Бюджет 2014: які зміни очікують на Здолбунівщину?

Бюджет 2014: які зміни очікують на Здолбунівщину?

Невдовзі Здолбунівський район отримає бюджет, а з ним і чергові обіцянки добудувати, доробити, доремонтувати. Як відомо, сесія Здолбунівської районної ради прийняла проект програми економічного та соціального розвитку району на 2014 рік. Саме в ньому перераховані ті об’єкти, які мають шанс отримати фінансування на їх спорудження чи ремонт. Оскільки депутатам запропоновано вносити корективи, то редакція сайту вирішила ознайомити читачів із найцікавішими, з нашої точки зору, планами районної влади, і запропонувати вам внести свої пропозиції, які ми передамо на розгляд депутатів.

Отже, в галузі охорони здоров’я планується будівництво котельні на твердому паливі для опалення корпусів районної лікарні. Але, оскільки кошторис разом з проектно-кошторисною документацією, якої ще немає, складає аж 2 мільйони 500 тисяч гривень, то зрозуміло, що в цьому році дай боже хоч власне цей кошторис і зробити. Бо сума не підйомна, а розраховувати на фінансування з обласного і державного бюджетів і такому обсязі складно. Ну що ж, принаймні це буде першим випробуванням для нового головного лікаря Віталія Сухляка.

Також планується за 500 тисяч гривень відремонтувати приймальне відділення нашої лікарні; за 400 тисяч гривень забезпечити киснепостачання пологового будинку із застосуванням кріогенних кисневих циліндрів; за 800 тисяч гривень замінити вікна й утеплити фасади хірургічного та терапевтичного корпусів лікарні; за 260 тисяч гривень завершити будівництво котельні та реконструювати систему опалення Ступнівської амбулаторії. В цілому плановані видатки на галузь складають майже п’ять мільйонів!

Ми розуміємо, що це все ніколи не буде профінансовано, бо не буває в нашій країні такого щедрого фінансування. Розуміємо також, що, якщо не внести об’єкт у план, він взагалі не буде навіть розпочатий. Але все ж плани треба будувати реалістичні. А головне – не забути в кінці року покласти з одного боку план – а з іншого його фактичне виконання. Переконані, що картинка буде прецікава.

Не менші обсяги запланованого в освіті. Зокрема, це й будівництво дитячого садочку в Новомильську. Насправді садок у селі, де чи не найбільше в районі дітей, дуже потрібен. Але досі не виготовлена проектно-кошторисна документація робить розмови про нього доволі примарними. 1 мільйон 200 тисяч гривень потрібні для реконструкції дитячого садка в Здовбиці; 150 тисяч гривень потребує ремонт спортзалів у ЗОШ № 3 і в Ступнівському ліцеї; 100 тисяч гривень потребує лише виготовлення проектно-кошторисної документації на ремонт будівлі ЗОШ № 1; 600 тисяч гривень потрібно для ремонту будівлі Здовбицької школи; 155 тисяч гривень треба Гільчанській школі на ремонт даху; майже 600 тисяч гривень закоштує ремонт Білашівської школи; 950 тисяч гривень потрібно Суємській ЗОШ на будівництво котельні.

Немає в програмі жодного слова про добудову Миротинської школи і ЗОШ №3. Щодо третьої школи, то є лише потреба в 300 тисяч на коригування проектно-кошторисної документації. А це означає, що про добудову чи хоч якісь кроки по цих школах навіть не йдеться.

Дуже складно щось говорити про необхідні роботи в галузі культури. Бо всі наші клубні установи по селах вимагають перебудови й ремонтів. Тому записані без цифр незначні ремонти по клубах Уїздців, Новосілок, Ільпіня, Білашева нікого ні до чого не зобов’язують і нічого не вирішують. Нам дуже сподобалися плани реконструкції з добудовою районного Будинку культури. Те, що колишній кінотеатр «Мир» є абсолютно непристосованим до своєї теперішньої функції, ні для кого не секрет. Проте записаний «для галочки» рядок без жодної цифри говорить про те, що ніхто всерйоз не розглядає можливість цієї реконструкції. Ні про які конкретні кроки не говорить і пункт «Продовження робіт та здійснення організаційних заходів щодо створення Дермансько-Острозького національного природного парку». Ніхто в районі не має уявлення, які «роботи» й «заходи» вже здійснені, тому що мають продовжувати районні керівники – геть не зрозуміло. Хіба що повну й цілковиту бездіяльність у цьому питанні, яке ні на крок не зрушилося з 2010 року.

Насмішкою над здоровим глуздом виглядає рядок про будівництво меморіального комплексу «Героям Гурбенської битви», адже 150 тисяч гривень, виділених минулого року, так і не були профінансовані і повернулися в обласний бюджет. Так що таким чином «будувати» можна доти, поки розсиплеться вже збудоване.

Окреме питання – будівництво пам’ятного знаку Тарасу Шевченку в Здолбунові. 200-річчя від дня народження генія вже ось, через два місяці. Ясно, що до цього часу ніякого знаку не буде. Та й наявність у програмі ще двох пам’ятників – героям-ліквідаторам аварії на ЧАЕС та воїнам-афганцям якось нівелює той факт, що для української влади в цьому році немає завдань меморіального плану більш важливих, ніж вшанування пам’яті Шевченка.

Ну й дуже багато запитань викликає необхідність капітального ремонту меморіалу воїнської слави в парку. Ні для кого не секрет, що поховані там не воїни, а енкаведисти, які до п’ятдесятих років «воювали» не лише з повстанцями, а й з усіма мешканцями району. Якщо вже його й ремонтувати, то принаймні треба повністю міняти концепцію, щоб це не був совковий пам’ятник з імперською ідеологією чужої країни. І знову ж таки – це робота для депутатів і громадських організацій, які й мають провести чи то громадські слухання, чи в іншій формі вплинути на цей «ремонт».

В галузі житлово-комунального господарства найцікавішими нам здалися пункти про будівництво очисних споруд у Здолбунові; добудова музичного залу та капітальний ремонт фасаду і покрівлі у садочку «Грайлик»; капітальний ремонт трансформаторних підстанцій району. Щодо останнього, то ці роботи мають виконуватися за кошти ЗАТ «ЕЙ-І-ЕС «Рівнеенерго», тому, знаючи їх байдужість до вкладень у мережі, маємо сумнів, що вони будуть виконані.

Дуже важливо, що заплановано в дорожньому господарстві. Якщо виходити з програми, то до кінця року ми матимемо ідеальні дороги по району, бо тут і під’їзна дорога до села Святе, і ремонт дороги до села Підгайне, і навіть 7 кілометрів багатостраждальної дороги від Здовбиці до Глинська, і дорога від Йосипівки до Залісся, і від Старої Мощаниці до Білашева, і від Ільпіня до Глинська, і від Підцуркова до Спасова, і від Копиткова до Новосілок, і від Мізоча до Дерманя. Ну й ще багато «дрібнішого» всякого. Хтось вірить у реалізацію планів? Питання риторичне. То чи не краще запланувати одну-дві ділянки, але таки зробити їх? А то таке враження, що просто перерахували всі найгірші дороги в районі, та й усе.

У розділі «Спортивні споруди» є «проведення в межах діючого законодавства необхідних заходів та створення умов для будівництва в районі Здолбунівського міського гідропарку комплексу сучасних спортивних майданчиків із штучним покриттям». За невиконання цього пункту ніхто ніколи не відповість, бо він нікого ні до чого не зобов’язує. Класичний зразок чиновницького стилю.

Щодо газифікації, то тут з року в рік кочує по програмах газифікація Старої Мощаниці, Підгайного й Будеража. До речі, майже весь район було газифіковано саме в 2005 – 2010 роках, за попередньої влади. Цікаво, чому три села за ці чотири роки влади покращувачів життя вже сьогодні і професіоналів так і не газифіковано?

Насамкінець запрошуємо читачів до внесення пропозицій щодо можливих коректив у програмі, які ми передамо депутатам.

 • Костя Согін

  Я завчасно перепрошую за можливе сприйняття моїх слів як дискредитацію депутатів районної ради та частковий примітивізм ідей.

  Можу помилятись, але система “цього всього псевдоукраїнського” наступна – числові значення необхідних коштів на розвиток, будівництво, реконструкції навмисне завищуються з метою залучення якомога більшої кількості фінансів на їх реалізацію, але так як в Києві сидять не тільки “дебільчики”, які якісно вміють рахувати, тому відповідні гроші обмежуються незначними процентами та “барбарисками” в необмеженій кількості для народу… але це все дурниці.

  Мені, як платнику податків потрібно:
  – розглянути питання проектно-кошторисної документації КРАЩЕ І РЕТЕЛЬНІШЕ! Є в Європі чудове місто Барселона, яке дає світові унікальних дизайнерів та архітекторів завдяки тому, що місцева влада співпрацює з університетами; якщо, наприклад, спонсорувати діяльність навчально-наукових інститутів області згідно системи конкурсів з цінними бонусами для викладачів та студентів, то вся проектно-кошторисна документація мало того, що буде якісна, сучасна та постійно вдосконалюватиметься (спортивна конкуренція завжди прямує з вдосконаленням), а ще й обійдеться для українського народу дешевше – тобто, вища якість за менші кошти;

  – розглянути можливість підготовки до реалізації плану-схеми – прийнятий на реалізацію проект підготувати так, щоб оформлення та виконання проектно-кошторисної документації (пкд) входили в програми курсів державних навчально-наукових інстиутів і були обов’язковими для виконання серед викладачів та студентів старших курсів (з можливістю залучення першо-другокурсників для покращення їх рівня) – так буде винищено декілька “зайців” – державні ННІ будуть працювати ефективніше та практично (частка від бюджету на ПКД піде на розвиток ННІ), а міськ-районна влада зекономить значні кошти;

  – встановити до травня 2014 року в гідропарку міста Здолбунів декілька захищених від опадів спортивних снарядів для биття руками та ногами (не боксерські груші, бо їх зіпсують ножами або вкрадуть) – хоча б два стовпи, діаметром не менше 500 мм та висотою не менше 2000 мм, обтягнутих ґумовим покриттям, товщиною не менше 15 мм;

  – на пляжах Старомильського водосховища до травня 2014 року полагодити ВСІ лавки (встановити ще по 2-3) та замінити схованки від опадів (ті “грибочки”, які зараз стоять – непрактичне неєвропейське у***нство) з урахуванням того, що кут між уявною лянією (від крайньої точки шапочки-даху до найнижчої точки тримаючого стовпа) та землею не менше 45 градусів.

  Це мінімум, який потрібен мені, поки-що, дякую.

  • Ми передамо ваші пропозиції депутатам райради.

   • Костя Согін

    Міг би запропонувати більше, але ефірний час не “резиновий” й буду вдячний, якщо хоч пару з цього буде зроблено, бо мені, як вільному митцю, буде прикро за нереалізовані власні ідеї.

 • Ірина Гром’як

  Про багатостраждальну дорогу до Глинська Ви замітили правилильно. Ці дороги вже можна вистелити паперами з якими неодноразово місцева влада і громада села зверталася до всіх інстанцій. Але…

  У плані соціально-економічного розвитку району на 2012 рік дорога Здовбиця-Глинськ теж була зазначена як така, що потребує ремонту. І це дуже зручно для чиновників: в разі звернення горомади села, вони дають відповідь – внесли в план, чекаємо грошей і т.д., а там і рік закінчився, можна обіцяти на другий рік і в першу чергу.

  А першою черга приходитьдля тих доріг, по яких ходили в дитинстві босі ноги керівництва районної ради (Мізоцька сторона), як би там не було, а ця сторона ближча до серця, та й обиралися вони звідки?

  • Світлана

   Абсолютно точно – щороку ці плани пишуться, щороку їх ніхто не виконує, а в кінці року переписують ті об’єкти в наступний план. От тільки біда в тому, що й у Мізоцькому напрямку нічого не зроблено вже кілька років. Так за років п’ять взагалі доруйнуються всі дороги в районі. Зате Шуль – господарник, хороший голова адміністрації і взагалі покращувач ще той)))

X