечуй-Левицький, польські літератори Юзеф Крашевський і Юзеф Коженьовський… Однак ліворуч на узбіччі понад кілометр шляху на відтинку між Гільчею та Уїздцями густо вкладений побутовим сміттям у сотні кубів. Вивантажували з авто… Не скажу чия земля: Уїздецької чи Урвенської сільських рад, але ж Здолбунівського району, вкритого безліччю стихійних смітників. Такий масштабний, сподіваюся, лише один… Фото від 2.09.2018 не дають змоги вповні оцінити це жахіття…  

Пане Сергію, з відповідним відділом/управлінням, будь-ласка, приберіть за собою. І голів сільрад не забудьте долучити. Або ж, бодай, ініціюйте…

Усім гарного дня: від посполитих до вождя.

X