Здолбунівські лікарі закликають зупинити туберкульоз разом

0 300

Туберкульоз сьогодні- це вже не хвороба асоціальних верств населення, а небезпека, яка стосується кожного . Наразі Україна на другому місці в Європі  за захворюваністю на туб-з. У 2017 році було зареєстровано 21995 нових випадків туберкульозу. На фоні сусідніх європейських країн захворюваність в Україні в 10 разів вища. Протягом останніх років зменшується смертність від туберкульозу на 8-10% щорічно. В тім кожного року від туберкульозу ,який є виліковною хворобою, в Україні помирає більше 4 тис. осіб, 90% з яких –  люди працездатного віку. Фактично кожного дня помирає близько 10 пацієнтів. МИ маємо це зупинити, одже у 21 столітті маємо необхідний арсенал для боротьби з туберкульозом.

Що таке туберкульоз? Туберкульоз це інфекційне захворювання, викликане бактерією Mycobacterium tuberculosis, що передається повітряно-крапельним шляхом, коли хвора людина кашляє чи чхає. Зазвичай, туб-з вражає легені,  рідше нирки, спинний мозок, кістки. Заразною є лише легенева , відкрита форма туберкульозу. Без належного лікування ця хвороба може бути смертельною.

Серед причин високої захворюваності на туб-з в Україні називають такі:

  • поширеність ВІЛ- інфекції;
  • передача збудників в пенітенціарних закладах ,протитуберкульозних;
  • невчасна діагностика;
  • уникнення лікування;
  • поширеність штамів із множинною стійкістю до антимікобактеріальних препаратів.

Великою проблемою є ко-інфекції. До 30% пацієнтів інфіковані мікстом туберкульоз/ВІЛ, що гарантує важкий перебіг,стійкість до протитуберкульозних препаратів. ВІЛ-інфекція відкриває перед туберкульозом двері, і кількість випадків ко-інфекції зростає. Люди можуть бути носіями ВІЛ і туберкульозу,і ,не здогадуватись про свій стан , поширювати інфекцію. ВООЗ рекомендує ВІЛ-позитивним людям пройти курс профілактичного лікування Ізоніазидом протягом 6 місяців одноразово ( безкоштовно).

На сьогодні в світі і в Україні зберігається тенденція збільшення кількості хворих на хіміорезистентний  туберкульоз  легень, який є однією найнесприятливіших форм процесу, і становить епідеміологічну небезпеку як для дорослого , так і дитячого населення. Хіміорезистентний- це форма туберкульозу, при якій пацієнт виділяє мікобактерії туберкульозу, резистентні до одного або більшої кількості протитуберкульозних препаратів ,що підтверджено лабораторним методом в тесті медикаментозної чутливості . Медикаментозно стійкий  туберкульоз розвивається в тих випадках, коли лікування перерване , або пацієнт відчувши себе краще, припиняє прийом препаратів, не завершивши лікування. Лікування хіміорезистентного туберкульозу  довготривале : 8 міс. Інтенсивної фази- щоденний прийом 5 протитуберкульозних препаратів, і 12 міс. підтримуючої фази- 4 специфічних препарита згідно тесту медикаментозної чутливості.

Препарати для специфічної терапії туберкульозу на даний момент закуповуються за кошти держбюджету міжнародними організаціями та Глобального Фонду. Велику підтримку хворі отримують від Благодійної організації « Мережа 100 відсотків життя Рівне», яка забезпечує пацієнтів харчовими наборами, індивідуальним соціальним супроводом, юридичною підтримкою, щоденним патронажем.

Як можна запобігти туберкульозу? Офіційні поради стосуються заходів гігієни в приміщеннях, де збирається багато людей. Там має проводитись вологе прибирання, та якісна вентиляція. Здоровий, активний спосіб життя,якісне та збалансоване харчування- може впливати на здатність організму протистояти туберкульозу. Також потрібно бути уважними до симптомів туберкульозу- тривалої підвищеної температури (37,0-37,2), кашлю,нічної пітливості, схуднення. Своєчасна діагностика та адекватне своєчасне лікування попереджають розповсюдження небезпечної інфекції, прогресування туб.процесу, формування деструктивних змін, що призводить до незворотніх змін в легенях і летальних випадків.

Туберкульоз є виліковним в разі вчасної діагностики та дотримання процедури  лікування.

Зупинемо туберкульоз разом!

БУДЬТЕ ЗДОРОВІ!!!

Лікар фтизіатр  Гораль  Алла Миколаївна.

Коментарі
Завантажується...