Здолбунівщина: чи їздитимуть мізоцькі бабусі “покапатися” в районну лікарню?

0 212

От одна баришня нещодавно дуже негарно назвала Здолбунів «ср…ю». Більшість пообурювалася, дехто її підтримав. А я вам скажу, не така вже й «ср…а» той Здолбунів, якщо в ньому вирують такі пристрасті, як сьогодні під час сесії районної ради.
Якщо хтось колись надумає проаналізувати хід медичних «реформ» в українській провінції, кращого об’єкту, ніж наш район, він не знайде. У нас і конфлікт між Центральною районною лікарнею і Центром надання первинної медичної допомоги; і вічні обговорення закриття чергового відділення в Мізочі. Сьогодні обидва ці конфлікти увиразнено прозвучали на спеціально зібраній позачерговій сесії. Адже йдеться про закриття терапевтичного стаціонару в Мізочі – тобто й справді про припинення існування Мізоцької лікарні як такої.

Скажете, іронічний тон неприпустимий, коли йдеться про здоров’я і життя людей? Та воно-то так, але часто все навколо скидалось таки на поганенько зрежисовану й зіграну п’єску.

img_6228По-перше, не було головного лікаря районної лікарні і депутата Рівненської обласної ради Владислава Сухляка. Всі знали, що його не буде з об’єктивних причин, але все ж питання медицини розглядали без нього. Звісно, в залі був виконувач обов’язків Василь Мацьоха, були знані в районі лікарі, серед яких  Олексій Ясен, Леся Кожедуб, Галина Власюк. Вони активно й аргументовано брали участь в обговоренні, але логіки в самому обговоренні без керівника мало.

14523269_297453623986928_7376788276732214822_nПо-друге, депутати проголосували зміни до Статуту центральної районної лікарні, зокрема тепер вони погоджуватимуть штатний розпис лікарні. Ні, ну може це й не порушення законів, проте на порушення здорового глузду таки схоже. Що, справді депутати знають, скільки треба в районі гінекологів чи санітарок у терапії? Ясно, що рішення вмотивоване лише тим, що треба впливати на позицію  Сухляка з приводу терапевтичного відділення в Мізочі! Через якийсь час його, імовірно, скасують, як уже було з подібними кадровими «хотілками» керованої Василем Тимощуком районної ради в галузі освіти. З присутніх депутатів утримався лише Олександр Колінько – досвідчений чоловік, далеко не вперше депутат, тому деякі процеси бачить глибше, ніж його молодші колеги.

img_6215По-третє, як завжди креативив голова Здолбунівської районної державної адміністрації Сергій Кондрачук. Він заявив, що рішення вчора на засіданні комісії нарешті з’явилось. Яке? З довгої заплутаної промови пана Сергія не все було зрозуміло, але схоже, що ситуацію він бачить приблизно так: до 7 листопада керівник Центру ПМСД Олег Сумко і керівник територіального центру соціального обслуговування Анатолій Ліщинський мають подати пропозиції щодо своїх можливостей покращити медичне обслуговування в Мізочі; далі 8 листопада сесія районної ради дасть мільйон гривень на обладнання і апаратуру під ці проекти; до 15 грудня все що треба куплять, відремонтують і встановлять, і лише коли мізочани побачать це «покращення життя вже сьогодні», буде прийнято рішення щодо тих 25 ліжок стаціонару, які планують скоротити.

До речі, голова районної ради Олег Дацюк пізніше цілком слушно зауважив, що ось так розкидатися обіцянками – мільйон туди, мільйон сюди – не зовсім правильно, бо ніхто ж ще не знає, чи ні на що інше не треба буде той мільйон, і чи він взагалі буде. Он зарплати медикам ЦРЛ не вистачає на півтора місяця до кінця року, і це треба вирішувати.

img_6213Треба сказати, що присутні на сесії мізочани зрозуміли правильно, що голова адміністрації пропонує взамін повноцінної терапії  збільшення ліжок денного стаціонару. Ольга Єфімчук відразу ж сказала, що такий варіант громаду не влаштовує. Щодо Ліщинського, то він чітко й логічно обґрунтував, що його структура жодних медичних послуг надавати не може, тому замінити стаціонар терцентрівськими структурами не вийде. А от Сумко виголосив промову майже передвиборчу – про все і ні про що. Головне, що завершив її фразою «лікарню в Мізочі закривати не можна» – і зірвав бурхливі оплески присутніх мізочан. Жодної конкретики, жодних пропозицій. Просто популізм за чужий рахунок.

Отже, про рахунки. Чому треба закривати відділення в Мізочі? Багато присутніх вважають, що мова йде про необхідність зекономити кошти, і що центральна районна лікарня покращить своє становище за рахунок мізочан. Проте це не зовсім так. Мова йде не про економію, а про необхідність вкластися у визначений державою кошторис. Ну й виконати відповідні МОЗівські накази щодо кількості ліжок на певну кількість населення. Тому справді ніхто нічого в Мізочі за рахунок вивільнених коштів не покращить – вони підуть на інші цілі районної медицини.

img_6210Пропозиція Олександра Андріюка про спільний аудит необхідних на утримання лікарні витрат була підтримана депутатами. Адже зіткнення лобами лікарів і мізочан породило взаємну недовіру і нерозуміння. Краще справді нехай разом порахують і подумають, що робити далі.

Але як же неприємно спостерігати, як люди бачать ворогів у лікарях, до яких і самі неодноразово зверталися! Позиція медиків однозначна: спеціалізована медична допомога має надаватися в лікарнях принаймні районного рівня, де є відповідні лікарі і обладнання. Проте ця позиція відразу викликає активну реакцію мізочан: купіть у нашу лікарню рентген, апарат УЗД і що там ще не вистачає для повного щастя, і ми теж будемо серйозним закладом!

Звісно, можна зрозуміти людей, для яких наявність лікарні в Мізочі є маркером цивілізованості. Школа і лікарня справді завжди були поштовхом для розвитку, наближали освітні і медичні послуги до мешканців. Але не лікарі районної лікарні придумали чергові «псевдореформи», не вони й мають бути об’єктом розборок для мешканців селища.

img_6216Урядові рішення, в тому числі й бюджетні, підтримані Верховною Радою, можуть переглядатися за ініціативою народного депутата України. І от виходить до трибуни депутат районної ради, він же помічник народного депутата України Василь Тимощук. Гарна промова, підтримка людей – «лікарню закривати не можна!» Бурхливі оплески, завіса… Так пане Василю, готуйте депутатські запити до уряду, вносьте зміни до законів, прописуйте інші формули розрахунку коштів на медицину – і не закривайте! Це ваша робота, і робота Олександра Дехтярчука. А то таке враження, що винен у всьому як не Мацьоха, то Ясен точно, а ніяк не ті, хто приймав ці рішення в Києві і виконує їх у Здолбунові.

Так що рішення наразі немає. Проте є зведені лобами в принципі непричетні до виникнення проблеми люди, які тепер бурхливо звинувачують одне одного, ігноруючи справжніх винуватців. Так, районна рада прийняла сьогодні звернення до Верховної Ради і Кабінету Міністрів, бо саме їхні рішення стали причиною виникнення проблеми. Але таких звернень наші обранці наприймали вже сотні, і зазвичай на них ніхто не зважає. Тому логічно було б, щоб на наступну сесію приїхав народний депутат від округу і запропонував свій варіант вирішення ситуації. Тільки без «всіх захищу» і «всім допоможу», а конкретно: внесу законодавчу ініціативу, яка допоможе вирішити те й те; запропоную Кабміну такі й такі кроки; в Міністерство охорони здоров’я направлю відповідні запити і звернення. Тоді це буде хоч якесь світло в кінці тунелю нерозуміння, який виник між лікарнею і мізоцькою громадою. Все інше – лише випускання пари. Маховик закриття ліжок запущено, і він працюватиме, попри все справедливе чи не дуже обурення стурбованої громадськості.

Одним словом, живемо по-новому…

Коментарі
Завантажується...