PREWIEWЗдолбунівські активісти закликають владу не використовувати у школах образ Діда Мороза. Відповідне звернення до голови Здолбунівської районної державної адміністрації Олександра Бухала підготував активіст Здолбунівської сотні самооборони, пластовий діяч Юрій Шадий. Зокрема, в зверненні ідеться про те, що “за час окупації українських земель Радянським Союзом, протягом десятиліть, у системі освіти насаджувалася комуністична ідеологія. Шляхом, знищення національних традицій, русифікації та впровадження штучних, традиційно чужих для українців методів та форм виховної роботи. Одним з символів радянської виховної системи до цих пір залишається « Дід Мороз» як головний герой новорічного виховного циклу. Традиційний Святий Миколай, до цих пір не може знайти своє належне місце у новорічних ранках шкільних та дошкільних навчальних закладах Здолбунівщини. І якщо в більшості сімей, подарунки вже давно приносить Миколай, то у школі їх приносить «Дід Мороз» це викликає суперечки в уявленні дітей, та шкодить виховному процесу.
Існування Діда Мороза у школах є наслідком незрозумілої гуманітарної політики минулих років, або її відсутність, як на державному так і на місцевому рівні та звичка педагогів, котрі виросли у радянський час, використовувати вже провірені методи, адже жодних вказівок чи методичних роз’яснень з цього питання немає.
Враховуючи усе вище викладене, просимо Вас, через підзвітні Вам органи влади, надати методичні рекомендації для шкіл, дитячих садочків, будинків культури, творчим колективам, що на комерційній основі організовують ранки у школах чи садочках, не використовувати у своїх заходах персонаж « Діда Мороза» як героя.”

 • Олександр

  А обох залишити ніяк? чи треба полюбому когось викреслити?))) Це зараз що саме важливе питання? Що якщо діти будуть вірити в обох персонажів то це погано? Я прочитав цю статтю і в мене спочатку були в голові одні нецензурні слова!!!

  • Світлана

   Це не редакційна стаття, а позиція Юрія Шадого. І немає в ній нічого, що б викликало аж нецензурні слова. Думка правильна, як на мене, а демократія саме в тому й полягає, що кожен може висловлювати свої думки вільно, а інші мають право їх обговорювати. Так що в обговоренні – по суті, будь ласка.

   • Олександр

    ну так я і поставив декілька питань) Хіба вони не по суті? от як Ви собі уявляєте щоб батьки сказали дітям – Все Діда Мороза точно не існує….забудьте про нього…до нас 2 рази буде приходити Св. Миколай))) Ну от існування діда мороза якось впливає на патріотизм і громадську позицію людини? В нас зараз стільки проблем в країні, а ми діда мороза відміняємо)

    • Світлана

     Чого два рази???!!! Миколай може приходити лише на Миколая))) А якщо ви мали на увазі подарунки “під ялинку”, то тут уже історія глибша. Ми святкуємо зимові свята “навиворіт” – спочатку Новий рік, потім Різдво. Якби нарешті українські церкви домовились і якось впорядкували календар, то не було б два Різдва (а по факту частина наших людей уже святкує обидва), два Нових роки (що взагалі нонсенс). І з подарунками б розібрались. А щодо Діда Мороза і подарунків на Новий рік і Різдво, можу лише поділитися власним досвідом. Свято Миколая тільки відроджувалось у дев’яностих, коли підростали мої діти, але саме його вони чекали страшенно. Бо це перше свято з подарунками, бо намагались їм саме на Миколая під подушку покласти найкраще. А на Новий рік під ялинкою і на Різдво теж вони знаходили скромніші подарунки і знали, що це просто різдвяні подарунки від батьків. Казковим для них був саме Миколай, вкласти не можна було, так хотіли побачити того, хто їм дарує омріяні іграшки. А на Різдво дякували мамі))) І все – ніяких проблем з Дідом Морозом.

 • Мабуть, це не сама актуальна проблема, яку потрібно вирішувати у сфері освіти. Крім того, особисто я проти привнесення будь якої релігії у школу, для цього є інші заклади. Все ж таки на дворі 21 століття.

 • Murlo

  Собаці як немає шо робити ………………… лиже

 • Оля

  Так, немає нічого поганого у час коли на нашу свободу та незалежність посягають російські агресори у «зверненні» до голови райдержадміністрації з «проханням» надати «рекомендації» стосовно проведення Новорічних свят у навчальних закладах. Проте як на мене це має бути не «заборона» а «рекомендація надати перевагу» традиційному українському персонажу. Бо в іншому випадку пану Бухалу доведеться особисто ходити по школам і конфісковувати дідів морозів і їхні атрибути)))) Від себе додам що традиційно до нас у дім з подарунками приходить Святий Миколай, Дід Мороз з Снігурочкою чинно
  стоять під ялинкою а Санта Клаус привітно посміхається з вікна)) Не варто щось навязувати чи забороняти, достатньо аргументовано пояснити))

 • Юрій Шадий

  Зміни мають бути і не лише у економічній, а ле й у гуманітарній політиці, бо той стан справ, який ми маємо зараз, є наслідком недолугої гуманітарної політики з нашого боку і агресивної гуманітарної політики з російської сторони. Саме через таких людей, як нижче вказані коментатори ми маємо війну, саме така риторика: “у нас проблеми в країні, що немає більше чим зайнятися, як зносити леніна, відроджувати традиції, відновлювати історичну правду”, частиною котрої і є фальшивість “діда мороза” зберегли совковий світогляд на частині України, і саме таку риторику завжди використовувала агентура ФСБ для того, щоб зупинити процес українізації, котрий є синонімом, європеїзації і дерусифікації. Тому не здивуюся якщо попередні захисники “Діда мороза”, або є прямими агентами Москви, або є жертвами стереотипів і організованої інформаційної політики. В будь-якому разі ” Собаки гавкають, а караван іде”. Зрозумійте, що запобіжником і показником нашої незалежності від Кремля є не лише економічні показники, котрі завжди можуть зрадити підлаштовуючись під конюнктуру ринку, а й наша максимальна відмінність, наша іншість від російської культури, мови, традицій. І саме Святий Миколай є такою іншістю, україномовна музика, кіно, церква це те що є підставою і запобіжником для існування держави.

  • Олександр

   Я як “агент ФСБ” проти такого ставлення до моєї думки….це ж виявляється ч-з мене війна зараз триває! я маю право як українець мати свою думку і мені здається що спочатку треба в громади спитати. Мені сподобалась ідея надати рекомендації, а не забороняти. Де ж та демократія яку ми так прагнемо?

   • Оля

    Рекомендації до проведення новорічних свят у школах адміністрація надає щороку. І це ні для кого не новина. Дуже добре що у Вас є власна думка з приводу. Висловлюйте свої побажання та рекомендації. Їх обов’язково візьмуть до уваги. І для цього не обов’язкове схвалення громади. І ще, Юра висловився так як висловився і немає потреби виривати слова з контексту.

    • Оля

     Дозвольте традиційному українському персонажу зайняти своє чинне місце в нашій історії.Я впевнена, що вашим дітлахам буде цікаво ближче познайомитись з ним. І тоді все стане на свої місця))

   • Оля

    Дозвольте традиційному українському персонажу зайняти своє чинне місце в
    нашій історії.Я впевнена, що вашим дітлахам буде цікаво ближче
    познайомитись з ним. І тоді все стане на свої місця))

  • Оля

   Велика біда українця в тому, що у нього немає історії. Не загальної історії України. А історії свого роду. Пам’яті про традиції та звичаї української сім’ї. І дуже велика біда сучасного українця в тому, що він є прямим постгеноцидівським нащадком. Живий ще страх голодної смерті. Живий ще страх перед насадженням ідеології уряду. І тому ще досі страшно нам говорити українською, читати українською і думати про українське. А те що є люди які вільно відстоюють свої думки всиляє віру, що “Ще не вмерла України ні слава ні воля”))

 • Оксана

  Знайшли тему для обговорення. Ви б краще думали, як відродити економіку, культуру, науку, медицину… в Україні, а не генерувати якісь пустопорожні ідеї

  • Світлана

   Ну от ви правильно написали про культуру і її відродження. А тепер шматочок тексту з відомої пісеньки:
   Я Дед Мороз, борода из ваты, Я уже слегка поддатый.
   Мне сказали меня здесь ждут,
   Значит, будем догоняться тут.
   Налейте мне вина побольше,
   Мне везти подарки в Польшу
   С мешком в руках
   И в скороходах-казаках.
   Танцуем рядом с елкой,
   А может быть сосной.
   Простите, только нет сейчас
   Снегурочки со мной.
   Мы вместе шли с Камчатки,
   Но она ушла на блядки.
   Значит будем без нее,
   Что же делать, е-мое!

   От ви всерйоз думаєте, що з таким текстом і з такими “казковими персонажами” ми відродимо культуру???!!!

   • Оксана

    Ви б ще почитали, що пишуть на парканах, та виставили для обговорення

X