Після обрання керівників та формування комісій районна рада розпочала тепер уже справжню депутатську роботу. Зокрема, почали свої засідання комісії, на яких зазвичай і обговорюються найбільш важкі питання життя району.

Відбулось засідання традиційно найактивнішої комісії – з питань освіти, культури, охорони здоров’я, молодіжної політики, фізичної культури та спорту.

IMG_1677Знову ж традиційно депутатів цікавили можливості вирішення багатьох проблем. Ми ще будемо напередодні сесії більш детально аналізувати деякі з обговорюваних питань, а наразі торкнемося лише одного – так званої оптимізації шкільної мережі району.

Більшість причетних до освіти людей знає, що держава фінансує основні видатки галузі з розрахунку приблизно вісім тисяч на дитину. Якби ця сума була жорстко прив’язана до учня, то міські і великі сільські школи не мали б жодних проблем з фінансуванням – велика кількість учнів дозволяла б значну економію. А маленькі, яких у районі чимало? Так, там навчання взагалі було б неможливим – бо коштів не вистачило б ні на утримання школи, ні на зарплату вчителям. Зрозуміло, що в такій ситуації гроші діляться між школами за відповідним коефіцієнтом. Тому більші школи в розрахунку на одного учня отримують дещо менше середнього показника, а сільські дещо більше.

IMG_1680І ось на комісії депутат районної ради від «Самопомочі» Юрій Шадий наполегливо вимагав негайно розпочати оптимізацію мережі, мотивуючи це тим, що в здовбицьких дітей влада забирає належні їм кошти і передає їх іншим школам. Якщо сказати прямо, пан Юрій вимагав закрити школи, яким по формульному середньому розрахунку грошей не вистачить.

IMG_1682Звичайно, всі розуміють, що якість навчання в невеликих школах часто гірша, і то не через фаховий рівень вчителів, а здебільшого через умови навчання. Для прикладу, багато шкіл району отримали обладнання для кабінетів фізики, але серед них немає Малої чи Старої Мощаниці, чи того ж Миротина.  Школа має бути забезпеченою всім необхідним, а підвіз дітей шкільними автобусами – світова практика.

Тому закриття окремих невеликих шкіл може стати дійсністю за умови підтримки такої ідеї депутатами районної ради.

Водночас у багатьох людей виникають запитання, чи не стане таке рішення фактично смертним вироком селам, які й так ледь виживають? Адже діти в Бущі чи Будеражі нічим не гірші за міських чи здовбицьких, тому треба дбати про них однаково, якщо не більше.

Найперше люди оцінюють якість наших доріг. І от що цікаво – на цій же комісії голова адміністрації Сергій  Кондрачук впевнено повідомив, що наступного року в районі будуть відремонтовані десятки кілометрів доріг. З нашої точки зору, лише при умові наявності тих доріг можна буде повернутись до теми оптимізації – а простіше закриття шкіл. Та й це не єдина проблема.

Зрештою, районна рада повернеться до обговорення цього питання вже за кілька місяців. Наразі ж пропонуємо освітянам, батькам, просто небайдужим громадянам висловити свої міркування: чи потрібно закривати невеликі школи? Якщо так, то які і чому? Як бути з дітьми і вивільненими вчителями? Як взагалі забезпечити рівний доступ до освіти дітям з міста і сіл?

Чекаємо ваших коментарів.

 • В питаннях освіти знову акцентується увага на фінансах – ганьба. На мою думку, з метою покращення рівня освіти школярів, їх соціалізації та достатнього розвитку, необхідно малі школи закривати, але за таких умов:
  – школярів з малих шкіл закріпити за більшими школами – здійснити такий розподіл, щоб класи були заповнені рівномірно;
  – вчителів з малих шкіл закріпити за великими школами, не звільняючи їх, при збереженні заробітної плати та можливої компенсації коштів за проїзд в громадському транспорті (покращення практики роботи з різними психотипами школярів – кращий педагогічний досвід);
  – за бюджетні кошти забезпечити кожного школяра та вчителя з малої школи планшетом (оптимально 7 дюймів), чохол-клавіатурою та Wi-fi роутером (потужності 3G) для інтерактивного навчання (у випадку неможливості дістатись до більшої школи через погодні умови та неякісне дорожнє покриття після дощу-снігу, дитина буде зобов’язана навчатись в он-лайн режимі по таким же принципам, як проводяться веб-конференції по Skype + це покращить знання школярів в ІТ-сфері та збереже соціалізацію);
  – кожну велику школу забезпечити автобусом та водіями, а місцевим органам самоврядування надати ліцензію на перевезення та відповідні дозвільні документи; схема функціонування – автобус збирає всіх дітей з наближених населених пунктів та відвозить у велику школу, після занять (кінець 5-6 уроків) – розвозить по домівках безкоштовно – в перерві між завезенням і вивезенням автобус може функціонувати як таксі-маршрутка “на вільних хлібах” – водії отримуватимуть з цього кошти на зарплату (хліб, масло, до масла), огляд та ремонт автобуса, паливно-мастильні матеріали, розвиток школи та депозит (на капітальний ремонт чи купівлю нового автобуса);
  – при збереженні зарплат, премій та надбавок як вчителям, які були у великій школі, так і тим, хто прибув у штат з малих шкіл (залишити оплату такою, як і була з перспективою підвищення згідно показників інфляції), але зменшити навантаження (це не проблема, якщо одну дисципліну проводитимуть по черзі декілька вчителів – діти навчаться адаптуватись до роботи з різними людьми в подальшому);
  – при оцінюванні знань, здібностей та навичок дітей з малих шкіл, які прибудуть у велику школу, враховувати коефіцієнт виснаження учня при його транспортуванні в школу і зі школи (для дитини кожного дня їздити в автобусі є дуже великим навантаженням, що впливає на успішність та запам’ятовування інформації).
  Загалом, вважаю, що такі сфери, як освіта, спорт, медицина не повинні бути обмежені ні на одну копійку з показниками минулих періодів – скільки виділялось бюджетних коштів, стільки й повинно виділятись + додаткові кошти, залежно від інфляції.
  Чиновники всіх рангів – вчіться правильно!

  • Петро Воля

   Мудро, креативно, свіжо і авантюрно! Для того, щоб виконати всі дані пропозиції треба простому смертному прожити три життя, а чиновникам від влади з голови стати на ноги!А в наш час тотальної недієздатності практично всіх міністерств неможливо все вирішити одним розчерком пера! Я теж двома руками за оптимізацію! Дійсно, тільки при безперебійній роботі шкільного транспорту, його ремонту і забезпеченні пальним- вирішується ця проблема! А малі школи знаходяться в безпосередній близькості від опорних шкіл! Класи у середніх школах мають недостатню наповнюваність! Вчителям- пенсіонерам подякувати за працю, іншим пристосовуватись до незручностей, а не насиджувати теплі місця за пристойні зарплати! Батьки в більшій мірі зацікавлені, щоб дитя мало і спортзал, і їдальню (нині не діючу), і актовий зал і простору шкільну кімнату! Ну ще один із варіантів- при нормальній наповнюваності по сільським міркам можна залишити в селі початкову ланку, оптимізувавши площі опалення! Але в районі, напевно, таких шкіл немає! Довгострої потрібно заморозити, або передати у власність громади для іншого використання, а не піаритись на чергових виборах депутатам! І втрясеться все, і заспокоїться і бюджет буде не розшарпаний!!! Але для всього цього одного бажання мало!!! Треба вирішувати і діяти! Тим більше, що по Україні така практика вже існує! Треба консультуватись і переймати досвід!!!

   • Логічна схема проста – якщо після Революції гідності та бойових дій на Сході України народ обрав депутатами деґенератів, то відповідно, сам народ таким і є. Український народ не є деґенеративним, тому й представники народу – люди розумні, господарські та мудрі. – Розумний, господарський та мудрий депутат враховує всі доцільні пропозиції від громади та пропонує їх на розгляд таким же депутатам. – Якщо певна ідея має раціонально-вдосконалювальні принципи-основи, які несуть для громади значно більше блага, ніж шкоди, то депутати одноголосно або більшістю повинні підтримати її впровадження. – Якщо впровадженню концепції заважає відсутність на неї коштів у бюджеті району, то депутати району повинні звернутись по протекторат до антидеґенератів вищого рівня (антидеґенеративність визначається показником підтримки населенням) – депутатів облради, депутатів ВР, ПМУ та Президенту України.
    При бажанні громади та її представників все можливо реалізувати за сезон (рік часу) на основі впровадження новітніх методів розвитку та їх дослідження на локальному рівні.

    • Петро Воля

     Зрозуміло, що громада скаже “ні” оптимізації!!! Як бути тоді? Яким чином зберегти центр духовності в селі? Чи зможуть правлячі кола району безболісно провести оптимізацію неперспективних шкіл району???

     • Ось! З того й потрібно починати! Хто з правлячого кола району активно працює з громадськістю? Чи цікавляться думками простих людей?
      В першу чергу потрібно поцікавитись у людей чого вони хочуть та пояснити їм всі перспективи та виклики – так можна досягти консенсусу.

X