На Здолбунівщині підприємці дуже хочуть собі заповідне болото. Ніби там бурштином помазано…

0 436
На Здолбунівщині підприємці дуже хочуть собі заповідне болото. Ніби там бурштином помазано…

Сьогодні зранку в соціальній мережі Facebook Анна Капітула розмістила матеріал Радіо «Трек» «На території заповідника з рослинами і тваринами з Червоної книги хочуть збудувати завод». До цього вона додала «Цікаво, чи хто з мешканців Ступно знає, що їх уже продають з потрохами???!»

Допис викликав серйозне обговорення, і от що з’ясувалося.

Як відомо, на території нашого району діє два природоохоронні утворення – Дермансько-Мостівський регіональний ландшафтний парк і Національний природний парк «Дермансько-Острозький». Ще в часи їх створення, а це 2002 – 2009 роки, було багато «страшилок» для населення сіл, території яких потрапили в природоохоронну зону. Що тільки не доводилося чути! І що люди не зможуть пасти худобу й обробляти землю, і що в ліс за грибами-ягодами ходити заборонять, і що це просто ліси віддають багатим київським дядькам під парк, де вони гулятимуть і розважатимуться… Парк таки створили, землю відвели, людям пояснили, що, крім зони суворої заповідності, є й господарська зона, і обмежене природокористування. Ніби все добре. Помалу розвивається туризм (ну дуже помалу, але то інша тема), проводяться екскурсії. Правда, ліс рубають. Кажуть, що то планові дозволені рубки, проте в людей завжди є сумніви, і обґрунтовані.

Звернення Василя Тимощука

Тому коли 26 травня 2017 року на засіданні президії Здолбунівської районної ради депутат Василь Тимощук подав звернення, де просив розглянути питання діяльності природоохоронних структур на території району, бо люди скаржаться на несанкціоновані вирубки цінних порід дерев, ніхто й не здивувався. Час від часу люди обурюються, питання розглядаються, і все знову залишається як і було. Он через постійний рух важких лісовозів дорога від Гурбенського монастиря до джерела святої Варвари стала зовсім непроїзною для легкових машин і автобусів – значить, рубають багато…

26 липня сесія розглянула питання «Про інформацію щодо діяльності Національного природного парку «Дермансько-Острозький». Інформував директор парку Олександр Верцеха. Регіональний ландшафтний парк своєї дирекції не має, тому про його діяльність не інформував ніхто.

І з’явилось рішення районної ради. Ви думаєте, там про ліс? Про незаконні вирубки? Ну трохи так, а трохи й ні. Бо третім пунктом таки є «рекомендувати правоохоронним органам, дирекції Національного парку «Дермансько-Острозький» та лісовим господарствам вжити невідкладних заходів щодо недопущення несанкціонованої вирубки цінних порід дерев» на території парків. Мене такі «рішення» завжди невимовно тішать. Це ж треба так познущатися з мови, щоб виробити чиновницькі штампи, за якими насправді нічого не стоїть! Ну от просто – ні-чо-го! Такі «рекомендації» до спини тим, кому «рекомендують», бо вони нікому нічого не зобов’язані. На жаль, коли ми говоримо «система не змінилась», то такі рішення – яскраве свідчення цього. І це не вина навіть конкретної ради чи депутатів. Вони просто замкнені в рамках «так можна – а так не можна», причому не власною зашореністю. Спробували б написати по-іншому – тут як тут прокуратура: а чого це ви перевищуєте повноваження? Не маєте права!

 

От і продукуються такі рішення десятками… До речі, по цьому перший заступник голови Здолбунівської районної державної адміністрації Леонід Власюк мав надати інформацію до районної ради до 1 жовтня 2017 року. Тобто незаконні вирубки мали б припинитися… Ну-ну, малоймовірний сценарій.

Але насправді організаторам розгляду питання не про ліс йшлося. Бо в рішенні є пункт два, і він куди більш конкретний! «Звернутися до Рівненської обласної ради щодо вилучення земель орієнтовною площею 166га з території регіонального ландшафтного парку «Дермансько-Мостівський» на території Ступнівської сільської ради». Спитаєте, до чого тут ця земля і куди її треба раптом вилучити, якщо йшлося про ліс? Бо турбота про ліс була ширмою, а за нею – реальне бажання отримати землю. Таке рішення може прийняти лише обласна рада, це не питання районної. Але районна раптом аж звертається до обласної, підтримавши таке вилучення. З чого б це?

А от тут відповідь уже в зверненні депутатів Ступнівської сільської ради до Здолбунівської районної та Рівненської обласної рад. Звернення з’явилося 12 липня – якраз вчасно до сесії районної ради. З’явилось не так щоб аж зовсім саме – до сільських депутатів за підтримкою звернувся зацікавлений підприємець. Знав, видно, що сесія районної ради розглядатиме потрібне йому питання. Ступнівські депутати відразу в заголовку просять… ні, не ліс рятувати, як ви могли подумати. Вони чесно просять внести зміни в рішення 2001-2002 років про створення регіонального ландшафтного парку «Дермансько-Мостівський», «виключивши з загальної площі парку землі Ступнівської сільської ради, що віднесені до земель регіонального ландшафтного парку з порушенням чинного законодавства України, всупереч волі та інтересам жителів села Ступно». Тут є питання. Який суд встановив «порушення чинного законодавства»? І як мешканці прожили п’ятнадцять років з рішенням, що суперечить їх інтересам, і лише тепер про це згадали?

Далі йде три сторінки тексту, з яким ви можете ознайомитися.

Що ж насправді за цими прагненнями видобувати торф? Справді, поки ми всією країною виганяли Януковича, воювали і допомагали армії, в перший рік війни двоє громадян активно взялись за отримання відповідних дозволів для розміщення підприємства, заручившись підтримкою тодішнього сільського голови. Не склалось. Землі таки входять до природоохоронного фонду, і унікальну болотну екосистему вдалося відстояти. В 2015 році якраз ця земельна ділянка справді сильно вигоріла. Як стверджують фахівці, що й зараз працюють у торфовидобуванні, промислове її значення і так було дуже незначне, а після пожежі просто ніяке. Але інтерес нікуди не зник. Цього року «інвестори» заручились підтримкою відомого вихідця зі Ступно – і з травня «турбота про ліс» активно почала сприяти вилученню землі.

У вівторок, 7 листопада, звернення таки розглядала екологічна комісія Рівненської обласної ради – наші депутати саме туди ж зверталися за вилученням землі. І одноголосно обласні депутати не підтримали зменшення земель природоохоронного фонду. Ви можете переглянути матеріал телеканалу «Сфера», де чітко зрозуміла позиція і депутатів, і екологів. Так що поки що торфорозробок у ступнівських заповідних болотах не буде.

[youtube]EUsn67OqutY[/youtube]

І насамкінець. Ясно, що в селі є різні точки зору. Не всі, як Анна Капітула, розуміють цінність охорони природи. Людям знову морочать голови тим, що не буде де пасти худобу, що в них «забрали» хати й господарку (уважно прочитайте текст звернення сільської ради). Та й робота справді треба, а обіцяні сорок робочих місць для невеликого села не так уже й мало. Але найгірше те, що група обізнаних і вхожих у найвищі кабінети області людей просто запустила маніпулятивну розробку, щоб отримати право на користування землею. Якби інвестор ініціював схід села, запросив екологів, керівництво Національного парку, владу районного рівня – це було б правильно! А так усе це просто маніпуляція й напівправда.

До речі, якщо вже Василь Тимощук так клопочеться незаконним вирубуванням лісів, а водночас справедливо гнівається через відсутність адміністрації регіонального ландшафтного парку, то свої зусилля міг би витратити на доведення справи до юридичної досконалості – тим більше і голова обласної адміністрації «свій», і у народного депутата від округу він працює помічником.

Коментарі
Завантажується...