Чи впорається новий голова Здолбунівської районної ради зі старими освітянськими проблемами?

0 278

IMG_1756Освітянська галузь завжди була і залишається пріоритетом для керівників районного рівня. Саме тому нещодавно обраний голова Здолбунівської районної ради Олег Дацюк ініціював нараду керівників закладів освіти району, на яку були запрошені також працівники відділу освіти, начальник управління фінансів, начальник управління економіки Здолбунівської адміністрації, освітянська комісія районної ради.

Виступ голови ради був коротким і діловим. Пріоритети в стосунках з освітянами були розставлені чітко і грамотно.

Шановні учасники наради!

Сьогодні ми зібралися разом, за участю депутатів районної ради, керівників закладів освіти району,  по-перше, щоб познайомитись,  по-друге, щоб разом  подумати про нинішні й перспективні завдання освіти, намітити шляхи їхнього вирішення.  Районна рада сповна розуміє свою відповідальність за розвиток освіти в районі, як голова районної ради намагатимусь всіляко підтримувати працівників освіти, сприяти залученню додаткових коштів на освітню галузь району.

Щорічно Кабінетом Міністрів затверджується обсяг субвенції, порядок використання субвенції та помісячний розподіл коштів  на галузь освіти. Районна рада приймає бюджет і віддає кошти головному розпоряднику – відділу освіти РДА.

На мою думку розподіл головним розпорядником коштів між школами має бути максимально прозорим !!! Я пропоную спільно з вами заслухати відділ освіти по цьому питанню і прийняти узгоджене рішення.

Сьогодні прийнято за основу  Програму соціально-економічного розвитку на 2016 рік. Пропоную Вам як керівникам закладів звертатись у відділ освіти щодо проведенні ремонтних робіт капітального та поточного характеру, відділ освіти має їх узагальнити і подати свої пропозиції на розгляд сесії районної ради, при цьому проінформувавши про всі подані звернення від закладів освіти з обґрунтуванням першочерговості виконання. Потрібно, щоб був чесний, однаковий   і системний підхід до вирішення цих питань.

Зекономлені кошти  освітянської субвенції за 2015 рік, на наступний фінансовий рік доцільно закріпити на видатки за тими закладами освіти, які їх зекономили, щоб був стимул ефективно використовувати кошти.

Буду як голова ради працювати тісно з головами сіл , міста,  селища у питаннях співфінансування при вирішенні проблемних питань, зокрема шляхом надання субвенцій районному бюджету. Наполягатиму, щоб директори шкіл були членами виконкомів місцевих рад.

Буду як голова ради сприятиму залученню грантових коштів, закликаю директорів шкіл брати активну участь у написанні грантових проектів спільно з сільськими, селищною, міською радами.

 З 2011 року районною радою виділялося по 50 тис. грн. на ці цілі , будемо закладати  кошти і цього року.

Як голова ради наполягаю, щоб депутати районної ради, зокрема члени комісії з питань освіти побували у кожному  навчальному закладі, познайомитись із керівником та колективом , вивчити нагальні проблеми в тому числі і перспективи наповнення шкіл , раціонального використання майна тощо.

Ви знаєте, що рішенням районної ради було розроблено положення про призначення керівників комунальних підприємств району. В ньому ж прописано про погодження продовження контрактів з директорами шкіл. Були різні ситуації і скажу вам не завжди приємні для керівника школи. Я хочу сьогодні почути вашу думку стосовно цього питання і намітити шляхи співпраці.

По-перше : я пропоную його допрацювати де чітко прописати критерії при відборі кандидатів на посади директорів

Або взагалі відмінити, оскільки законом не передбачене питання втручання у процес призначення . Повноваження має відділ освіти , на підставі атестації працівника який претендує на посаду його призначити . Є тільки с.20  Закону України «Про освіту» де передбачено погодження з органом місцевого самоврядування. Можливо при децентралізації це питання актуальні буде перенести на місця.

По-друге, комісія має вивчати думку громади, батьків, педагогів щодо продовження контрактів чи при призначенні керівника школи.

         Рано чи пізно стане питання оптимізації освітянської мережі. Я пропоную дуже уважно підійти до цього питання і дійсно всебічно вивчити його. Провести аналіз, обговорити з людьми і вирішувати питання комплексно,  враховуючи підвезення школярів, якості освіти!

Я особисто противник питання закриття шкіл, але разом з тим стоїть питання раціонального використання коштів,  збереження бази закладів, та відповідно  якості навчання.

Я свідомий, що реальні зміни в освіті не відбудуться, якщо їх не буде впроваджувати мотивований кваліфікований учитель із високим суспільним статусом і належною заробітною платою.

IMG_1769Відразу після виступу Дацюка слово взяв голова адміністрації Сергій Кондрачук. На відміну від Олега Євгеновича, він був багатослівний, і виступ тривав більше двадцяти хвилин. Схоже було чи то на звіт голови адміністрації перед освітянами, чи то на спробу переконати всіх у тому, що галузь освіти процвітає завдяки зусиллям районної влади.

І відразу ж було озвучено розбіжність у поглядах з Дацюком – адже Сергій Юрійович вважає, що директорів шкіл таки мають при призначенні затверджувати депутати районної ради. Питання справді суперечливе, бо, з одного боку, депутати зазвичай дуже формально підходять до своєї місії, просто підтримуючи подану відділом освіти кандидатуру. З іншого боку, саме скандальні багатотурові затвердження, що час від часу виникають, дозволяють громадськості хоч якось впливати на те, хто ж керуватиме школою. Вочевидь, позиція Дацюка про можливість і далі затверджувати кандидатури директорів на засіданнях ради, якщо відділ освіти запропонує чіткі критерії оцінки роботи кандидатів, таки найбільш правильна. Зрозуміло одне – механізм недосконалий і потребує доопрацювання.

IMG_1771Далі слово надали начальнику управління економіки Валентині Бухало, яка розповіла про всі включені до програми соціально-економічного розвитку району освітянські об’єкти. Їх дуже багато, тому цілком правильним було зауваження Олега Дацюка про те, що ресурсів на все не вистачить, а тому сконцентруватися варто на кількох головних напрямках, а визначити їх не користуючись близькістю до влади, а прозоро – враховуючи реальну першочерговість потреб. Те ж саме запропонував директор гімназії Іван Гнатюк – щоб не було перетягування ковдри між директорами, і щоб рівень фінансування не визначався близькістю директора до того чи іншого керівника районного рівня.

В обговоренні прозвучала проблема будівництва ще одного дошкільного закладу в Здолбунові. Пізніше голова адміністрації Сергій Кондрачук відреагував на це міркуваннями про наявність довгобуду – школи №3, а також необхідністю побудувати басейн і спортивний комплекс у районі гідропарку. Також Сергій Юрійович зауважив, що треба вивчити завантаження міських шкіл і продумати, яку з них повністю чи частково можна використати під садочок. Шкода, що відразу не сказав, яку – адже майже всі міські школи працюють у двозмінному режимі. Інша справа, що ми маємо два приміщення, де садочки свого часу були – це ЗОШ №7 і початкові класи ЗОШ №1. Але в ЗОШ №1 переведення молодших класів у основну школу потягне за собою двозмінне навчання, а школа аварійна, тому це навряд чи адекватний вихід із ситуації. Інша справа – початкова ЗОШ №7. Тут справді є предмет для вивчення ситуації відділом освіти.

IMG_1778Слово взяв депутат районної ради і освітянин Юрій Шадий («Самопоміч»). Темою традиційно обрав оптимізацію – тобто закриття малокомплектних шкіл, які обходяться бюджету надто дорого. З точки зору пана Юрія, освіта має бути безпечною, комфортною і конкурентоспроможною. Цього всього невеликі школи дитині дати не можуть, тому Шадий знову вимагав прийняття реального плану оптимізації мережі шкіл району.

Голова районної ради Олег Дацюк зауважив, що оптимізація справді необхідна, але підтвердив, що він не прихильник закриття шкіл у селах – от буде завершено  створення громад, під це буде прийнято відповідні законодавчі норми , і тоді цей процес відбудеться природним раціональним шляхом.

IMG_1781Цю позицію підтримала директор Старомощаницької школи, депутат районної ради від Аграрної партії України Наталія Єнич. Так, діти (в тому числі і її дитина) в Старій Мощаниці не отримують того рівня освіти, якого вона б хотіла – з багатьох суб’єктивних і об’єктивних причин. Так, на одного учня в цій школі витрачається більше коштів, ніж у тій же Здовбиці чи в міських школах. Але діти в селах здебільшого не мають доступу ні до дошкільної, ні до позашкільної освіти, то варто зберегти їм хоч основну школу. «Перед очима мають стояти діти, а не цифри,» –  сказала Наталія Андріївна.

Директор Бущанської школи Володимир Олексійчук категорично заявив, що пропонована Шадим оптимізація – це угроблення малих сіл. «Умови проживання в Здовбиці й у Бущі і так різні, то хоч якісь преференції мають бути в дітей з малих сіл,» – переконаний Володимир Степанович. Також він зауважив, що Шадий – депутат не Здовбиці, а районної ради, тому має дбати про інтереси всього району, а не лише свого села.

Директор школи №6 Петро Мельничук слушно порушив питання харчування дітей – з його точки зору,  треба мінімум вісім гривень на день на дитину, а якщо їх є три, то харчування не варто й починати. Поки що проблема озвучена, проте не вирішена. Є різні варіанти – і батьківська доплата, і доручення батьків до забезпечення певних видів продуктів. Одне зрозуміло – додаткові витрати на харчування нереальні в умовах безлічі інших освітянських потреб.

Директор ЗОШ №5 Жанна Рудик запропонувала провести своєрідний аудит за останні п’ять років – які школи і на що отримували кошти, і наскільки раціональними були саме ці видатки?

Зрештою, розмова була тривалою і цікавою.

Головне, щоб ініційовані головою районною ради Олегом Дацюком подібні зустрічі забезпечували реальне вирішення хоча б частини освітянських проблем. Переконані, що так воно й буде.

Коментарі
Завантажується...