Сміттєві війни на Здолбунівщині: боротьба за довкілля чи бізнес-інтерес партії влади

0 274

Проблема сміттєзвалища в Здовбиці вчора стала відомою всій Україні, адже сюжет про блокування  проїзду сміттєвозів показали навіть загальнодержавні  телеканали. Безстрокову акцію ініціювали четверо здовбичан – депутатів районної ради, зокрема Юрій Шадий, Руслан Красовський, Вадим Кравчук, Юрій Сірак. Вони ж зібрали підписи п’ятдесяти семи здовбичан під листом з вимогами, які й оприлюднив у мережі Фейсбук Юрій Шадий. Отже, здовбичани не пускають сміттєвози на звалище, вимагаючи:

1.До 12. 02. 2016 Здолбунівській міській раді провести впорядкування сміттєзвалища та прилеглих територій відповідно до природоохоронних санітарних і екологічних норм.
2. Розробити план заходів по закриттю сміттєзвалища с. Здовбиця, Районній державній адміністрації протягом 10 днів.
3. Відмінити розпорядження Здолбунівської РДА № 479 від 18. 11. 2013Про дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
4. Розробити програму рекультивації площі сміттєзвалища з виділенням коштів на виконання цих робіт.
5. Контроль за виконанням вимог покласти на Здолбунівську районну державну адміністрацію.

WP_20160112_10_06_43_ProВодночас сьогодні відбулось засідання виконавчого комітету Здолбунівської міської ради, на розгляд якого було винесене єдине питання: про розгляд повідомлення Здовбицької сільської ради щодо безстрокової акції по перекриттю руху автомобілів, які вивозять сміття на сміттєзвалище в урочищі Здовбиця.

Розпочав засідання міський голова Ігор Ольшевський. Звісно, проблему він означив, як найсерйознішу для міста. Я б звернула увагу на одну тезу, яка потім неодноразово виникала в обговоренні – сміттєзвалище обслуговує не лише місто, майже половина району вивозить сміття на Здовбицький смітник. Водночас за все відповідає, за все платить, все впорядковує лише міська рада. Чи правильно це – велике питання.

До речі, ініціатори блокування на засідання не прийшли. Мотивували вони це тим, що до них вчора не приїхав міський голова. Не думаю, що мова ультиматумів правильна, коли йдеться про досягнення результату, та й відсутність Миколи Орлова багато про що говорить. Депутат міської ради, заступник голови адміністрації, Микола Орлов останні кілька років безжально «громить» міську раду і ТзОВ “Комунальних підприємств». І водночас не приходить на спеціальне засідання виконкому! Зі слів голови адміністрації Сергія Кондрачука, його заступник залишився в адміністрації – працює! Але вчора, коли журналісти приїжджали на місце блокування, і Орлов, і Кондрачук були поруч з блокувальникамию. І нічого, адміністрація зачинена на ключ не була. Так що неприсутність і ініціаторів, і Орлова швидше були схожі на безсловесну заяву – говоріть і робіть що хочете, нам байдуже, нам не про те йдеться.

Що ж до виступу міського голови, то конкретно по датах він розповів, як розвивалися події останніх два роки. Документи на сміттєзвалище почали виготовлятися ще в 2013 році. Відповідні розпорядження райдержадміністрації, експертиза – все це зайняло час. Об’єктивно, без будь-яких зволікань з боку міської ради. І ось у грудні 2014 року експертиза визначила, що до чотирьох пунктів розпорядження голови адміністрації мають бути внесені зміни. Протягом усього 2015 року міська рада неодноразово зверталась до адміністрації з проханням внести ці зміни. Жодної відповіді! Наразі Сергій Кондрачук стверджує, що такі зміни вже непотрібні, і «земельники» підтвердили його позицію – однак дуже невпевнено, з формулюванням «треба подивитися». Та навіть якщо прийняти за аксіому, що адміністрація справді не мала вносити ці зміни, то невже міська рада не заслуговувала протягом року (!) на відповідь, де б про це йшлося?! В результаті документи не виготовлені досі, і так – дії голови адміністрації таки схожі на саботаж.

Ігор Ольшевський також сказав, що наразі наповненість звалища лише 18%, і не в останню чергу через те, що ТзОВ “Комунальних підприємств»» організувало окремий збір пластикових пляшок. В планах – також контейнери для паперу і скляної тари. Завдяки всім заходам екологічна інспекція не зафіксувала суттєвих порушень в експлуатації і стані смітника, лише видала припис про необхідність аналізів води, грунту і повітря.

На запитання депутата Здолбунівської міської ради Андрія Кардаша Ольшевський уточнив: земля оформлюється на КП «Здолбунівське», вони ж платитимуть земельний податок Здовбицькій сільській раді після оформлення документів. Надходження від плати за вивезення сміття згідно договорів становлять приблизно 90 тисяч гривень, витрати на утримання сміттєзвалища – близько 200 тисяч гривень. Після оформлення документів міська рада змушена буде витрачати на всі платежі більше шестисот тисяч, і ці гроші дотуватиме міський бюджет! За словами Ольшевського, збільшувати тариф для населення не планують, бо це чи не втричі збільшить відповідні платежі. Але ж, як би там не було, гроші з бюджету на сміттєзвалище все одно будуть забрані з ремонту вулиць, їх освітлення, інших видатків.

WP_20160112_10_44_22_ProДалі слово взяв голова Здолбунівської районної державної адміністрації Сергій Кондрачук. Виступ був – суцільна емоція. «Нехай у всіх проблемах буде винен Кондрачук – треба знайти рішення». І жодної конкретики про те, чому протягом року адміністрація ніяк не реагувала на листи міської ради. Водночас звинуватив Ольшевського в тому, що на початку минулого року на одній з нарад він сказав, що документи не будуть виготовлені ніколи. Прикро, що, поки міський голова оперує документами і офіційним листуванням, голова адміністрації переводить розмову в русло «а от ви колись казали». Схоже на діалог з «Наталки Полтавки» – «а ви ж їй що? а вона ж вам що?» До речі, Кондрачук заявив, що пікетувальників не підтримує, тим більше що їх вимоги міняються щотридні. Вся його промова звелась до того, що от все добре, але смітник не має горіти. Хотілось би нагадати пану Сергію, що гасити загорання сміттєзвалища в місті нікому – є лише пожежна частина МНС на районному рівні. І якщо районна адміністрація, готуючи бюджет на затвердження сесії районної ради, передбачить кошти на відповідні цілі в резервному фонді, пожежі гаситимуть. Так, як гасять торфовища поблизу Ступна, не вимагаючи цього від місцевої сільської ради.

Член виконавчого комітету Ярослав Бляшин запитав про таємничого інвестора, який от-от «прийде й порядок наведе» на нашому сміттєзвалищі. Відверто кажучи, відповідь голови адміністрації мало влаштувала невтаємничених присутніх. Міркування про те, як у Львові, чи як мало б бути в Рівному – це не відповідь на те, навіщо нам інвестор і що реально покращиться на сміттєзвалищі від його появи. Схоже, що він має лише сортувати сміття. Але, якщо ТзОВ “Комунальних підприємств» поставить ще контейнери для паперу і скла, то що сортуватиме на сміттєзвалищі інвестор? Хоча міський голова не проти – хоче людина, нехай іде й працює.

WP_20160112_11_00_05_ProСільська голова Здовбиці Світлана Година вважає, що блокування корисне хоча б тому, що про проблему почали говорити. Але ж два роки тому процес зрушив з мертвої точки без будь-яких блокувань! Та й вимоги до міської ради прибрати навколо смітника в межах 500 (!) метрів виглядають дивно – адже за межами смітника відходи, які туди вивозять ті ж здовбичани, що не уклали договори на вивезення сміття! То чому міська рада має ще й це прибирати?

WP_20160112_11_08_10_ProДепутат районної ради Юрій Сірак, єдиний присутній ініціатор блокування (хоч і заявив, що не має повноважень представляти інтереси активістів), порушив питання про необхідність програми рекультивації земель і виділення на неї коштів. Правильне питання, але, на мою думку, ця рекультивація мала б фінансуватися не лише містом – сміттєзвалище використовується мешканцями кількох сільських рад, і вони ні за що не платять і ні за що не відповідають.

Депутат Здолбунівської міської ради Дмитро Сирота зазначив, що порушено закон, бо блокується рух транспорту. Поліція підтвердила – зафіксовано порушення, проводиться відповідна перевірка. До речі, саме місце блокування і побудови снігових барикад – просто на трасі, на повороті на Глинськ, наштовхує на думку про значну піар-складову акції: щоб усі побачили, як героїчно Здовбиця бореться проти смітника!

Андрій Кардаш іще раз наголосив на фінансовій складовій – сміттєзвалищем користується не лише місто, а платить тільки міський бюджет!

WP_20160112_11_16_38_ProНачальник податкової інспекції Руслана Мичка назвала цифри приблизних платежів, які отримуватимуть бюджети всіх рівнів після оформлення всіх документів. Пам’ятаєте, одним з аргументів «борців» було те, що бредне місто не платить бідолашній Здовбиці? Не буду називати цифри, озвучені пані Русланою (вони приблизні), але бюджет Здовбиці отримає вкрай незначну суму. Майже всі кошти підуть в обласний природоохоронний бюджет. Чомусь переконана, що використані вони будуть у вічно постраждалих від чого-небудь північних районах області.

WP_20160112_11_29_26_ProДепутат Здолбунівської міської ради, вона ж директор ТзОВ “Комунальних підприємств» Людмила Бабак заявила, що сміття не вивозиться другий день, і прямо звинуватила голову адміністрації Сергія Кондрачука: « З часу виголошення ультиматуму ви не зробили нічого – не зібрали «круглий стіл», не поговорили з нами. Ви особисто стали на бік протестувальників. Я не знаю, чи це політична розправа, чи лобіювання інтересів комерційної структури, але виную вас, пане Сергію». Щодо «знаменитого» сміттєвоза, про який писав сайт «Здолбунів-сіті», пані Людмила цілком справедливо сказала, звертаючись до представниці сайту Ольги Ферар: або пишіть заяву в міліцію про те, що ми вчинили злочин, або спростовуйте інформацію. Побачимо, якою буде реакція сайту. Також пані Людмила резонно зауважила: Орлова сьогодні немає, але він обраний депутатом міської ради. То чиї інтереси він захищає – міста чи протестувальників?

WP_20160112_11_33_13_ProПідсумував результати обговорення голова Здолбунівської районної ради Олег Дацюк. З його точки зору, розмова безрезультатна, бо немає ініціаторів, тому треба їхати до них. Справедливим було зауваження, що думка 57 людей – не позиція здовбицької громади. Адже сьогодні в селі, як і в місті, невивезене сміття, і навряд чи це подобається людям. Ну й так – Орлов просто не прийшов. А нехай би він, як представник бюджетної комісії, сказав, з яких статей видатків міська рада має профінансувати витрати на сміттєзвалище.

Треба сказати, чи не вперше не витримав міський голова. Ігор Ольшевський звернувся до тієї ж Ольги Ферар: пишіть правду про міську раду! І до Сергія Кондрачука, адже Орлов – його заступник. Ольшевський резонно зауважив, що якщо заступник голови адміністрації жорстко воює проти міської ради, то це й позиція голови. Треба сказати, що конкретної відповіді в Кондрачука не було.

WP_20160112_12_16_31_ProПісля прийняття рішення виконкому, покликаного врегулювати ситуацію, керівники міста і району поїхали до блокувальників. Нечисленні активісти вислухали позицію Ольшевського, але Шадий тут же заявив, що все одно мета – закриття смітника, побудова заводу з переробки сміття і, звісно, знову ж інвестор. Схоже, що бізнес-інтерес таки був не останнім у початку цього блокування. Показово й те, що Кондрачук, звертаючись до Шадого, сказав: «Ну що, знімаємо блокування?» Не попросив, щоб зняли, а сказав «знімаємо». Це при тому, що в міській раді голова адміністрації заявляв про непідтримку блокувальників. Не дивно, що сьогодні вранці на місці блокування водії бачили намет президентської «Солідарності», до якої й належить Кондрачук. Щоправда, його оперативненько прибрали, зрозумівши, що аж так «палити» причетність партії влади до нібито громадського пікету здовбичан не варто.

До речі, депутат Здолбунівської районної ради Руслан Красовський заявив, що він договір на вивезення сміття не укладав і не буде цього робити. Дивна позиція і для громадянина, і тим більше для депутата. Виходить, що своє сміття він або утилізує якимсь дивовижним способом, або ж вивозить тихцем на той же смітник, лише платять за це інші люди, в тому числі й мешканці міста.

Зрештою, домовились, що адміністрація створює робочу групу для врегулювання проблеми, і як тільки відповідне розпорядження буде на сайті РДА, блокування буде знято.

Є відчуття, що все тільки починається. Адже ні рішення виконкому, ні оформлення документів активістів не влаштовують. Чого реально хочуть блокувальники і кому це вигідно – зрозуміємо вже дуже скоро.

Коментарі
Завантажується...