Напередодні навчального року і батькам, і вчителям, і навіть учням доводиться задумуватися про те, що принесе ще один рік навчання. Які успіхи будуть у учнів, як готуватиме їх школа до майбутнього вступу до вищих навчальних закладів?

Щоб отримати відповіді на ці запитання, варто проаналізувати успіхи шкіл району за попередній рік. А найбільш виразно вони віддзеркалені в результатах зовнішнього незалежного оцінювання.

Отже, українська мова і література. Розпочнемо з уже традиційно поганої новини – Рівненщина увійшла до трійки антипризерів з рідної мови! Тобто результати випускників одні з найгірших в Україні. Це видно хоча б з того, що кількість випускників, які не склали ЗНО, в цілому в Україні 9%, а на Рівненщині – 14,95%! І тут здолбунівські мовники можуть собою пишатися – результат по району 7%, що навіть нижче загальноукраїнського. Це приємно, і особливо треба відзначити Білашівську, Бущанську, Гільчанську, Здовбицьку, Уїздецьку школи, міську гімназію, ЗОШ №1 та №5 міста Здолбунова, де всі випускники склали тестові завдання з української мови і літератури. Але що можна сказати про результати Будеразької (16,67% не склали тести!), Спасівської (22, 22%) шкіл, Дерманської гімназії (12,50%), ЗОШ №4 (15, 15%), а особливо – Ступнівського ліцею, в якому 28,57% випускників не склали тести з української мови та літератури!

 Звісно, не менш важливі й просто гарні результати, і відмінні. Уявіть лише, що бали від 180 до 200 отримали 28,57% учнів Білашівської школи, 23,08% учнів Здовбицької школи, 18,92% учнів Мізоцького ліцею, 37,93% учнів Здолбунівської гімназії, 25% учнів ЗОШ №1, 22,22% учнів ЗОШ №5, 37,05% учнів ЗОШ №6 міста Здолбунова! Що тут скажеш – молодці! З такими результатами можна лише привітати і учнів, і вчителів!

З історії України відсоток тих, хто тести не склав, в Україні становить 13%. Для Рівненщини це, на жаль, 18,39%, що значно гірше загальнодержавного показника. І тут Здолбунівщина знову краща – у нас відсоток тих, хто категорично не знає історії власного народу, 11,44%. Всі учні склали тести з історії лише в Білашівській, Копитківській, Уїздецькій школах та в ЗОШ №5 міста Здолбунова. Водночас у Бущі не склали ЗНО 28,57% випускників, у Дерманській гімназії 25%, у Здолбунівській гімназії 12%, у ЗОШ №4 – 21,43%, у Ступнівському ліцеї 33,33% учнів. Ну й усіх перевершила в антирейтингу з історії України міська ЗОШ №1 – 42,86% випускників не склали тестові завдання!

Водночас балів від 180 до 200 з історії учні Здолбунівщини майже не отримали. На весь район таких дітей лише дванадцять. У Гільчанській школі таких 7,14%, у Здовбицькій 4,55%, у Здолбунівській гімназії 16%, у ЗОШ №5 – 11,11%, у ЗОШ №6 – 10,81%.

Математика… З цим предметом в Україні вже давно проблеми. Тому загальноукраїнський показник тих, хто не склав математику, 15%. А в області він 17,45%. До честі здолбунівських вчителів-математиків, у нас відсоток тих, хто не склав цей предмет, 10,98%. Правда, й складали математику лише 164 учасники (історію України – 306). У Білашівській, Бущанській, Здовбицькій, Копитківській, Уїздецькій школах, Дерманській гімназії, Здолбунівській гімназії, ЗОШ №1, ЗОШ №4, ЗОШ №5, ЗОШ №6, Ступнівському ліцеї тести склали всі учні. А от у Будеразькій школі з шести учнів, що обрали математику, двоє поріг не подолали (33,33%). У Глинській таких 16,67%, у Здолбунівській ЗОШ №3 – 18,18%.

Найвищі бали (180-200) отримали лише шість учнів зі Здолбунівських шкіл №1, №3, №6.

Фізику складало лише 29 випускників, з них один не склав – у Дерманській гімназії. І лише двоє отримали бали від 160 до 180 (вищих не було взагалі) – із Ступнівського ліцею і ЗОШ №6.

Хімію обрали лише тридцять випускників, і троє не склали – з Буші, Глинська і Копиткова. Один випускник зі Здолбунівської ЗОШ №6 отримав від 180 до 200 балів.

Біологію обрало чимало випускників, проте не склали один учень Білашівської школи, один Гільчанської, двоє Глинської, один із  ЗОШ №5, троє з Мізоцького ліцею, один з Уїздецької школи. Водночас найвищі бали отримали учні Будеразької, Здовбицької шкіл, Здолбунівської гімназії, ЗОШ №4, ЗОШ №6, Мізоцького ліцею.

Серед тих, хто обрав географію, не склали тести двоє учнів Гільчанської школи, один із ЗОШ №5, двоє з Уїздецької школи. Найвищі бали отримали учні Гільчанської, Глинської, Здовбицької шкіл, Мізоцького ліцею, Здолбунівської гімназії, ЗОШ №3, ЗОШ №4, ЗОШ №5, ЗОШ №6.

Серед тих, хто складав тести з англійської мови, не вдалося набрати мінімальних балів одному учню зі Здолбунівської гімназії, одному із ЗОШ №5, одному із ЗОШ №6, двом із МІзоцького ліцею. Цікаво, що в Уїздецькій школі англійську мову складало двоє учнів – і обоє не пройшли нижню межу балів. Найвищі бали отримали лише двоє випускників Здолбунівської гімназії і троє – ЗОШ №6.

Також двоє учнів ЗОШ №4 складали німецьку мову, і успішно.

В цілому можна говорити про вищі за загальнообласні, а подеколи й за загальноукраїнські показники успішності наших учнів. Водночас є школи-лідери, а є школи-аутсайдери – можете самі прослідкувати за наданими матеріалами. Висновки варто робити як відділу освіти, так і учням та батькам як головним «споживачам» наданої освітньої послуги.

 • Петро Воля

  Бардак у Відділі Освіти серед методкабінету, “мармеладна політика” нач.відділу освіти по відношенню до керівників шкіл(а звідси і виконавська дисципліна більшої частини заробітчан від освіти і привела до такого ганебного явища, яке проаналізоване автором статті.Оце-то дійсно освіта вже дійшла до ручки з дутими медалістами і орденоносними вчителями.

 • Оксана

  Дивно, після закінчення школи лише 8 моїх однокласників із 28 вступили до вузу. Але усі здали випускні іспити /ЗНО тоді не було/, хтось на 3, хтось на 5 -такі різні діти, і це так нормально. І нікому й в голову не прийшло назвати школу антирейтинговою чи ще якоюсь… Вчителям добре відомо, що інколи навчити дитину з потенціалом 4 бали на 6- то титанічна праця, яка, поміж тим , абсолютно непомітна й непоцінована усілякими рейтингами. Тільки не кажіть мені, що таких дітей не буває)) А зараз чомусь у суспільстві панує думка, що усі випускники школи у 100% мають стати студентами чи подолати якісь пороги. Хтось з пересічних читачів хоч має уявлення, якою це має бути шкільна оцінка, щоб подолати отой поріг? Особливо, якщо він для кожного предмета різний. А в даному випадку дуже часто за такою ” страшною” статистикою щодо відсотків випускників, що неподолали поріг стоять дві чи три дитини з усіх , що обрали цей предмет. Скажімо, обрали англійську два випускника- і не набрали мінімальних балів. Гвалт! У сухій статистиці – це 100% ! Чим займається школа, питається? Антирейтинг зашкалює і т.д. Така статистика без серйозної аналітики-чистої води маніпуляція …

  • Світлана

   Пані Оксано, ті самі ваші учні “з потенціалом 4 бали” непогано склали українську. То все ж потенціал є?! І це предмети того самого гуманітарного циклу, так що все ж є питання до викладання історії в школі. Втім, якщо у вас їх немає, то так і буде.

X