Хмельницьку АЕС добудовуватимуть “чехи Путіна”, або навіщо атомники брехали здолбунівським депутатам

0 519

Нещодавно на сесії Здолбунівської районної ради побував представник Хмельницької АЕС. Переконував, що треба добудовувати третій і четвертий енергоблоки станції. І нічого в цьому поганого не було б, бо добудовувати їх таки треба, але… Якщо представник потенційно небезпечного підприємства бреше, це насправді дуже погана передумова для початку будівництва.

То що ж не так і в чому неправда? На 0.39 – 0.42 хвилині відео, змонтованого самою ХАЕС, говориться про те, що на станції будуть встановлені чеські реактори компанії ŠKODA. Що ж, охочих знати всі деталі відсилаємо до матеріалу, що з’явився ще в листопаді 2014 року (перейти до матеріалу). А менш зацікавленим читачам поставимо єдине питання: з яких це пір Чехія стала ядерною державою? Які чеські реактори, коли їх почали виготовляти? Ще кілька років тому, в розпал епохи Януковича, представники станції обгрунтовували можливість встановлення застарілих російських реакторів тим, що вони використовуються на АЕС Чехії. А тут раптом «чеські реактори»… А що тут такого? Депутати ж не знають правди, бо вони не готувалися до такої зустрічі, то можна їх дурити.

Отже, коротко за порядком…

З 2004 року стовідсотковим власником ŠKODA JS a.s. став російський холдинг “Объединенные машиностроительные заводы”, засновником якого є російський Газпромбанк.

Починаючи з 2004 року, всі плани чеської ŠKODA JS a.s. формуються у Росії.

ŠKODA JS a.s. ніколи не розробляла будь-яких реакторних установок.

Колись ця компанія брала участь у будівництві першого та другого блоків АЕС “Темелін” у Чехії, виготовляючи окреме обладнання, в тому числі – корпус реактора ВВЕР-1000 за старим російським проектом В-320.

Тоді ж чехам була передана документація проекту, який базувався на патентах СРСР. Проте це була реакторна установка другого покоління, яка давно не відповідає діючим вимогам Європейського союзу EUR.

У країнах ЄС EUR дозволяє будувати реактори покоління 3 і 3+ з обов’язковим використанням МОКС-палива, можливістю роботи у маневрових режимах для добового регулювання потужності. Реактори повинні мати показник вірогідності виходу радіоактивних елементів за межі активної зони не менш ніж 10-7.

Нічого цього і близько нема у реакторах ВВЕР-1000. Технологіями реакторів третього покоління у Європі володіє лише Франція.

Стан будівельного майданчика 3-го блоку ХАЕС

У Чехії планували збудувати третій і четвертий енергоблоки АЕС “Темелін”, оснащені реакторами третього покоління. Для участі у тендері створили  консорціум МИР.1200.

До його складу, крім ŠKODA JS a.s., увійшли російські “Гидропресс” і “Атомстройэкспорт” з проектом АЕС-1200 на базі реактора ВВЕР-1200 російського дизайну, який відповідає вимогам для реакторів третього покоління. Проте у квітні 2014 року уряд Чехії зупинив тендер і відмовився від будівництва.

Інформація на сайті ŠKODA JS a.s. підтверджує, що ця компанія не розробляє реакторні установки, а виконує окремі роботи і надає послуги при здійсненні пусконалагоджувальних робіт. Повністю чеський проект могла б виконати лише російська сторона на базі проекту “Гидропресс”.

Стан будівельного майданчика 4-го блоку ХАЕС

Звісно, на старих конструкціях фундаменту і не може бути розміщено жодного іншого, крім застарілого російського реактору. Про це представник станції теж сказав. Адже корейці і китайці пропонували добудову реакторів з нуля і за власний кошт. Нам же ж треба «своє» обладнання… Видно, для наших атомників досі «своє» – російське. У 2008 році вже оголошувався міжнародний тендер на добудову енергоблоків ХАЕС.

До участі були запрошені Scoda JS, Чехія, Areva, Франція-Німеччина, Westinghouse, США-Швеція-Японія, Korea Electric Power Corporation, Південна Корея, і “Атомстройэскпорт”, РФ. Перші дві не відповіли на запрошення.

Компанія Westinghouse зняла свою пропозицію реактора АР-1000 у ході тендера. Тобто ніхто, крім росіян, не погодився будувати блоки на наявних будівельних конструкціях, які простояли просто неба більше двох десятків років і розраховані на реактор другого покоління – проект ВВЕР-1000/В-320.

Мінпаливенерго визнало переможцем тендера з вибору проекту реакторної установки для будівництва Х-3 і Х-4 російську компанію “Атомстройэкспорт”, яка запропонувала будувати блоки ВВЕР-1000/В-392 на старих конструкціях.

Колишній керівник ДІЯРУ Олена Миколайчук попереджала: “Нові системи безпеки не влазять у старі конструкції. Від старих конструкцій потрібно відмовитися”. Після тривалих експертиз із залученням фахівців спеціалізованих організацій вирішили використовувати старі конструкції за умови їх ремонту.

До будівництва енергоблоків так і не приступили, хоча на підготовку до реалізації проекту витратили не одну сотню мільйонів гривень.

Ну й насамкінець. При тому, що реактори застарілі, що фундаменти ненадійні, представниками ХАЕС озвучено зону безпеки аж 3 (три!!!) кілометри! Мовляв, сучасні технології дозволяють… Тут уже завіса.

І питання до наших депутатів і до нашої влади: послухали, дали повісити собі спагеті на вуха, і тепер будемо чекати або вкрай небезпечної «добудови», або просто шаленого дерибану кредитів нібито на добудову ХАЕС? І все це щедро приправлене співпрацею з країною-агресором… Тобто санкції хай там вводять Трампи і Меркелі, а ми тут нічого, у нас же нібито чехи.

І ще кілька матеріалів для охочих на ту саму тематику.

  1. Близька до оточення Путіна компанія оцінить стан реактора Хмельницької АЕС
  2. Чехи Путіна виграли у фірми держнауковців 81 мільйон на оцінку стану реактора ХАЕС
  3. Депутату Яценюка загрожує 5 років тюрми за хабарі від заводу Путіна для «Енергоатому»
  4. Корупційний «Чорнобиль». Кому дістануться 4 млрд. євро для добудови Хмельницької АЕС?
Коментарі
Завантажується...