Дмитро Сирота

Цього року у Здолбунові стартує “Громадський бюджет”. Наразі інформації про нього в інтернеті фактично нема, тому zdolbuniv.com вирішив поспілкуватись з ініціатором проекту, депутатом міської ради Дмитром Сиротою. Все, що ви хотіли знати про громадський бюджет Здолбунова читайте в інтерв’ю нижче, а вже через кілька днів ми опублікуємо сторінку повністю присвячену цьому проекту, де структуризовано і покроково буде розказано як вам реалізувати свою ідею за кошти громадського бюджету.
 

-Що таке громадський бюджет?

-Громадський бюджет це можливість мешканцям міста долучитися до розподілу бюджетних коштів не звертаючись ні до депутатів, ні до когось іншого. Людина має право зареєструвати на сайті проект, і таким чином фактично впливати на розподіл міських коштів. Це практикується в Європі, в Україні, тепер хочемо спробувати це реалізувати в Здолбунові.

-Звідки громадяни міста мають дізнатися про громадський бюджет та їхні можливості?

-Попередньо ми говорили з міською радою і на цій сесії закладалася сума, якщо не помиляюсь, в 5000 гривень, на широке громадське висвітлення в газеті та через сповіщення на сіті-лайтах (на білборди, нажаль, цієї суми буде недостатньо). Окрім того я з моїм помічником хочемо долучити представників “Опори” з Рівного, для того, щоб вони в червні провели семінар на базі міської ради.

-Для того, щоб подати свою пропозицію до “Громадського бюджету” потрібно бути членом політичної партії, громадської організації, чи це може зробити буквально будь-хто?

-Проекти може подавати бути будь-яка людина, що має відношення до Здолбунова. Це може бути громадянин, що народився в Здолбунові і може це підтвердити свідоцтвом про народження, або ж людина, що прописана в Здолбунові, працює в місті, тобто частина життя цієї людини, повинна бути повязана зі Здолбуновом. Не може бути такого, щоб громадяни інших міст вносили якісь пропозиції щодо нашого міста.

-Припустимо, що я громадянин Здолбунова який хоче внести пропозицію до громадського бюджету, що мені потрібно зробити? Яким чином сформувати проект?

-Потрібно прийти в міську раду, де після звернення громадянину буде видана спеціальна форма, яку потрібно буде заповнити та зібрати, якщо не помиляюсь, 25 підписів інших мешканців міста, які підтвердять, що не проти реалізації такого проекту. Форму проекту людина заповнює так, як вважає за потрібне, але є кілька вимог: в проекті має бути хоч приблизний кошторис, адже на громадський бюджет Здолбунова буде виділена сума в 200-250 тисяч гривень, а один поданий проект може претендувати лише на 25% від даного бюджету. Людина повинна розуміти, що вона може реально зробити за таку суму. Також необхідно враховувати те, в якій власності є земля, де планується реалізація проекту. Для втілення проекту вона повинна бути у територіальній власності міста. Якщо ж ділянка у іншій територіальній власності, має бути погодження власника на розміщення там певного обєкту.

-Чи буде можливість заповнити форму подання проекту в онлайн-режимі?

-Форма має бути доступна і в електронному варіанті. Останній раз, коли ми спілкувались про це з Валентиною Василівною (найбільше по темі громадського бюджету я спілкуюсь саме з нею), була інформація, що місто вже підписує договір з платформою “Громадський проект”, туди буде додане місто Здолбунів, і звідти можна буде взяти зразки всіх форм, заповнити та подати все в електронному варіанті. Так само і документи можна буде принести та здати особисто в міській раді, а можна буде прислати в електронному варіанті.

-Коли приблизно запрацює ця платформа і який термін подачі пропозицій до громадського бюджету?

-Фактично термін подачі пропозицій становитиме один місяць. Розпочнеться прийом пропозицій 10-го серпня, а завершиться 10-го вересня. Оскільки зараз кошти вже затверджені, хочемо вже в травні розпочати пояснювальну компанію, що люди мають таку можливість. Дуже важливо саме те, як ми проведемо цю компанію. Бо люди повинні знати, що вони мають можливість написати таку пропозицію. Якщо люди цього не знатимуть, ніхто ніяких проектів не напише.

-Подані пропозиції повинні стосуватися виключно благосутрою міста?

-Ні, це можуть бути будь-які пропозиції, які можна виконати знаючи функціонал міської ради. Першочергово, думаю, це будуть проекти інфраструктурні. Мені б, наприклад, хотілося більше проектів історичних, культурних, але таких, які може виконати місто. Наприклад в Рівному був дуже цікавий проект “Від мамонтів до сучасності”, було створено інтерактивну карту з нагадуваннями де були і є цікаві місця. В Здолбунові це б теж можна було реалізувати, якби воно вписалось в рамки бюджету. Також, якщо орієнтуватись на Рівне, минулого року завдяки громадському бюджету там робили дерева з сонячними панелями, які роздавали Wi-Fi, та від яких можна було зарядити свій гаджет. Звісно, грошей вистачить не на всі пропозиції. Але з іншої сторони, подання пропозицій (навіть тих, які не проходять по бюджету), дасть змогу вивчити та зрозуміти ,чого потребують громадяни Здолбунова. Навіть якщо проект не зможе бути реалізованим, але назбируватиме голоси, то місто може надалі думати, чи надавати субвенцію на реалізацію районному бюджету, чи реалізовувати його якимось іншим чином. В будь-якому випадку всі проекти, що будуть подані до громадського бюджету не зникають, а залишаються на розгляд міста. Містка рада має право використовувати такі пропозиції, навіть якщо вони не пройшли громадський бюджет.

-Уявімо, що надійшов проект до громадського бюджету, хто його узгоджує і як відбувається ця процедура?

-Так як ми вирішили наразі, при міській раді створена спеціальна комісія, мені запропонували її очолити оскільки проект рішення про громадський проект подавав я. Попередньо була угода, що до складу комісії будуть входити представники від кожної комісії міської ради та два громадських активісти. Є інформація, що деякі депутатські фракції теж хочуть подавати свого представника. Тому наразі остаточного складу комісії назвати не можу. Насправді комісія матиме чисто формальне значення: проект приходить, голова скликає комісію, приходять відповідальні люди з комунальних підприємств, з апарату міської ради і проект перевіряється на те, чи не виходить він за рамки. Якщо таки виходить, викликається автор проекту і з ним йде узгодження нюансів. Наприклад, якщо в проекті занижені ціни на матеріали. Львів в цьому питанні пішов далі — там розробили список типових цін на роботи та матеріали. Ми вже спілкувались на цю тему з міською радою, і можливо створимо схожий список, або ж використаємо той, що є на сайті МінРегіонБуду. Основне ж слово у тому, чи буде проект реалізований чи ні матимуть люди при прямому голосуванні. Ті проекти, які вже пройшли комісію будуть виставлені на голосування, яке відбуватиметься з 1-го по 15-е листопада на платформі в інтернеті, а також в приміщенні міської ради. Ми хочемо, щоб перед цим автори проектів мали змогу їх презентувати на сесії міської ради. Голосування ж депутатів буде лише на одному етапі – коли проекти, що перемогли, будуть включені в програму розвитку міста. Я думаю, що проблем з цим голосуванням не має бути, якщо ні в кого не заграють певні амбіції.

-Коли можна сподіватись на реалізацію проектів, що виграють?

-Реалізація проектів переможців в наступному році.

-Якщо експеримент виявиться успішним, чи можна очікувати в наступному році збільшення суми громадського бюджету?

-Думаю не варто очікувати збільшення цієї суми вже в наступному році. Хіба що в разі значного розвитку бюджету міста. Закладено так, що на Громадський бюджет виділяється 1% від власних коштів міста. Якщо виросте бюджет Здолбунова — автоматично виросте ця сума. Потрібно розуміти, що зазвичай після першого року реалізації таких проектів виникає багато нюансів, які потрібно доопрацювати, адже кожне місто має свою специфіку.

X