Чому реконструкція стадіону в Рівному коштуватиме в 10 разів більше чим в Тернополі?

0 490

2 жовтня рівненський сегмент інтернету сколихнула новина про те, що стадіону “Авангард”, центральній спортивній арені Рівненщини, таки дають шанс на “друге життя”. В цей день навіть провели захід де на великих стендах в присутності чиновників та журналістів показали гарні рендери, схеми та необхідний кошторис. Саме необхідна на реконструкцію сума (наразі цих коштів немає) і стала фактором, який нас зацікавив найбільше.

Зображення №1: стан стадіонуів у Рівному та Тернополі до проведення реконструкцій
Зображення №1: стан стадіонуів у Рівному та Тернополі до проведення реконструкцій

Заявлені 200 000 000 гривень — величезні кошти і ми вирішили подивитися на досвід інших обласних центрів України, що проводили схожі реконструкції за останні кілька років. Прикладів таких виявилось дуже мало, проте один із них фактично на 100% (в технічному плані) відповідає рівненському — це реконструкція тернопільського міського стадіону, що проводилась у 2009-2012 роках в рамках державної програми з підготовки до Чемпіонату Європи з футболу 2012. Станом на 2008-й рік стадіон у Тернополі перебував у не менш аварійному стані, аніж нинішній “Авангард”: бігові доріжки були не придатні до змагань, в середині старого табло гніздилися пташки, освітлення не працювало, а з 16 450 загальних місць лише 12 750 не загрожували життю тернополян. Візуальне порівняння стану стадіонів до реконструкції ви можете подивитись у зображенні №1, з нього стає цілком ясно, що стан обох арен до реконструкції був фактично ідентичний.

Проекти реконструкції стадіонів у Рівному та Тернополі
Зображення №2: Проекти реконструкції стадіонів у Рівному та Тернополі

У короткий термін для тернопільського міського стадіону було створено проект по реконструкції арени, який передбачав оновлення фасаду, встановлення пластикових сидінь, нового освітлення та великого відео-табло, ремонту підтрибунних приміщень, заміни газону та повного накриття всіх трибун. Порівняння проектів ви можете побачити на зображенні №2 у цьому матеріалі (тернопільський проект було реалізовано з фактично повною відповідністю – зображення №3,4), як видно з нього, суттєвої різниці у проектах немає, можливо рівненський трішки естетично привабливіший та складніший до реалізації покрівлі, проте це не так суттєво. Суттєва є кінцева сума реконструкції стадіону сусідньої області — вона становить 18 000 000 гривень, що в понад 10 разів дешевше рівненського планового кошторису, який гарантовано зросте з початком робіт, це нормальна практика. По рендерах реконструкції важко зрозуміти місткість “післяремонтних” арен, але і тут верх тримає Тернопіль: 15 150 супроти 10 900 у Рівному.

Якщо розрахувати вартість одного місця на схожих стадіонах, то виходить, що вартість одного “сидіння” у Тернополі склала приблизно у 1200 гривень, а в Рівному становитиме (у випадку сталого кошторису у 200 000 000) понад 18 000 грн. В чому проект рівненський кращий у понад 10 разів (судячи за ціною) за стадіон у Тернополі зрозуміти важко. Звісно, можна все списати на труднощі реконструкції, але тоді потрібно мати голову на плечах і будувати стадіон з нуля. Як приклад можна подивитись на те, що у сусідній Білорусі за не набагато більшу суму у 280 000 000 гривень (а в процесі робіт, якщо такі будуть, рівненський як мінімум дожене цей кошторис) спорудили чисто футбольну арену посеред лісу з нуля. Про зовнішній вигляд проекту рівненського стадіону і БАТЕ-арени (зображення №5,6) з Борисова думаю не варто навіть говорити — це небо і земля, хоча вартість фактично однакова.

Після всього сказаного вище хочеться відмітити, що реконструкція таки буде, адже 200 000 000 гривень з таким проектом дуже хороша можливість для “дерибану”, якого Україна ще, напевно, не бачила.

Коментарі
Завантажується...