Жителі Здолбунівщини погрожують залишити Рівне без води

0 248
Жителі Здолбунівщини погрожують залишити Рівне без води
Жителі Здолбунівщини погрожують залишити Рівне без води

Як відомо, кожне місто має звідкись брати воду, якою користуються сотні тисяч його мешканців. У Рівному вода ще з сімдесятих років береться в тому числі з водозабору, що розташований поблизу села Новомильськ Здолбунівського району. Як відомо, в колодязях мешканців усіх сіл Копитківської сільської ради, до якої входить і Новомильськ, вода зникла доволі давно. Тому в якості компенсації до осель людей було підведено воду, а згідно рішення Рівненської обласної ради №1096 від 23 січня 2009 року «Про затвердження тарифів на послуги з водопостачання» було встановлено зниження тарифу на 100 відсотків для сіл Копитків, Новомильськ і Мар’янівка. Це означає, що мешканці цих сіл не платили за воду взагалі.
Проте Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, 23 травня 2014 року прийняла рішення про встановлення в області єдиних для всіх споживачів тарифів, без виключень для тих, хто живе в зоні водозабору. У листах, надісланих «Рівнеоблводоканалом» споживачам, йдеться й про те, що люди, оселі яких не обладнані лічильниками, платитимуть і за полив ділянок, з розрахунку 110 гривень за одну сотку! Оскільки в мешканців сіл Копитківської сільради лічильників немає, бо за воду вони досі не платили, порахувати нарахування за полив можете самі. Крім того, абонентам, що не стануть на абонентський облік, загрожує штраф «у розмірі від 5 438, 66 грн.».
Це рішення викликало неабияке невдоволення в селах Копитківської сільської ради. Адже, за підрахунками людей, вони будуть сплачувати не менше як триста сімдесят гривень з господарства за воду! Причому, на відміну від інших селян, будь-якого вибору люди позбавлені, бо в колодязях води все одно немає. Люди, що живуть на території Новомильського та Гощанського водозаборів, готові перекривати не лише трасу, а й подачу води на місто Рівне. В селах відбуваються стихійні мітинги, ситуація стає небезпечною.
Під час останньої сесії Рівненської обласної ради депутат Ніна Путіліна порушила цю проблему, внаслідок чого було створено відповідну комісію, яку очолив перший заступник голови Рівненської обласної ради Олександр Данильчук. У четвер відбулось засідання цієї комісії.
Наш район був представлений головою Здолбунівської районної ради Василем Тимощуком, заступником голови Здолбунівської районної державної адміністрації Владиславом Щавінським, депутатами Рівненської обласної ради Ніною Путіліною і Олександром Андріюком, депутатом Здолбунівської районної ради Петром Вороном, Копитківською сільською головою Марією Фішер.
Треба сказати, що спосіб спілкування з присутніми Олександра Данильчука був доволі специфічним. Зокрема, нарада розпочалася з його слів: « У нас єсть Андрій, директор водоканалу. Скажи нам, Андрій, що нам робити, щоб люди не перекривали дорогу?» Після чого «Андрій», який має прізвище Карауш, сказав, що, по-перше, треба встановити лічильники, а по-друге, вести роз’яснювальну роботу з приводу пільг і компенсацій селянам.
Звісно, такий варіант нікого не потішив, а Петро Ворон запитав, які конкретно збитки несе «Рівнеоблводоканал» від безкоштовного водокористування мешканців Копитківської сільської ради. Було названо суму 30 тисяч гривень на місяць. Цифра не критична для діяльності «водяників», але всі присутні погодилися з тим, що водопостачальне підприємство не повинне виявитися заложником ситуації.
Василь Тимощук запропонував обговорювати конкретні речі – або збереження пільгових тарифів, або компенсації через бюджет. Перший шлях нереальний або дуже довгий, бо передбачає рішення державних органів, а це швидко не робиться. Водночас компенсація з обласного бюджету реальна, проте не цілком зрозуміло, чому і так небагатий обласний бюджет має дотувати потреби міста Рівного – чи проголосують депутати з районів за рішення, яке зменшує можливості видатків для їхніх територій?
Також реальним є внесення змін до рішення обласної ради, яким для цих територій зняти плату за полив ділянок, за воду для худоби, а залишити лише плату за питну воду. Водночас запропоновано за кошти обласного бюджету або водопостачального підприємства закупити лічильники для домогосподарств у цих селах.
Ну й, зрештою, таки потрібна програма водозабезпечення сіл, розташованих на території водозаборів, бо так чи інакше необхідні серйозні вкладення коштів для того, щоб уникнути непоправних наслідків для навколишнього середовища, викликаних зникненням підземних озер. На думку депутатів, така програма мала б з’явитися після відповідних досліджень, проведених рівненськими науковцями з «водника».
Так що засідання не було безрезультатним і непродуктивним. Певні напрацювання є. От тільки чи погодяться селяни на запропоновані кроки, частина з яких потребує часу і не факт, що буде результативною? Чи все ж вирішать діяти за законами революційного часу, просто застосувавши силовий варіант, про що неодноразово говорили присутні на засіданні? Побачимо найближчим часом…

 

Коментарі
Завантажується...