Стратегії сталого розвитку Здолбунівського району: Шістдесят дві сторінки “словоблуддя”

0 259
Стратегії сталого розвитку Здолбунівського району: Шістдесят дві сторінки "словоблуддя"
Стратегії сталого розвитку Здолбунівського району: Шістдесят дві сторінки “словоблуддя”

Поки наше життя невпинно покращується, районна влада сушить собі голову, як зробити це покращення постійним. От і з’являються на світ божий документи, що не можуть не тішити нас гучними назвами і майбутніми успіхами. Зокрема, районна рада пропонує депутатам до розгляду проект Стратегії сталого розвитку Здолбунівського району на 2013-2017 роки. Це велетенський шістдесятидвохсторінковий документ, який мав би забезпечити в 2014 – 2015 роках стабілізаційний етап, а в 2016 -2017 роках – запровадження механізмів сталого розвитку за визначеними пріоритетами. Уважно ознайомившись із документом, що невдовзі має з’явитися на сайті районної ради для обговорення, хочемо відзначити, що службовці адміністрації виконали добротну статистичну роботу. Стратегія включає в себе характеристику району, міркування про сучасний стан та тенденції економічного і соціального розвитку району, дані про людський потенціал, гуманітарну та соціальну сфери, відомості про ресурсний потенціал. Матеріал цікавий і знадобиться всім, хто хоче більше знати про Здолбунівщину. Займає він рівно половину стратегії, хоча з нього цілком не зрозуміло, де має взятися «сталий розвиток».

Нібито дати старт власне стратегії, а не статистиці має SWOT – аналіз. Якщо хтось не знає, це аналіз сильних і слабких сторін якоїсь системи, в даному випадку нашого району. Непоганий аналіз, але це теж статистика, цікава дилетантам, бо не треба бути видатним державним службовцем, щоб до сильних сторін зарахувати близькість до обласного центру чи сприятливі природні умови, а до слабких – незадовільний стан шляхів або стихійні смітники. В будь-якому разі політ наукової думки не спостерігається, а проста фіксація речей, про які відомо всім, не потребує розробки аж цілої стратегії.

Проте нарешті після аналізу можливостей і загроз ми добираємося до власне цілей і пріоритетів стратегії. Вони займають лише дванадцять сторінок, але після прочитання ми так і не зрозуміли, які ж особливі пріоритети обрані для забезпечення того самого сталого розвитку. Фрази на кшталт «покращити добробут населення» чи «підвищити тривалість життя населення» ні про що не говорять, це порожні гасла – ну справді, де ви бачили владу, яка пропонує погіршити добробут чи зменшити тривалість життя людей? Немає головного – механізму цих безмежних покращень. Всі дванадцять сторінок містять лише пропозиції щось розвинути, підвищити, покращити. От тільки як?!!! Бо скільки б ми не писали про реконструкцію тваринницьких ферм, вона буде залежати не від вказівки Шуля чи будь-кого іншого, а лише від наявності коштів у власника цієї самої ферми.

Зрештою, в стратегії є й розділ «Механізми реалізації». Займає він ОДНУ сторінку, а йдеться в ньому про те, що « впровадження Стратегії відбуватиметься шляхом розробки та реалізації на її базі комплексу програмних та нормативних документів». Відповідно будуть розроблятися галузеві програми, про хід виконання яких усі причетні будуть інформувати адміністрацію. Тобто буде діяти точно та сама схема, яка діє й зараз.

Якщо відверто, то й претензій до місцевої влади не може бути: яка Стратегія без грошей? А їх у місцевих бюджетах практично немає. З іншого боку, люди працювали, виконали величезний обсяг нікому не потрібної роботи, бо цілком зрозуміло, що через два роки якщо й настане стабілізація, то це буде стабілізація бідності, а вже про сталий розвиток у країні, яка стабільна лише в регресі, йтися не може. Та й не є Здолбунівщина окремою державою, де нам пощастить побудувати процвітаюче суспільство всупереч загальноукраїнським тенденціям.

Так що статистичний довідник по району підготовлений непоганий, а от розвитку від переливання з пустого в порожнє не додасться.

[stextbox id=”download”]Завантажити повну версію проекту Стратегій сталого розвитку Здолбунівського району на 2013-2017 роки можна за ЦИМ посиланням.[/stextbox]
Коментарі
Завантажується...