Андріївські вечорниці відзначили на Здолбунівщині

0 384

Серед осінньо-зимових свят виділяється, мабуть, найцікавіше – день Андрія Первозванного, чи, як його ще називають в народі Калита. Свято припадає на 13 грудня і є логічним продовженням молодіжних гулянь, де юнаки і дівчата шукали собі пару для подружнього життя. З метою ознайомлення з давнім народним звичаєм проведення вечорниць й кусанням Калити, виховання поваги та любові до традицій рідного народу, української пісні, інтересу до вивчення минулого рідного краю, прагнення зберегти народні звичаї та обряди у клубних закладах Здолбунівського району відбувалися Андріївські вечорниці.

1817Працівники Півченського СБК (директор О.Козік, худ. керівник Л.Котюк) спільно з учнями Суємської ЗОШ (директор Л.Мельник) та Півченською ПШБ (зав. бібліотекою О.Корнійчук) провели Андріївські вечорниці, які супроводжувалися веселими співами, танцями, довгими дівочими посиденьками, знайомствами та заграванням молоді, ворожінням, кусанням калити. На вечорницях гостей пригощали варениками, узваром та пирогами. В підготовці та проведенні свята активну участь взяли вчителі Суємської ЗОШ С.П.Гетманчук, Н.Г.Шенюк, Т.В.Кравчук. З словами привітань на свято завітали сільський голова Ю.А.Шах, депутат районної ради І.Б.Жовтанюк, начальник Пенсійного фонду С.М.Жовтанюк.

Андріївські вечорниці «Калита, калита  із чого ти вилита»  відбувалися й  у клубі с. Стеблівка. Вечорниці розпочиналися уривком із п’єси «Сватання на Гончарівці»  Г. Квітки-Основ’яненко, у якій Стецько хоче посвататись на Уляні. Далі події розгортали  господиня зі своїми дочками. Господиня запрошує своїх кумів на вечорниці, з якими жартує, співає і танцює. А дочки запрошують дівчат, з якими вони протягом усього заходу ворожать на свою долю. Також на вечорниці завітали Горпина та Павліна з гумористичною інсценівкою. Хлопці які прийшли на свято жартували з дівчатами та кусали калиту.

Під кінець заходу Господиня та її куми пригощали усіх присутніх глядачів смачними варениками та пиріжками. Протягом усього заходу панувала святкова, піднесена атмосфера.

Зав. бібліотекою Анжела Вільчик підготувала для присутніх буклети про вечорниці, а також скомпонувала виставку вишивок молодої майстрині Кабан Ольги під назвою «Розгортаю життя, як сувій полотна». За благодійну допомогу у проведені свята організатори дякують агро-фірмі КОНСАТ, керівником якої є Александр Волтерст.

article363Веселе і колоритне свято пройшло в Здолбунівському вищому професійному училищі залізничного транспорту.   Повернули до життя традиції предків дівчата та хлопці з допомогою вихователів гуртожитку Шевченко Л.І. та Акініною А.О. Молодь пригадала стародавні звичаї, дізналася про історію свята Андрія, взяла участь у веселих забавах, конкурсах, іграх. А як же без ворожіння? Воно додало дійству неймовірної казково-містичної атмосфери. Не обійшлося на вечорі й без запальних танців та жартів.
2untitledТі, хто прийшов  на захід, мали можливість не лише подивитися, а й самим взяти участь у забавах. Господиня Марійка Капітула разом з господарем Бречком Петром задавали тон веселощам і розвагам. Звучали обрядові пісні, розігрувалися сценки, котрі нагадали, як наші предки влаштовували своє дозвілля та розваги.
3untitledЗаключним етапом свята став обряд з калитою. З яким благоговійним трепетом виносили дівчата цей обрядовий хліб – головний атрибут свята! Господар вечорниць перевтілився у пана Калитинського — стеріг калиту і не давав хлопцям її вкусити. Наостанок господиня вечорниць разом із дівчатами частували всіх варениками.
Андріївські вечорниці пройшли весело. Усі учасники отримали незабутні враження, відчули себе причетними до того дійства, яке давним-давно відбувалось в селах на нашій славній Україні.

Коментарі
Завантажується...