У Будеражі відкриють пам’ятний знак присвячений Конференції поневолених народів

0 331
Роман Шухевич на Конференції поневолених народів
Роман Шухевич на Конференції поневолених народів

1 грудня у селі Будераж Здолбунівського району відбудеться низка заходів присвячених 70-річчю від часу проведення Першої конференції поневолених народів Східної Європи та Азії, про це повідомляє сайт “Гурбенський монастир“. Проходитимуть заходи у будеразькій школі, побудованій на місці нещодавно знесеного старого автентичного приміщення, де і відбувалась Конференція. О 12-й годині планується відкриття та освячення пам’ятного знаку до 70-річчя проведення Першої конференції поневолених народів Східної Європи та Азії, а через дві години, о 14:00, повинна розпочатись науково-практична конференція «Національно-визвольний рух на Здолбунівщині в 40-50 роках ХХ століття». На конференції виступлять низка науковців та політиків.

Довідка: 

21-22 листопада 1943 за ініціативою ОУН на Рівненщині в умовах найсуворішої конспірації проводиться Конференція поневолених народів Сходу Європи і Азії, на яку зібралися члени УПА — 39 представників 13 народів, «поневолених радянською імперією» — 6 грузинів на чолі з «Карлом», 6 азербайджанців (голова делегації «Фізуль»), 5 узбеків («Шимрат»), 4 вірменина («Антрант»), 4 татарина («Тукай»), 2 білоруси («Дружній»), 2 осетини («Арам»), казах («Дежкман»), черкес («Джигіт»), кабардинець («Баксан»), чуваш («Скворцов»), башкир («Кагарман») і 5 українців — представників керівництва УПА — ОУН: член Бюро Головного Проводу ОУН Ростислав Волошин, член Головного Проводу ОУН Яків Бусел , референт пропаганди крайового проводу ОУН ПівдСУЗ (Південно-східних українських земель) у Дніпропетровську Омелян Логуш, перший головнокомандувач УПА Дмитро Клячківський і діяч ОУН Катерина Мешко.

Крім офіційних делегатів на конференцію прибув також головнокомандувач УПА Роман Шухевич. Головував на конференції – Ростислав Волошин.

Місцем проведення конференції стало село Будераж в Здолбунівському районі Рівненщини, на території, контрольованій відділами УПА під командуванням Петра Олійника («Енея»). З метою забезпечення безпеки учасників і особливо високопоставлених представників ОУН і УПА була запущена дезінформація про те, що зустріч відбудеться в лісах Житомирщини.

Учасники прийняли Постанову і Відозву, в яких, зокрема, заявили про необхідність «створення спільного комітету народів Східної Європи і Азії, який буде координувати всі національно-революційні сили цих народів, виробить єдину лінію боротьби зі спільним ворогом, єдину тактику боротьби та у відповідний момент кине клич до одночасного повстання всіх поневолених народів».

На конференції було сформовано Комітет поневолених народів, в чиї функції входило формування національних повстанських армій, об’єднання та організація національно-політичних сил в місцях їх проживання, а також на землі України, куди війна закинула їх.

Ідеї, висунуті на конференції, знайшли своє втілення і розвиток у створенні Антибільшовицького блоку народів.

Коментарі
Завантажується...