На Здолбунівщині 2-ге лютого відзначили боєм УПА з НКВС

0 267
На Здолбунівщині 2-ге лютого відзначили боєм УПА з НКВД
На Здолбунівщині 2-ге лютого відзначили боєм УПА з НКВД

В день, коли Рівненщина відзначала чергову річницю звільнення від німецьких нацистів, в найпівденнішій частині Здолбунівського району, поблизу урочища Гурби, на місці найбільшого бою в історії УПА, відбулося військово-історичне відтворення подій зими 1944 року – бій між підрозділами Червоної армії, військ Вермахту, УПА та НКВС. Про це повідомляє Рівненсько-Волинський інформаційно-аналітичний портал “Четверта влада”.

В заході взяли участь члени Товариства пошуку жертв війни «Пам’ять» з Львівської області, Рівного та Березного, військові реконструктори з клубів міста Луцька «Азимут» та «Орел», гості зі столиці – клуб «Красная звєзда», військовики з Хмельницької області, загалом, понад 50 чоловік. До них долучилися жителі Здолбунівського району, які прибули на двох підводах у відповідному одязі тих часів.

В другій половині дня учасники розділилися на 3 частини, кожна з яких рушила у своєму напрямку – хто займати оборону, а хто готуватися до наступу. Військова гра передбачала змагання тактик, тобто перемагав той, хто непомітно вистежить супротивника чи нейтралізує його із засідки.

Підрозділи Червоної армії та НКВС перед боєм. Жителі Здолбунівського району прибули на реконсрукцію історичних подій на двох підводах у відповідному одязі тих часів. Усі фото Сергія Кондрачука
Підрозділи Червоної армії та НКВС перед боєм. Жителі Здолбунівського району прибули на реконсрукцію історичних подій на двох підводах у відповідному одязі тих часів. Усі фото Сергія Кондрачука

Спочатку підрозділи УПА вистежили та розбили війська Вермахту, яких, загалом було не так багато. А вже згодом, як і в далекому квітні 1944-го, у двобої зійшлися вояки УПА та підрозділи Червоної армії, на боці яких було НКВС. В результаті, як і 69 років тому, тактична перемога була на боці УПА. Проте цього разу бандерівці не проривали вороже кільце, щоб вийти з оточення, а повністю розбили підрозділи Червоної армії. Бій тривав до другої ночі, після чого переможці пішли на заслужений відпочинок до збудованої влітку 2011 року поблизу Гурбівського монастиря криївки УПА.

Відтворення подій війни, коли все відповідає тому часу – одяг, військове спорядження, зброя, тільки кулі холості, не залишала байдужих серед учасників та глядачів.

А вже наступного дня, 3 лютого, після служби в Гурбівському Свято-Воскресенському монастирі та благословення його настоятеля ігумена Нифонта, члени військово-історичних клубів відвідали могилу українського військового діяча часів УНР, начштабу групи УПА-Північ, генерал-хорунжого УПА (посмертно) Леоніда Ступницького в Дермані, де було відслужено панахиду. По дорозі до Рівного гості Рівненщини заїхали у Здолбунів, щоб покласти квіти до пам’ятника Степанові Бандері та в честь усіх борців за волю України вистрілили військовим салютом.

Усі, кого цікавить військова справа, історія та активний відпочинок зі зброєю в руках, можуть стати членом клубу української військово-історичної реконструкції. Для цього можна написати авторові публікації.

Джерело матеріалу  – “Четверта влада”

Автор фотографій – Сергій Кондрачук

Коментарі
Завантажується...