Громада Уїздців не хоче московської церкви в своєму селі (фото)

0 318

Дуже часто доводиться чути, що наші люди до всього байдужі, що вони не відстоюють себе і свої інтереси та цінності. Збори громадян у селі Уїздці довели, що це зовсім не так. Організовані за день збори зібрали справді чи не все село – і це в гарячу літню пору, серед тижня, коли селяни зазвичай говорять, що нікуди не підуть, бо мають море роботи.
Що ж так розворушило спокійні, по суті приміські Уїздці? Хресний хід прихожан Московського Патріархату, який у понеділок відбувся в районі і одним з пунктів якого було освячення місця під будівництво російської церкви в селі. Звісно, церква цієї конфесії в нас не перша, але Уїздці – особливе село. Ще після проголошення Незалежності України вся громада села перейшла до Київського Патріархату, і з того часу російської церкви в селі не було! Нечисленні категоричні прихильники Московського Патріархату ходили і їздили до Кунина чи до Здовбиці.

І ось в кінці минулого року було зареєстровано громаду УПЦ МП, а невдовзі сесія сільської ради надала цій громаді землю під будівництво церкви. Село про це не знало до пори до часу. Проте в понеділок, під час хресної ходи, цю землю було освячено.
Збурення в селі настало миттєво – кілька громадян ініціювали збори, які відбулися в середу. Переповнений зал будинку культури, частина молодших хлопців і дівчат у вишиванках… Сільський голова Олександр Стернійчук збори не вів. Люди обрали головуючим Тараса Давидюка. Емоції били через край. Головною думкою людей було те, що російську церкву будувати в селі не можна – цією церквою керує держава-окупант, держава, яка щодня вбиває десятки наших людей, а тисячам отруює душу через пропаганду в своїх церквах. Люди кричали: «Ви ще воєнну базу їм тут побудуйте!».
Депутати сільської ради намагалися щось пояснити, але їх було лише троє! Микола Пальчевський за це рішення не голосував, Галина Сидорчук не голосувала, коли церкві МП дали дозвіл молитися в клубі, а от за рішення про земельну ділянку проголосувала – і чесно попросила виборців пробачити їй цю помилку. Микола Кухарчук голосував, і намагався переконати людей, що все одно є громада, і ділянку доведеться дати. Як правильно хтось зауважив, а якщо завтра п’ять чоловік попросять ділянку під будівництво мечеті, теж дасте землю?

Зрештою слово взяв благочинний Здолбунівського району, настоятель церкви УПЦ Київського Патріархату в Уїздцях отець Павло. Розпочав він з того, що в Уїздцях зусиллями сільського голови сталося ГКЧП (молодші не знають – це був переворот за пізнього Союзу). «Ви розумієте, що ви розкололи село? Тепер у вас два шляхи – або ви знімете з реєстрацію парафію Московського Патріархату, або вам щось доведеться зробити самому з собою» – сказав отець Павло сільському голові Олександру Стернійчуку. «Вам краще самому піти у відставку» – пояснив свою позицію священик.
Симптоматичним була обмовка сільського голови під час виступу: «Ми просто подумати не могли, що буде така ситуація!» Хтось із залу відразу відреагував: «Точно! Не могли подумати, що Янукович не вічний». До речі, обґрунтовуючи надання земельної ділянки російській церкві, секретар сільської ради також сказала, що це була політика держави, і тому вони не могли зробити інакше. Причому визнала, що радились із «начальством з району».
Теперішнє «начальство з району» на зборах присутнє не було. Напередодні відбулася зустріч голови районної державної адміністрації Олександра Бухала і голови районної ради Василя Тимощука з усіма священиками УПЦ КП району. Отець Павло озвучив лише, що говорив Тимощуку: « Якщо можна російській церкві, то ми створимо хай невеличкі, але все одно громади УПЦ КП в кожному селі, а почнемо з вашого рідного Ступно. І нехай нам там дадуть клуб під службу, як в Уїздцях, а ми поставимо на ньому куполи, як в одному з сіл зробила громада Московського Патріархату». Як відомо, між владиками обох церков було досягнуто певного консенсусу щодо збереження статус-кво по громадах обох патріархатів, з надією на об’єднання церков. Проте очевидно, що Здолбунівське благочиння МП активізувало діяльність зі створення нових парафій, причому почавши з села, в якому служить благочинний Київського Патріархату. Отець Павло вважає такі дії неприпустимими.

Що ж до сільської ради, то бурхливими оплесками зустріли люди пропозицію вважати її антидержавною і антиукраїнською. За недовіру сільській раді проголосувала наразі третина присутніх – інші сказали, що приймуть рішення, подивившись, як вирішить ситуацію з церквою сільський голова.
Громада проголосувала за скасування рішень сільської ради, що стосуються виділення землі під будівництво церкви Московського Патріархату. Тепер сільський голова під пильним контролем ініціативної групи має знайти юридичні механізми для виконання рішення громади села. Далі буде…
Коментарі
Завантажується...