На Здолбунівщині громада Московського патріархату перейшла під юрисдикцію патріархату Київського
Сьогодні у ЗМІ не рідко можна зустріти повідомлення такого змісту: “На Сумщині Свято-Миколаївська громада УПЦ МП перейшла в лоно Київського патріархату”, “На Вінничині церковні громади переходять з Московського патріархату в Київський”, “У рідному селі глави УПЦ МП Онуфрія збирають підписи за перехід у Київський патріархат”…
Не оминули подібні процеси й Рівненщину: маємо аналогічні прецеденти в селах Бадівка на Острожчині, Птича на Дубенщині… Схоже, віднедавна можна говорити й про те, що храмів Київського патріархату може побільшати на Здолбунівщині, про це повідомляє сайт Здолбунівської сотні самооборони.
У 1990-му році в найсхіднішій точці Здолбунівського району – селі Новосілки, на місці зруйнованого в комуністичні часи храму постала новозбудована Свято-Чудо-Михайлівська церква. Будували її, як і годиться, усім селом: кожен давав хто скільки може, люди по черзі готували для будівельників обіди тощо. Усіх тішила думка, що після довгих років московсько-більшовицького блуду нарешті в селі знову постане святиня, де можна буде славити Бога, просити в Нього добра та злагоди. І така святиня, завдяки зусиллям громади села, в Новосілках з’явилася.
Донедавна релігійна громада Свято-Чудо-Михайлівської церкви була під юрисдикцією Московського патріархату, але події на Сході України змусили жителів села задуматися про те, щоб перейти до патріархату Київського. Детальніше – на відео:
Протокол про збори громади 24 січня 2015 року
На відео зверху – 29 січня 2015 року: приїзд в Новосілки монахів МП та знімальної групи загальнонаціонального телеканалу.
В суботу, 7 лютого 2015 року, в селі Новосілки було проведено таємне голосування бюлетенями стосовно того, кому має належати храм. Зазначимо, що всього в селі трохи більше трьохсот виборців. В голосуванні взяло участь 198 жителів Новосілок. Якщо врахувати, що в селі є й протестанська громада, яка налічує декілька десятків чоловік, то результат (190 – за КП, 4 – за МП, 4 – недійсні), погодьтесь, досить однозначний:
На цьому відео ви можете побачити, як проходило в селі голосування стосовно подальшої долі храму:
Таким чином, громада демократичним методом спробувала визначити долю святині у своєму селі. Як будуть далі розгортатися події – покаже час.
Ініціативна група з проведення опитування зазделегідь просила правоохоронні органи забезпечити порядок в день волевиявлення громади Новосілок
Працює комісія
“Проголосовані” бюлетені
Невикористані бюлетені, які погашаються шляхом відрізання правого нижнього кута
Протокол про результати голосування
Одразу після закінчення референдуму, громада Новосілок попрямувала до сільського клубу, щоб провести парафіяльні збори та “закріпити” результати голосування.
До порядку денного зборів включили 3 питання:
1. Про перехід релігійної громади Свято-Чудо-Михайлівської парафії УПЦ під юрисдикцію Київського патріархату.
2. Про офіційну реєстрацію переходу релігійної громади під юрисдикцію Київського патріархату з правонаступництвом усіх майнових та немайнових прав.
3. Про зняття з реєстрації в органах державної влади релігійної громади Свято-Чудо-Михайлівської парафії УПЦ.
Мабуть, навіть не варто вказувати, що по всіх питаннях рішення були прийняті одноголосно.
P.S. Здолбунівська сотня самооборони, в лавах якої є прихожани як Московського, так і Київського патріархатів, в ситуації, яка склалася в селі Новосілки, не підтримує жодну зі сторін, вважаючи, що право визначатися стосовно юриздикції храму в Новосілках належить ЛИШЕ громаді села. Участь самооборонівців у подіях в Новосілках – це виключна мета забезпечити громадський порядок та не допустити конфліктів у селі. Сотня діє в межах ЗУ “Про громадські формування”.