Про Здолбунів:

Здолбунів – районний центр Рівненської області. Місто розташоване за 12 км на південь від Рівного. Є одним із найбільших залізничних вузлів Львівської залізниці. В Здолбунові розташований цементний завод. Населення Здолбунова станом на 2011-й рік становить 24 537 мешканців.

Історія Здолбунова:

Наш сайт підготував для всіх заціквлених розширену, хронологічну та ілюстровану історію Здолбунова. Переглянути її можна за ЦИМ ПОСИЛАННЯМ.

Назва Здолбунів:

Наразі існує чотири основних версії походження назви міста, проте жодна із них не є підтверджена документально:

  • Топонімічний варіант: Найпопулярніший варіант походження назви, який розказують дітям в школах. Проте і він не має жодних підтверджень, а отже являється гіпотетичним і не може розглядатись як науковий. Побудований цей варіант на спільних коренях слова «Дов(л)бати» та первісній назві міста «Дов(л)бунів». Це пояснюється наявністю на околицях поселення крейдяних копалень, з яких місцеві жителі «довбали» крейду і при запитанні: — Звідки ви? — чули відповідь: — З Дов(л)бунова.
  • Варіант «іменний»: Величезна кількість сіл та селищ, як на Волині, так і у всій Україні була названа на честь людей, що їх заснували. Тому, цілком логічно, можна припустити й те, що у давню-давнину засновником міста, можливо, була людина на прізвисько Здолбун (Долбун).
  • Варіант історичний: Побудований на тому, що назва пов’язана зі старослов’янським племенем дулібів (долобів). Ця гіпотеза більш конкретна, оскільки дуліби були основним населенням наших земель у VІ–Х ст. З X ст. вони стають більш відомі під назвою волинян (деякі історики вважають дулібів і волинян різними племенами, які просто проживали поруч). Виходячи з цього, можна припустити, що Здолбунів (Долбунів) несе в своїй назві пам’ять про дулібів. Тим більше, що в Рівненській області є ще один населений пункт, назва якого пов’язана з цим племенем, – село Дуліби в Гощанському районі.
  • Варіант народний: за народними переказами, в околицях міста проживали якісь «нехристи долбани». Ця версія суто гіпотетична, тому що відразу виникає запитання – чому це населений пункт назвали ім’ям якихось людей, які, судячи з усього, не були християнами, тобто, говорячи по-сучасному, перебували в опозиції до місцевих жителів і, крім цього, проживали не в самому місці де було закладено Здолбунів, а на певному віддалені, а отже, не становили більшості серед населення.
Герб Здолбунова

Герб Здолбунова

В 1997 році  з нагоди відзначення 500-річчя міста, міська рада своїм рішенням затвердила сучасні міські символи Здолбунова (автор проектів – Ю. Терлецький). Герб Здолбунова: У червоному полі перехрещені срібні кайло, молоток та залізничний ключ. Щит обрамований декоративним картушем та увінчаний срібною міською короною. Символи підкреслюють роль Здолбунова як одного з найбільших залізничних вузлів. Кайло символізує назву міста, молоток та ключ — залізничну і будівельну галузі промисловості. Червона та срібна барви вказують на знаходження Здолбунова на Волині.

Прапор Здолбунова

Прапор Здолбунова

В 1997 році  з нагоди відзначення 500-річчя міста, міська рада своїм рішенням затвердила сучасні міські символи Здолбунова (автор проектів – Ю. Терлецький). Прапор Здолбунова: квадратне червоне полотнище, у центрі якого розміщено перехрещені білі кайло, молоток та ключ. Символи підкреслюють роль Здолбунова як одного з найбільших залізничних вузлів. Кайло символізує назву міста, молоток та ключ — залізничну і будівельну галузі промисловості. Червона та срібна барви вказують на знаходження Здолбунова на Волині.

X