Паспорт населеного пункту

Засноване: 1494
Населення: 1638
Телефонний код: +380 3652
Поштовий індекс: 35710
Адреса ради 35710, Рівненська обл., Здолбунівський р-н, с. Глинськ, вул. Центральна, 17, тел. 5-75-03
Новини населеного пунктуЗагальні відомості

Дорога до Глинська, пологи, монастир і освіта – головні теми президії Здолбунівської районної ради

Наступна сесія Здолбунівської районної ради буде вирішувати багато важливих для району питань. Тому сьогоднішнє засідання президії проходило в режимі питання-відповідь, адже депутатів цікавили деталі, і це був якраз шанс усе почути і обговорити. Отже найбільшу зацікавленість викликали кілька питань. Зокрема,[Читати повністю…]

3 коментарі

Чи здатна влада Здолбунівщини вирішувати складні питання, знають мешканці одного з сіл

Реальним мірилом якості роботи влади є не цифри у звітах, і навіть не розподіл готових коштів, які держава в різних формах направляє на місця. Бо таку «важку» роботу, як розкласти готові мандаринки в різні ящички, може виконати будь-хто. Тому реально[Читати повністю…]

3 коментарі

На Здолбунівщині – африканська чума, в зоні спостереження більшість району

Сьогодні, 23 січня 2018 року у зв’язку з випадком африканської чуми свиней (АЧС) було проведено позапланове засідання  Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при райдержадміністрації та прийняте рішення від 23.01.2018№1 «Про заходи з недопущення поширення та ліквідації спалаху африканської чуми свиней в[Читати повністю…]

Прокоментуй!

Для лікаря Глинської амбулаторії куплять персональний комп’ютер

Комп’ютеризація в медицині – це новий рівень взаємовідносин між лікарем і пацієнтом, між державою і медичним закладом. Вона дозволяє зберігати медичні дані в електронному вигляді, пацієнтам записуватися на прийом до лікаря он-лайн, здійснювати телеконсультування, оперативно опрацьовувати документацію, оцінювати реальні фінансові[Читати повністю…]

Прокоментуй!

Мешканці Глинська запрошують голову Здолбунівської адміністрації проінспектувати обіцяну дорогу

«До деяких сіл Здолбунівщини автобуси скоро не поїдуть», саме так називалася нещодавня публікація на цьому сайті. Непотрібно долати багато кілометрів, щоб побачити дорожні жахи. Приїдьте до Глинська, оберіть самі шлях, а ще краще заїдьте через Орестів-П’ятигори, поверніться назад в напрямку[Читати повністю…]

6 коментарів

Просимо про допомогу третьокласниці з Глинська

У третьокласниці з Глинська Мар’яни Рибачок пухлина головного мозку. Глинська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів звертається з проханням надати матеріальну допомогу дівчинці для термінової операції з видалення пухлини. Просимо відгукнутися небайдужих!  Кошти можна передавати батькам дівчинки: Рибачок Юрій Федорович – тел.[Читати повністю…]

Прокоментуй!

На Здолбунівщині знову помер учасник АТО

Серед ветеранів російсько-української війни знову втрата. Сьогодні передчасно помер старший лейтенант Юрій Доманський, 1963 року народження. Був призваний за частковою мобілізацією в 2015 році. Завершив службу в 2016. Мешкав у селі Глинськ, був одружений. Родина проживає в Рівному. У Глинську[Читати повністю…]

Прокоментуй!

Поблизу с.Глинськ Здолбунівського району могла вибухнити протипіхотна граната

20 березня групою піротехнічних робіт аварійно-рятувального загону спецпризначення ГУ ДСНС України у Рівненській області знешкоджено одну протипіхотну гранату РГД-33 та мінометну міну калібром 50 мм. часів Другої світової війни, які було виявлено 19 березня на узбіччі дороги поблизу с. Глинськ[Читати повністю…]

Прокоментуй!

В останній путь кіборга зі Здолбунівщини проведуть 16 квітня

За повідомленням сільського голови Глинська Петра Ольховця, церемонія поховання  загиблого кіборга Юрія Дацюка розпочнеться в селі Глинськ о 12 годині 16 квітня, в четвер, від будинку його батьків за адресою вулиця Зелена, будинок 17. Нагадуємо, що тіло Юрія Дацюка привезуть[Читати повністю…]

Прокоментуй!

Сьогодні до Глинська привезуть тіло загиблого кіборга

Сьогодні, в середу 15 квітня, орієнтовно о 22-23 годині, до Глинська рідні і представники військового комісаріату привезуть тіло загиблого «кіборга» Юрія Дацюка. Просимо глинян гідно зустріти свого Героя. Про місце і час похорону повідомимо додатково.

Прокоментуй!

Глинськ (чеськ. Hlinsk, пол. Gli?sk) — село Здолбунівського району Рівненської області. Населення — близько 2000 осіб. Знаходиться на залізничній вітці Здолбунів — Красне за 30 кілометрів від обласного центру (залізницею). Основні сільськогосподарські культури — зернові, буряки. Тваринництво, рибоводство. Перша згадка — 1484 рік. Місцевість мальовнича, виразно гориста через глибокі долини між горбами. Тому село має другу назву — Глинськ-Загура.

До Другої світової війни половину населення села складали чехи, що прибули сюди у 1868 році. В 1947 році переважна більшість чеських родин реемігрувала в Чехословаччину.Основні релігії — православ’я і баптизм.

Православний храм величної архітектури побудований в останній третині 19-го століття для навернення чехів в православ’я. Зараз він розділений між Московським та Київським патріархатом.
У 2009 році видано історико-краєзнавчий нарис «Історична розвідка давнього, пізнішого і недалекого минулого села Глинськ» автора Леоніда Мазурця. Наклад 450 примірників.

Історія Села:

Глинськ — велике село, окутане з півночі та заходу пологими висотами, до яких уже каскадом здіймаються нові забудови. А майже в центрі біля млина розлігся просторий став, за яким на схід простяглося широке пасмо заболоченої низини, де Швидівка формує мереживо невеликих ставкових водойм, опертих справа об смугу надбережної вільшини.

При центральному шосе стоїть збудована у 1775 році церква — Успіння Пресвятої Богородиці, де зберігалися цінні стародруки, рукописи, копії метричних книг з 1603 року. Привертає увагу при церкві червона надгробна плита з викарбуваним написом: «Преставися [упокоїлась] раба Божія Марія Покотиловна й положена бьість [була] во Храм… в лето… 1606». Дещо на віддалі по другому боці дороги видніє новозбудований Дім молитви.

Зараз у Глинську є 680 дворів, 1666 мешканців, середня школа, будинок культури, дитсадок, амбулаторія, пошта, 3 крамниці, бібліотека, сільська Рада, осередок КСП «Дружба», полустанок та інші громадські об’єкти.

Околиця Глинська була заселена вже в епоху міді й бронзи, про що свідчать принагідні знахідки речей тодішнього промислу, побуту, старовинні могильники, сліди ливарної, гончарної і крем’яної «індустрії». Численними є реліквії середньовіччя.

Уперше Глинськ, але як присілок Здовбиці, виринає у записі 1484 року під назвою «Глінско». Можливо, під цим іменем існувало тоді й село. У 1487 році Федька Шилович (дочка київського воєводи Станко Юрші, вдова князя Степанського, ймовірно, Михайла, луцького старости Олізара Шиловича[1]) відписує свою маєтність польському королю та великому князю Литви Казимиру Ягелончику дарчою грамотою, де серед іншого називається і Глинськ, але, видно, в помилковому записі «Елинськ» («записал сей [її] ймення свои на имя Здолбуцу с приселком Елинском»).

У вересні 1497 року великий литовський князь Олександр дарує Глинськ гетьманові Костянтину Острозькому («даровая двор наш Здолбуцу й Глинско»). Під 1499 роком є свідчення, що «Глинск» відходить до Олександрійського ключа й числиться у маєтностях Марії Рівенської 3 1520 року власником «Глинска» стає онук Костянтина Острозького Олександр.

Акти 1651–1654 р. містять згадки про «глинских крестьян», котрі симпатизували козакам, входили до їх збройних загонів.

З 1753 р. «Глинско» у числі ще 67 поселень переходить від володінь маршалка Сангушка до князя Степана Любомирського.

За даними 1889 року, «с. Глинск волости Глинско-Чешской» нараховувало 80 дворів, 669 прихожан (18 римокатоликів), а також 1050 чехів-гуситів, що мали в народному училищі свою молільню.

Востаннє Глинськом володів Весоловський, продавший усю землю чеським колоністам, котрі, осівши тут як гусити (послідовники Яна Гуса), прийняли у 1885 р. православну віру й увійшли до корінної церковної громади.

За переписом 1911 року, Глинськ мав 1713 мешканців, двокласну школу, 7 крамниць, державний горілчаний магазин, земську шкілку фруктових дерев, водяний і паровий млин, пивзавод з емблемою «Шмолік», майстерні побутових послуг.

Назва Глинськ за кінцевим «ськ» належить до рідкісних старовинних формувань, символізуючих переважно специфіку місцевості Нерідко назви на «ськ» розвивались з уже існуючих, котрі не мали такої кінцівки. З цих міркувань допустимо, що й наш Глинськ міг розвинутись з первісного імені типу Глина, Глипне, де приховане значення «глинистий ґрунт», «місце, де брали глину», «осередок чимсь примітної глини серед іншого ґрунту». Такі назви без «ськ», що існують і зараз, спочатку належали урочищу. Потім їх собі присвоює основана тут оселя, котра, ставши згодом суспільна вагомішою, під впливом околишніх системних формувань на «ськ» приймає і собі таку ж кінцівку. Таким чином, колишнє наймення Глипне змінюється на Глинськ.

Менш ймовірно трактувати назву Глинськ як безпосередній витвір, оснований на символізації специфіки ґрунту в догоду системи формувань на «ськ». І найменш вірогідно вважати назву перенесеною з іншого Глинська, існуючого в Кіровоградській, Вінницькій, Сумській областях.

За народною версією, у далекому минулому Глинськ був розміщений за 2 кілометри на захід від теперішнього села й мав, як на його місці урочище, ім’я Наглинськ, бо, мовляв, став жертвою «наглого» (несподіваного) нападу ординців. Осмислюючи це, напрошується здогад, що Наглинськ, який мав би породити сучасне наймення села, становив присілок, назва котрого приховує поняття «нова оселя в напрямку на Глинськ».

Існує теж оповідь, за якою Глинськ заснував князь Глинський, з могили якого у 50-тих роках XX століття була ніби знайдена, потім утрачена при дорозі на Здолбунів гранітна з розписом плита. Проте слід пам’ятати, що прізвища на «ський», як правило, похідні від назв поселень.

Дещо на захід від Глинська неподалік полустанку видніється вкрита деревами простора висота, яку в селі називають «Городище». В староруську добу тут було фортечне «городище», а в середньовіччя — замкова оборонна осілість, окутана від заходу глибоким яром та витікаючою з Чорної Криниці Рудкою, пробігала витікаюча з Чорної криниці Рудка, котра обмиваючи з півночі Городище, вливала свої води у Швидівку, що є притокою Усті.

Глинськ має іменовані квартали: Дубенщина — забудови в напрямку шосе на Дубне; Дубини — осілість на міщі дубового гаю; Завільшина — вулиця у напрямку села П’ятигори при пасмі заростів вільшини; Кропилівка — куток, де ніби першим осів Кропило; Лопачі — забудови, де живуть сім’ї Лопачів; Лісовики — вулиця за колишнім лісом; Садки — квартал по другому боці залізниці в околиці колишніх садків; Семиграни — колишній хутір, оснований ніби при семи граничних лінійних знаках, а за іншою версією, назва приховує значення «оселя Семиграна»; Три корчми — забудови неподалік Дубненського шосе, де, кажуть, при роздоріжжі стояли три корчми й забудови для відпочинку.

Глинськ має ще інші місцеві назви: Безодня — колишнє трясовинне болото; Бережки — надрічковий луг; Березина — березовий гай; Білогубкова криниця — надрічкове джерело на маєтності Білогубка; Борівки — узлісся, де ніби збирали борові ягідки; Гарастівщина — землі колишнього пана з села Гарестова, тобто Орестова; Загорівщина — ліс в околиці села Загори; Вигін -громадський випас, стійло для тварин; Зачугунка — поле за чугункою (залізницею); Кризканівщина — нива Крижанівського; Кринка -криничка з джерельною водою; Лози — глибока западина в заростях лози; Мурешин ліс — колишня діброва Мурешка; Музикова копанка — саджалка на маєтності Музики; Німеччина — ґрунти, котрі належали німецьким колоністам; Олічів ліс — бір власника Оліча; Ольшник (Вільшник) — болото в заростях вільхи; Острогірка — висота з «гострою» вершиною; Панський ліс — колишній поміщицький бір; Перекаль (Перекалля) — поле «перекалене» (розділене) межовими гранями; Помірки — невеликі наміри землі власникам; Попівщина — земля священика; Провалля — міжгорбна прірва; Хомовий берег — луг, належний Хомі; Шелеп — мішаний ліс, що ніби проявляє великий «шелеп» (шумливість у час вітровіїв); Чорний ліс — діброва з чорноліссям (густими листяними деревами); Шрамова березина — березовий гай на маєтності Шрама.

Про назву річки Швидівки, що пронизує Глинськ, приймає води струмків, відливає ставки, говориться у нарисі «Здолбунів». Назву Глинськ мають ще 4 села України. Існують теж споріднені наймення: Глинястий, Глинче, Глинець, Глинська, Глинці Глинники, Глинки, Глинче та інші.

Коментарі відключено.

X