Чи потрібен “Дерманський світильник” в нинішньому форматі?

0 169
Чи потрібен "Дерманський світильник" в нинішньому форматі?
Чи потрібен “Дерманський світильник” в нинішньому форматі?

Традиційно щовересня наш район приймає обласне літературне свято «Дерманський світильник». От і цього року 15 вересня десятки гостей з’їхалися до старовинного Дерманя причаститися його історичною аурою, а також відзначити вручення чергової Премії Світочів.

Свято було традиційним – виступи рівненських письменників, гостей з інших областей, торгівля книгами, творчі номери. Цьогорічна програма, як зауважили більшість учасників, була цікавою – адже слова, сказані Юлією Бондючною, Вікторією Климентовською чи Євгеном Шморгуном, нікого не могли залишити байдужими. Та й творчі колективи з Мізоча були на висоті. Дуже сподобався присутнім і цьогорічний лауреат Премії Світочів Олександр Євтушок, який отримав її за повість «Пиво з абрикосів».

От тільки кому світив наш світильник? Як і зазвичай, на святі майже не було дерманців – кілька вчителів (важко сказати, чи за покликанням, чи з обов’язку), кілька патріотично налаштованих громадян, та й усе. По великому рахунку, наші письменники проводять свято самі для себе. А має ж воно статус обласного! Вочевидь, сімдесят чоловік, чи хай навіть сотня, що зібралися в залі Дерманської гімназії, з яких більшість приїжджі, не така вже й пристойна кількість для свята в селі, яке Улас Самчук називав царицею волинських сіл!

Відсутність учнів гімназії і місцевих жителів можна пояснити і неабияким впливом Московської церкви в селі (адже до цієї конфесії належить більшість учителів гімназії), і тим, що людям нецікаво. Не бажаємо применшувати значення традиційного формату, тим більше що ще раз наголошуємо – свято було гарно організоване! Але водночас очевидно, що треба перетворити його в більш сучасне, де люди будуть мати можливість не лише послухати промови письменників, а й популяризувати своє село, провести дискусію, купити вироби майстрів народної творчості. На думку багатьох, це має бути формат літературно-мистецького фестивалю. До речі, колективи Дерманських сільських рад (їх дві) чудово презентують своє село щороку на фестивалях культурно-дозвіллєвих комплексів. То чому ж до свята обласного рівня, яке може зробити з Дерманя туристичну перлину, і районна влада, і місцева громада ставляться як до відбування обов’язкового заходу, який їх зовсім не цікавить? Звісно, важливо організувати обід для гостей, але куди важливіше, щоб до Дерманя в цей день поспішали туристи з усієї України (чи хоча б з усієї області) почути й побачити щось нове і цікаве для себе. Бо інакше байдужість місцевих чиновників просто зведе нанівець статус потрібного і потенційно цікавого свята.

Запрошуємо до обговорення і внесення пропозицій усіх мешканців району, щоб ми мали можливість надати їх владі для реалізації наступного року. Тільки небайдужа громада допоможе «Дерманському світильнику» сяяти яскравіше.

Коментарі
Завантажується...